Варяник О.В. Павел Николаевич Сыромятников – директор первого в Российской империи завода авиационных двигателей

Титульне фото Варяник О.В. Павел Николаевич Сыромятников – директор первого в Российской империи завода авиационных двигателей в г. Александровск (Запорожье)

Варяник О.В. Павел Николаевич Сыромятников – директор первого в Российской империи завода авиационных двигателей в г. Александровск (Запорожье). – Запорожье: Издательство АО «МОТОР СИЧ», 2017. – 124 с., ил.


Видання присвячене Павлові Миколайовичу Сиромятникову, який стояв біля витоків авіаційного заводу «ДЕКА» (зараз АТ «МОТОР СІЧ», на якому у 1916 році був випущений двигун М-100.

Це перше викладення біографії Павла Сиромятникова, засноване на унікальних архівних документах і спогадах родичів.

Ми дізнаємося, що пращури Павла Миколайовича походили з татар і носили призвіще Халфім, а у XVIII столітті прийняли православ'я і стали Сиромятниковими, дуже заможними купцями.

Його двоюрідним дідом був статський радник Іван Пєвніков, перекладач Вольтера, автор фрацузських п'єс і порадник «Энциклопедии для ревизии счетов».

Батько, за професією будівельник, займався приватною службою на підприємствах технічного напрямку, навчався у німецькому пансіоні, був вільним слухачем Петербурзького університету. Дуже серйозну увагу приділяв освіті дітей, мав чудову бібліотеку, працював над енциклопедичним словником практичних знань. Дуже цінні матеріали зберігав у скриньці, яка дісталася Павлові після його смерті й була для нього першою школою глибоких цікавих пізнань. Він із дитинства полюбляв технічну літературу, закінчив Лібавське міське реальне училище, де навчався німецькою, яку засвоїв дуже добре. Потім був додатковий клас Санкт-Петербурзького другого реального училища, Електротехнічний інститут імператора Олександра III (зараз Санкт-Петербурзький державний електротехнічний університет).

Мова піде і про старшого брата Павла Миколайовича – Сергія, визнану особистість у літературі, журналістиці, дипломатії, географії, зовнішній розвідці, яка відіграла одну з головних ролей у долі молодшого брата.

Книга дає багато цікавих відомостей про Ернста Геккеля, конструктора Бориса Воробйова, одного з перших винахідників літака з двигуном внутрішнього згоряння Григорія Чечета, академіка Валентина Вологдіна.

Тобто, долучення до біографічних досліджень потужного інформаційного контексту часу надає безперечну можливість дослідити біографію керівника першого у тодішній Російській імперії заводу авіаційних двигунів у м. Олександрівськ (Запоріжжя) більш розгорнуто і докладно.

До фондів бібліотеки видання потрапило у подарунок від дирекції підприємства АО «Мотор СІЧ».


28.03.2017