Уэллс, Герберт. Страна слепых

Титульне фото Уэллс, Герберт. Страна слепых

Уэллс, Герберт. Страна слепых: рассказ / Г. Уэллс // Человек-невидимка. Война миров. Рассказы. – Ленинград: Лениздат, 1979. – С. 401–427.

Оповідання Герберта Уеллса «Страна слепых» потрапило до мене в руки не випадково. Знайома, палка читачка, подивилася спектакль, поставлений за мотивами цього твору. Вона була розчарована… Залишався єдиний вихід – прочитати оповідання, щоб зрозуміти, чому, на її погляд, не вдалася театральна постановка…

І ось томик творів Герберта Уеллса, невеличке оповідання прочитане на одному подиху…

Звісно, це оповідання-притча, у якому дуже тонко показано, що у світі все неоднозначно.

«…отрезанная от мира человеческого, лежит таинственная горная долина – Страна Слепых», тут склалася особлива цивілізація людей, яким невідомий зір. Люди по-іншому сприймають світ, красу, у них свої цінності. «В Стране Слепых и кривой – король». І от у це суспільство потрапляє зряча людина, його ім'я – Нуньєс… Звичайно, як я й очікувала, він думав про свої переваги перед сліпими, смакував владу над цими людьми. Але не все так просто!.. Не може одна людина переконати ціле суспільство в тому, про що воно навіть не має уявлення. Люди Країни Сліпих не оперують уявленнями «зрячої людини».

«Многое в их образных представлениях отмерло вместе с глазами, и они составили себе новые представления, подсказанные всё истончавшимся слухом и осязанием»… 

Знесилившись від спроб довести перевагу зору, випробувавши всі засоби для демонстрації своєї переваги, Нуньєс терпить фіаско, сліпі глузують із нього. «Они усмотрели в его мятеже лишь новое доказательство того, что он слабоумный и стоит на низшей ступени развития»…  

Нуньєс підкоряється законам Країни Сліпих і закохується в одну з дівчат. Ніжні романтичні почуття молодих людей будуються на спробах зрозуміти один одного. Але для одруження потрібно відмовитися від зору, зробити операцію з видалення очей, «…которая должна была поднять его из рабства и унижения до уровня слепого гражданина...». Чи готова людина добровільно відмовитися від щастя бачити заради кохання до жінки? Що ж потрібно для щастя? Як великому фантастові Герберту Уеллсу вдається відповісти на ці питання?

Мені здається, що в Країні Сліпих люди відчули відсутність любові до себе з боку Нуньєса. Він як людина цивілізована міг домогтися розуміння й визнання здатності бачити тільки через любов. Усі інші аргументи без любові безсилі, вони не працюють у будь-якому суспільстві…

Варто прочитати це невеличке оповідання ще й для того, щоб насолодитися прекрасним перекладом російською мовою, зробленим Надією Вольпін – перекладачкою, поеткою, цивільною дружиною Сергія Єсеніна. Оповідання надовго западає в душу, дає привід для міркувань.


Тетяна  Абраїмова, заступниця директора ДОУНБ

29.12.2016