Стругацкий, Аркадий; Стругацкий , Борис. Трудно быть богом

Стругацкий, Аркадий; Стругацкий ,Борис. Трудно быть богом

Стругацкий, Аркадий Натанович. Трудно быть богом. Далекая радуга [Текст] / А. Стругацкий, Б. Стругацкий. - М. : Пушкинская библиотека. : АСТ : Астрель, 2006. - 397 с. - (Внеклассное чтение).


Роман переносить читача на одну з безлічі планет космічного простору. Рівень розвитку цивілізації, що живе там, відповідає земному середньовіччю. На планеті живуть і працюють вчені-історики з високорозвиненої Землі з місією спостереження за розвитком людського суспільства. Вони мусять бути богами для цих людей, незримими, але вседопомогаючими.

Шляхетний дон Румата Есторський – вчений-історик з Землі. Він присланий на планету, щоб спостерігати та фіксувати те, що відбувається з цими людьми. Він має писати звіти. Але як описати в сухому звіті те, що він бачив? Як можна в теорії вмістити ціле життя кількох поколінь?

Важко бути богом... не важко, а неможливо, якщо ти Людина... навіть іншого світу і часу. Неможливо бути просто стороннім спостерігачем підлості та ницості, переваги нікчеми над величчю, цілеспрямованого знищення найкращого і світлого, яке ще може вирости в цьому забутому богом світі. Занадто рано прийшли спостерігачі в цей світ, щоб бути спокійними та незворушними, занадто велика прірва між світами, щоб не зламатися і чітко слідувати інструкціям.

Спостерігачі – не святі. «Боги» – це звичайні люди, творять добро, несуть знання, стоять над всією цією гидотою, які відчувають гоніння в усі часи. Гоніння з боку можновладців, яким "не потрібні розумні ... потрібні вірні".

Персонажі в романі колоритні і запам'ятовуються, один не схожий на іншого – всі вони унікальні, й уособлюють будь-які людські пороки або гідності.

Книга складна, вона не розважає читача, а змушує серйозно і багато роздумувати. Дуже актуальна книга в наш час. Історія... фентезі... і сучасність.


Тетяна Сівач,  бібліотекарка відділу книгосховища ДОУНБ, 28.04.2016