Стеценко, С.М. Війни художників

Титульне фото Стеценко, С.М. Війни художників

Стеценко, С.М. Війни художників [Текст]: роман / С. Стеценко. – Харків: Фоліо, 2016. – 559 с.


Роман оснований на реальних фактах біографії відомого українського художника і розвідника – нашого земляка (народився у м. Новомосковську) Миколи Глущенка (у книжці – Микола Гущенко).

Харизматична особистість. Фантастична доля, майже як у агента 007… Микола Глущенко, живописець-розвідник, який у 20–30-х роках минулого століття працював у Парижі на радянську розвідку (передав до СРСР близько 200 креслень деталей військової техніки) і був одним із перших агентів, які повідомили про підготовку військового нападу Німеччини на Радянський Союз. Дружив із Володимиром Винниченком, був блискучим художником, якого дехто вважав найкращим пейзажистом Європи; спортсменом, красенем, модником і серцеїдом. Сьогодні його картини на перших шпальтах каталогів міжнародних мистецьких аукціонів, а найбільша колекція з 1250 картин зберігається в Україні.

Сюжет роману розгортається на тлі яскравих історичних подій: Друга світова війна, 1940 рік – рік дружніх стосунків між націонал-соціалістичним Берліном і соціалістичною Москвою, рік надзвичайно напружених стосунків між Лондоном і Москвою. Крім головного героя у романі діють такі непересічні історичні постаті як Черчилль, Гітлер, Сталін (до речі, перші два – теж художники), їхнє оточення. Персонажами роману є й багато відомих людей того часу, наприклад, кінематографіст Олександр Довженко, художник Олександр Герасимов. Улітку 1940 року Микола Гущенко на чолі делегації радянських художників із розвідувальним завданням вирушає до Берліна, звідки за планами НКВС він не повинен повернутися живим. Тим більше, що його дружина впала в око народному комісару Лаврентію Берії. Гестапо теж здогадується про спеціальну місію агента Художника і починає на нього велике полювання. Та наріжним каменем роману стає знайомство Миколи Гущенка на початку 20-х років із тоді ще художником-початківцем Адольфом Гітлером…

Сам автор назвав твір «Війни художників» епічним історичним романом, написаним у стилі «екшн». Станіслав Стеценко – український літератор і журналіст шість років займався збором матеріалів і роботою над цією книгою. Він вивчив чи переглянув понад 100 мемуарів політичних діячів різного рівня, розсекречених документів спецслужб, газетних публікацій тих часів, мистецьких каталогів (за життя Микола Глущенко мав 50 персональних виставок, брав участь у понад 200 групових). Є у книзі (і автор цього не приховує) частка авторського вимислу, вигадані герої. Але вимисел, мабуть, теж потрібен, щоб із «сухого» змісту біографії створити цікаву та привабливу історію про Художника для шанувальників і навіть для тих, хто не цікавиться живописом.

Книга написана цікаво, гарною мовою. Раджу прочитати її та дізнатися більше про Миколу Глущенка – Народного художника України, лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка, Народного художника СРСР, уродженця Придніпров’я. Успішного розвідника, який зумів врятуватись у найскладніших життєвих обставинах, повернутись до України і подарувати світу чудові живописні полотна.


Світлана Пономаренко, завідувачка відділу документів із питань мистецтв ДОУНБ

15.03.2018