Роздобудько, Ірен. Шості двері

Титульне фото: Роздобудько, Ірен. Шості двері

Роздобудько, Ірен. Шості двері [Текст]: роман / І.В. Роздобудько. – 3-тє вид. Київ.: Нора-Друк, 2020. – 192 с.


Сьогодні я хочу поділитися з Вами своїми враженнями від прочитаної книги моєї улюбленої неймовірної та неповторної письменниці Ірен Роздобудько «Шості двері». Ця книга із серії «Великий науковий проєкт» українського інституту книги. «Шості двері» це – перший роман, який написала Ірен Роздобудько. Хоча до того, завдяки «Коронації слова» було надруковано її три детектива.

Цей твір належить до психологічної драми. Але в ньому є і паралельний фантазійний зміст, є і містика. Напевно, не випадковим є і подвійне ім’я головної героїні – Анна-Марія. Таким же подвійним виявляється і її життя. Одне в усіх на виду. Інше – тільки її таємниця. Це суттєво жіночій роман, філософський.

Роман складається з чотирьох частин. Події відбуваються приблизно у проміжку між 1966 та 2003 роками. Часові проміжки швидко змінюються (ось головній героїні три роки, зненацька їй уже десять, а потім шістнадцять, а потім раптово сорок). З твору розумієш, що щастя жінка не відчувала майже ніколи (можливо, тільки одного разу, проживаючи в цирку). Героїня не воює з реальним світом, вона весь час утікає в намальовані двері. Її світ закритий. Анна-Марія – цілісна особистість. Саме тому приречена на самотність.

У будь-якому віці нас спіткають негаразди, труднощі, трагедії, від яких хочеться втекти або хоча б сховатися. І неважливо, що це: чи ненависні молочні макарони в дитсадку, чи життя без любові й по-справжньому рідних людей, чи суцільні образи та зради. Головній героїні роману вищими силами при народженні дарована дивовижна спроможність – утікати в іншу реальність через намальовані власноруч на стіні двері. Ось тільки, якою буде ця реальність, невідомо, поки не зайдеш у прочинені двері.

У ранньому дитинстві, коли їй виповнився рік, вона намалювала на стіні двері й несподівано… увійшла в них. Кожного разу, як життя ставало нестерпним, або накочувала чергова трагедія, нові двері виводили її в нову реальність.

Героїня «Шостих дверей» є фатальною жінкою. Всі, хто в неї закохуються, помирають. Причому не лише люди. Це почалось із тваринки, пацюка яким вона повинна була опікуватися.

Коли вона знову, і востаннє, достає тюбик губної помади і малює Двері, то несподівано опиняється, у будинку, мешканцями якого виявилися ті декілька рідних і близьких серцю людей, що, напевно, єдині в усьому світі її любили. І ця зустріч за шостими дверима виявиться найбажанішою, найочікуванішою, кінця якої не хочеться зовсім, але ж він має настати. Та яким він буде? Що буде після шостих дверей?

Чудова книга, як і все, що пише Ірен Роздобудько.

Рекомендую до читання, перш за все жіночій аудиторії.


Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

10.06.2021