Потанина, Ирина. Фуэте на Бурсацком спуске

Титульне фото Потанина, Ирина. Фуэте на Бурсацком спуске

Потанина, Ирина. Фуэте на Бурсацком спуске / И. Потанина; худож. – оформитель Е.А. Гугалова. – Харьков: Фолио, 2018. – 411с.: ил. – (Ретророман).


Нещодавно до бібліотеки надійшла нова книга «Фуэте на Бурсацком спуске» Ірини  Потаніної. Зацікавила назва серії, до якої віднесли цей літературно-художній твір – «Ретророман». З’ясувалося, що це назва культурологічного проєкту видавництва «Фоліо», в серії передбачається видавати детективи, пов’язані з визначеним історичним часом окремих міст України та поступово охопити великий період історії та всю Україну. Про Харків 30-х років запропонували написати Ірині Потаніній.

Ірина Потаніна – сучасна дитяча письменниця з Харкова, авторка романів і детективів. Її нова книга «Фуете на Бурсацькому узвозі» про культурне життя столиці радянської України в 30-ті роки. Головний герой книги – реальна людина, прадід письменниці, відомий харківський театрознавець Володимир Морський. Матеріали про свого прадіда Ірина збирала ще до початку роботи над книгою. В одному з інтерв’ю вона розповіла, що «для написания книги во многом помогла с материалами моя бабушка, дочка Морского».

Історичні події, які відбувались у Харкові в 30-ті роки, авторка відображає через стосунки героїв цього роману. Захоплююча детективна історія розвертається в харківському оперному театрі. Під час грандіозної прем’єри першого в країні «справжнього радянського балету» відбулося вбивство. Знаменита костюмерка Ніно, яка з першого дня існування театру тут працювала, яка знала про місто все і керувала «гуртком» з історії рідного міста, була вбита так, що з першого погляду було схоже на самогубство.

За розкриття злочину взялися не професіонали: театральний критик, колишній студент, молода бібліотекарка та балерина. Під час «слідчих дій» читач встигає дізнатися про Леся Курбаса, його харківське життя з сім’єю та театр «Березіль», про здібності Івана Куліша домовлятися з місцевими безпритульниками, думку місцевої публіки про свою землячку «Клаву Шульженко». Сюжет розвивається напружено, він насичений небезпечними для життя слідчої групи ситуаціями. Здається, що шансів на розкриття злочину не залишилося. Розумієш, що злочинець здатний на все, це вже не людина. Заради того, щоб повернутися на «тепле місце» до Москви, він здатний вбити навіть свого рідного племінника.

Чи була молода бібліотекарка «нікчемою» в групі? Як боролися з боржниками у бібліотеці ім. В. Короленка в той час? Як сталося, що балерину батьки кинули в революцію і поїхали в еміграцію? Який заклад розташовувався в 30-ти роки на Бурсацькому узвозі, де зараз міститься Харківська державна академія культури? Взагалі, до чого тут фуете на Бурсацькому узвозі? Про це можна дізнатися в новому історичному детективі, який читається одним подихом.


Тетяна Абраїмова, заступниця директора з наукової роботи ДОУНБ

08.08.2019