Лис, Володимир Савович. Століття Якова

Титульне фото Лис, Володимир Савович.  Століття Якова

Лис, Володимир Савович. Століття Якова [Текст] / В.С. Лис; передм. О. Забужко; худож. Т. Коровіна. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2010. – 236 с. – (Коронація слова).


Історія однієї людини. Історія однієї країни...

в ім`я чого живуть чи, швидше існують ці люди?

Хіба що так угодно Богу. В ім`я чого так тяжко працюють коло землі посеред цих болотних випарів?

Відповіді не було. Хіба що... Заради самого життя...


Володимир Савович Лис – український журналіст, драматург, письменник. «Століття Якова» – роман-спогад, історія цілого життя довжиною в століття. Це ціла епоха історичних подій, людських стосунків, образів.

У поліському селі Загорани живе старий Яків Мех на прізвисько Цвіркун. Йому ось-ось має виповнитися 100 років. Давно чекає він листа з далекого міста, хоча б коротку звісточку від дівчиська на ім`я Оленка, яка, наче потороча, промайнула у його житті та запалила в душі вогник спогадів. Він чекає та згадує…

Знову подумки проживає своє життя, ціле століття бурхливих подій, тяжкої праці, сильних почуттів. Маревом спливають у пам`яті, здавалося, давно забуті постаті. Знов відчуває він колишні біль, відчай, надії та сподівання. Своє кохання, яке «не тільки любов, а щось більше. Щось таке, що неможливо пояснити й осягнути розумом». Страшні часи війн, революції, репресій. Служба у Війську Польському, війна з німцями, полон, драматичні повоєнні події. Благородство й підлість, честь і зради, подвиги й злочинства, радість і біль, зустрічі та розставання – довге життя прожив Яків Мех. Не повернути минулого й не виправити помилок. Не переписати життя набіло. Але можна жити далі, звіряючись із власним голосом совісті, розумінням честі й справедливості, відповідаючи за своїх близьких і рідних, за тих, хто поряд.

Линуть і линуть спогади… А десь за піччю зачаївся цвіркун, якого він слухає довгими безсонними ночами, чий рід цвіркунів споконвіку живе в хаті, хазяїв якої також прозвали Цвіркунами. Чиї пісні – про блакитне небо, ясне сонечко, про близьких людей, заради яких б`ється серце…

Емоційність та колоритна мова роману викликають відповідний настрій, допомагають вжитися в образи поліського села тієї епохи.

Роман «Століття Якова» здобув перемогу у конкурсі «Коронація слова-2010» як найкращий роман десятиріччя. У 2016 році роман було екранізовано.


Лариса Гусак, бібліотекарка відділу зберігання основного фонду ДОУНБ

22.10.2020