Кундера, Мілан. Нестерпна легкість буття

Титульне фото: Кундера, Мілан. Нестерпна легкість буття
Кундера, Мілан. Нестерпна легкість буття [Текст]: роман / М. Кундера; пер. з фр. Л. Кононович. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 320 с.

Роман Мілана Кундери «Нестерпна легкість буття» був написаний у 1982 р., а вперше опублікований в 1984 р. у Франції. 

Сюжет роману, певною мірою, перегукується з подіями, що відбуваються у нашій країні.

Дія твору відбувається в 1968 р. у Празі. Герої роману живуть своїм життям – кохання, зради, робота. У Прагу входять танки та життя змінюється. Томаш – успішний хірург, а згодом мийник вікон – ніжно кохає свою дружину Терезу, втім, не може відмовитися від позашлюбних зв'язків, які виправдовує власною теорією про буцімто різне походження любові тілесної та душевної. Така життєва філософія чоловіка примушує Терезу страждати впродовж усього шлюбу. Після вторгнення російських танків до Праги подружжя емігрує до Цюриха. Тереза сподівається на нове життя, та чи судилося її мріям збутися? Чи здатна людина перевірити на правильність свій вибір? Адже життя не має дублів, воно водночас і генеральна репетиція, і, власне, вистава. Життя легке, та легкість його нестерпна.

У книзі автор стверджує, що буття повне нестерпної легкості, тому що кожен з нас живе всього один раз: «Einmal ist Keinmal», що з німецької «один раз – однаково, що ніколи, тобто «те, що сталося одного разу, могло зовсім не відбуватися». Саме через це кожне життя несе в собі таємничу випадковість, кожна наша дія не може повністю визначити наше майбутнє, а будь-який вибір не обтяжений наслідками, а тому не важливий. У той же час наші дії стають нестерпними, якщо постійно замислюватися про їхні наслідки. Ось чому життя можна охарактеризувати як нестерпну легкість буття.


Наталія Кондратьєва, головна бібліотекарка сектору науково-дослідної роботи ДОУНБ

28.04.2022