Костенко, Ліна. Берестечко

Титульне фото Костенко, Ліна. Берестечко

Костенко, Ліна. Берестечко: історичний роман / Л.В. Костенко. – К.: Укр. письменник, 1999. – 157 с.


У Центрі художньої літератури нашої бібліотеки віддаю перевагу українським історичним романам. Буває, перечитую те, що не відкрилося мені сповна в студентські роки. І ось, як не дивно, відкриваю все нові паралелі, аналізую глибинні роздуми письменників.

Постать Ліни Костенко відома всім і кожному, а її творче надбання, неосяжно глибоке, цитують і розповсюджують у соціальних мережах. Незважаючи на те, що вона шістдесятниця, її слово знаходить віддзеркалення у сучасному світі.

Візьмімо хоч би роман «Берестечко». По-перше, написаний соковитою українською мовою, та ще й у віршах. По-друге, за основу взято дуже важливу історичну подію – бій війська Богдана Хмельницького під Берестечком 1651 р. А третє, найголовніше, що, читаючи роман сьогодні, можна побачити те, що відбувається нині у нашій державі, у житті кожного українця. Цей твір дає поле для роздумів.

Ліна Костенко використовує психологічні прийоми, філософські погляди. Маю на увазі внутрішній монолог Богдана Хмельницького, який проходить через увесь роман і акцентує сутність української нації. Важко збагнути, що роман було розпочато в шістдесятих роках, видано в Незалежній Україні, а переживання, роздуми, аналіз ніби сьогочасної ситуації в Україні. Це ніщо інше як пророчий твір. Та більше захоплює не це, а те як гарно та закручено подаються ці думки.

Історія – це наш спадок. Тому раджу кожному вдумливо прочитати роман «Берестечко» Ліни Костенко. Відкрийте глибоку істину твору.


Катерина Сохромова, завідувачка сектору соціокультурних проєктів і зовнішніх зв’язків ДОУНБ
01.02.2018