Кобець, Олекса. Записки полоненого

Титульне фото Кобець, Олекса. Записки полоненого

Кобець, Олекса. Записки полоненого: Пригоди і враження учасника Першої світової війни // Березіль. – 2010. – № 1–10.


Друга світова війна відсунула в тінь Першу. Може це й стало причиною, що так мало ми знаємо про події не так то вже й давніх, відносно, часів. "Записки полоненого" написані під безпосереднім враженням автора-солдата, фронтовика, а згодом полоненого. У творі автор описав Першу світову війну і свій полон. Твір було заборонено в 1930-х роках і вилучено з магазинів і бібліотек. Таких подробиць, як у цьому творі, не знайти навіть і в найповнішому підручнику історії.

Ця книга читається від першої до останньої сторінки з перехопленим подихом і з неослабним інтересом. Перед очима розгортається непідфарбоване життя царської касарні, страшні картини Першої світової війни, Союз Визволення України, показаний з теплотою, але без зайвої ідеалізації.

"Записки полоненого" – це літературний твір, а разом й історичний документ. З них пробивається гола правда про стосунки в царській армії, про страхіття війни та її наслідки.

Цікава й сама особистість автора «записок». Його справжнє ім’я Олекса Варавва. До речі, деякий час він мешкав у Катеринославі. Там почав працю хлопчиком-попихачем у крамниці канцелярійного приладдя і тютюнових виробів. Згодом працював писарчуком і писарем різних установ Катеринослава й Катеринославщини.

До Другої світової брав активну участь в українізації опери, переклав понад 50 опер світового репертуару, і його переклади залюбки співали українські оперні співаки аж до еміграції О. Кобця, а, може й далі, тільки вже без згадування імені перекладача. Писав романи, поезії, казки для дітей, фейлетони. Багато переклав українською мовою твори красного письменства з інших мов; переклав, між іншим, "Анну Кареніну" та "Війну і мир" Толстого, численні твори Горького, тощо. Твори його розкидані по різних підсовєцьких виданнях, а дещо з тих часів взагалі ще не було надруковане.


Галина Коротоножкіна, головна бібліотекарка відділу періодики ДОУНБ

05.12.2019