Искандер, Фазиль Абдулович. Кролики и удавы

Титульне фото Искандер, Фазиль Абдулович. Кролики и удавы

Искандер Фазиль Абдулович. Кролики и удавы [Текст]: проза последних лет / Ф.А. Искандер. – М.: Книжная палата, 1988. – 288 с.


Мені здається, що немає такого дорослого, який не мріяв би побувати в казці... Власне кажучи, Іскандер сам точно позначив жанр своєї повісті – філософська казка. Це фантастична казка з життя вигаданого тваринного світу. І як у кожній казці, за всіма цими удавами та кроликами легко прочитуються прості й непрості люди. А за всією цією казковою соціальною організацією легко проглядаються зовсім ще за історичними мірками недавні герої та антигерої держави Російської. Аж до повного впізнавання в окремих Удавах і Великих Пітонах, а також в Королях у кроликів конкретних історичних не менш великих персон і персонажів, і «персонажиків». Уся значущість цих персон закінчилася разом із їх царствено-диктаторським перебуванням на вершині владного Олімпу.

У цій казці відразу можна впізнати наше з вами людське суспільство, наприклад, кролиця пускає бісики перспективному і красивому кролику, вдова «дістає» державу; король робить все, щоб залишитися на чолі кролячого королівства; удави не хочуть розлучатися з пережитками минулого.

Мені сподобалося як, користуючись казковістю запропонованої ситуації, детально і в подробицях автор розглядає філософію диктатури, влади, психологію покори і непротивлення насильству. Іскандеру вдається нехай і в ірреальній формі, але показати всю ілюзорність чиновницької винятковості, і викрити механізми державно-владного управління. Фазіль Іскандер, гостро і сатирично розкриває все таємне і приховане, перетворюючи на смішне і безглузде. Автор весело пародіює соціальну демагогію.

Все написане в цій розповіді так перегукується з днем сьогоднішнім, в якому я живу…

Це оповідання буде цікаво прочитати і молоді, і навченим життям читачам.


Тетяна Неділько, провідна бібліотекарка патентно-технічного відділу ДОУНБ

11.05.2017