Гейґ, Метт. Опівнічна бібліотека

Титульне фото: Гейґ, Метт. Опівнічна бібліотека

Гейґ, Метт. Опівнічна бібліотека [Текст] / М. Гейг; пер. з англ. Г. Яновська. - Харків: Жорж, 2021. - 416 с.

Романи цього письменника відкривають 

нестерпну красу буденного життя.

«The Guardian»

Зацікавившись книгами англійського письменника Метта Гейґа, автора не тільки художніх і науково-фантастичних творів, але й мемуарів, я натрапила на роман «Опівнічна бібліотека» – книгу-переможницю «Goodreads choice award-2020» в номінації «Художня література», визнану бестселером за версіями «The New York Times» і «The Sunday Times».

З перших сторінок життя Нори Сід викликає сум і співчуття, – людина, яка мала багато можливостей але дійшла до кризи в свої тридцять п’ять і втратила сенс буття. Розгублена і непевна у своїй потрібності, Нора розмірковує над своєю зайвістю в житті та вирішує піти, бо не бачить іншого шляху для себе, а в результаті опиняється у світі між життям і смертю в опівнічній бібліотеці, де їй випав шанс дізнатися про існування книг зі всіма версіями можливих життів і побачити свою власну книгу «Книгу жалів», своєрідний перелік усіх думок про змарновані шанси. Книги в цій метафізичній бібліотеці можуть показати, яке життя людина могла б прожити, зробивши той чи інший вибір.

У героїні з’явилася можливість побачити всі варіанти, всі можливості і не реалізовані шанси, коли вона могла б стати спортсменкою, рок-музиканткою, гласіологом чи просто коханою дружиною. Можливість не просто уявити як би склалася її доля, якби вона вчинила якось інакше, а дійсно прожити і впевнитися, що будь-який варіант не зробив би її щасливішою, а жодна з варіацій її життя не стала би кращою за те, яке вона має.

Проводячи життєвим шляхом своєї героїні, Метт Хейґ на питання багатьох «А що було б, якби?» змушує замислитися і поставити собі інше питання «А що, як проблема не у навколишньому світі, а в нас самих?». Автор запевнює, що висновок «так склалися обставини» не виправдання, а хвилювання через втрачені можливості можуть виявитися марними. «Життя не потрібно розуміти. Його потрібно просто жити» – цитата, яка в повній мірі передає характер і глибокий сенс цієї книги.


Юлія Зюлева, вчений секретар ДОУНБ

07.04.2022