Ефремов, Иван Антонович. Таис Афинская

Титульне фото Ефремов, Иван Антонович Таис Афинская

Ефремов, Иван Антонович Таис Афинская: роман / И. А. Ефремов. – Ставрополь: Кавказ. край, 1993. – 480 с.


Хочу одразу зауважити, що цю книгу я прочитала вперше у підлітковому віці, але яскраві враження зосталися на все життя.

Історичні романи завжди привабливі та цікаві, вони дають можливість дізнатися щось нове і зазирнути у вигаданий світ, барвисто і яскраво намальований талановитим автором. Мені здається, що написати роман епохи античності подібно подвигу, який дано здійснити аж ніяк не кожному авторові.

Роман "Таїс Афінська" переніс мене у час великих скульпторів, чиї творіння радують нас і донині, зібрані в різних музеях світу; філософів, чиї трактати вважаються геніальними. Я змогла побачити міста, давно вже стерті з лиця землі або змінилися до невпізнання. Згадки про деякі з них зараз можна знайти хіба що в міфах. І познайомитися з людьми, чиї імена знайомі кожному ледь не з дитинства.

Це просто чудова історія про любов відомої афінської гетери Таїс і великого завойовника Александра Македонського, який своїми перемогами прославився у віках. Доля гарної та сильної жінки показана на тлі реальних подій, відомості про які дійшли до наших днів завдяки деяким античним джерелам. Ця книга змушувала мене з нетерпінням ковтати сторінки, радіти, хвилюватися, посміхатися і навіть плакати, залишивши після себе дуже сильне враження.

Сюжет книги дуже цікавий. Він підкорив мене, в першу чергу, атмосферою, яку вдалося створити авторові. Іван Єфремов зумів занурити свого читача в античність, яка ніби оживала перед моїми очима. І нехай художнього вимислу в його історії за визначенням більше, ніж історичних фактів, це не завадило роману здаватися від початку і до кінця справжнім. Події всі до одної розвивалися саме так і ніяк інакше.

Окремо хочеться згадати про історію любові, яка буквально вразила мене. Це неймовірно складна і красива пристрасть, яка тонкою шовковою ниткою зв'язала між собою роки життя двох людей, чиї імена зберегла для нас історія.

Ну а неоднозначний фінал залишив мене в підвішеному стані, змусивши гадати про подальшу долю Таїс. Я спеціально не стала звертатися до Інтернету, намагаючись відшукати якісь історичні свідчення кінця її життя, щоб зберегти трохи таємниці та загадки в цій історії. Щоб для мене вона ніколи не закінчувалася по-справжньому.

Це не просто захоплююча історія ще однієї любові, не тільки життєпис сильної жінки і прославленого чоловіка, це повне занурення в античний світ, подорож, яку обов'язково потрібно зробити.


Світлана Манченко, завідувачка відділу комплектування ДОУНБ
02.02.2017