Достоевский, Федор Михайлович. Бесы

Титульне фото ГДостоевский, Федор Михайлович. Бесы

Достоевский, Федор Михайлович. Бесы [Текст]: роман / Ф. М. Достоевский. – М.: АСТ: АСТ МОСКВА: ХРАНИТЕЛЬ, 2007. – 603 с.


Якщо хочеш перемогти весь світ, переможи себе.

Ф.М. Достоєвський


«Біси» – шостий роман Федора Михайловича Достоєвського, виданий у 1871–1872 роках. Він є одним із найполітизованіших романів, написаний ним під враженням терористичного і радикального рухів у середовищі російських інтелігентів. Безпосереднім прообразом сюжету стала справа про вбивство студента Івана Іванова, який хотів відійти від революційних ідей. Вбивство задумане Сергієм Нечаєвим з метою зміцнення своєї влади в революційному терористичному гуртку.

Полеміка героїв-ідеологів продовжувала лінію, розпочату ще в романі «Злочин і покарання». «Біси» стали одним із найзначніших творів Достоєвського – романом-прогнозом, або романом-попередженням.

Дія відбувається в губернському місті та в маєтку Варвари Петрівни Ставрогіної. Її сина, Миколу Всеволодовича Ставрогіна, намагається втягнути в революційний рух син ліберала Степана Трохимовича Верховенського Петро Верховенський. Він збирає під своє крило "загадкових і романтичних" осіб, які "співчувають" революції.

Щоб зв'язати їх воєдино, Петро задумує вбивство колишнього студента Івана Шатова, який бажає порвати з революціонерами і донести на них владі.

Роман розкриває різноманіття персонажів, кожен з яких – не просто особистість і окремий типаж, а й окрема історія добра і зла, любові та ненависті, страждання й радості, поняття життя і смерті.

Весь роман складається з незабутніх цитат і монологів, кожен із яких залишає слід у душі і серці.

Чого тільки вартий останній лист-сповідь Миколи Ставрогіна, в якому ясно розкривається цей персонаж, або діалог Петра Верховенського, який, як чорт, намагається спокусити тодішню молодь.

Кого автор вважає бісами, хто вони такі? Чи переможе добро над злом і чим закінчиться один із найвідоміших романів Достоєвського? Це Ви можете дізнатись, лише прочитавши книгу. Приємного читання!


Анна Швець, бібліотекарка відділу читальних залів ДОУНБ
25.10.2018