Чехов, Антон Павлович. Повести. Рассказы. Пьесы

Титульне фото Чехов, Антон Павлович. Повести. Рассказы. Пьесы

Чехов, Антон Павлович. Повести. Рассказы. Пьесы [Текст] / А. П. Чехов. – Омск: Омское книжное издательство, 1985. – 510 с.

Мій читацький смак, мої книжкові вподобання змінювалися з віком. Якщо в юності я любила читати, звичайно ж, про кохання, то до тридцяти років – це були детективи, потім – історичні романи тощо. А зараз все частіше хочеться почитати щось більш душевне, життєве, без фальші. Тоді я згадую Чехова і читаю його твори. Одним із таких є оповідання «Душечка».

Героїня розповіді – Оленька, Ольга Семенівна, душечка – постійно відчуває потребу когось любити, без почуттів у її житті настає порожнеча. Душечка розчиняється в іншій людині, живе її інтересами. Перший чоловік Оленьки – антрепренер Кукін, тож усі її розмови про вистави й театр. Другий чоловік – лісоторговець Пустовалов, і вона цікавиться торгівлею лісом, лісовим господарством. А коли душечка почала вести розмови про ветеринарію, то її знайомі відразу зрозуміли – у Оленьки нове захоплення. Наприкінці життя душечка прив'язується до хлопчика-гімназиста, сина ветеринара Смірника. У ній прокидається материнська любов. Тепер вона поглинута питаннями граматики, проблемами освіти…

Сам Чехов з іронією ставився до своєї героїні, злегка підсміюючись над нею. Іншої думки про героїню розповіді був Л.М. Толстой. Він вважав «Душечку» одним з кращих оповідань Чехова. Толстой писав «Не смішна, а свята, дивовижна душа "Душечки" зі своєю здатністю віддаватися усім єством своїм тому, кого вона любить...». Для Толстого Ольга Семенівна – ідеал жінки, справжнє призначення якої – любити і бути підтримкою для чоловіка. Свій захват з приводу головної героїні він висловлював і в присутності Чехова.

Думка Л.М Толстого настільки вплинула на письменника, що він навіть злегка змінив авторську лінію.

Душечка – мила, лагідна жінка, можливо, трохи обмежена, невибаглива, не надто щаслива, але щира, здатна до самовідданої любові, яка становить сутність її натури, здатна розуміти і підтримувати близьких їй людей, поділяти їхні інтереси.

Образ героїні оповідання, звичайно, не позбавлений недоліків, але душевна доброта її очевидна. Благополуччя багатьох сімей і в наш час часто створюється і підтримується саме такими жінками.


Віра Гуляєва, завідувачка сектору відділу комплектування ДОУНБ
27.04.2017