Брайсон, Билл. Краткая история почти всего на свете

Брайсон, Билл. Краткая история почти всего на свете

Брайсон, Билл. Краткая история почти всего на свете [Текст] / Б. Брайсон ; пер. с англ. В. П. Михайлова. - 2-е изд., испр. и доп. - М. : Гелиос, 2007. - 572 с.

Це найбільш художня наукова книга в моєму житті! Ще ніколи з такою легкістю я не отримувала стільки фізики, хімії, астрономії, геології та інших наук! При цьому Брайсон відповідає не тільки на питання: «Що відбувається в цьому всесвіті?», але і на: «Звідки ми це все знаємо?», що, погодьтеся, зазвичай допомагає зрозуміти «Чому?». Книга справді про все на світі – фізику, хімію, біологію, геологію, палеонтологію, антропологію та про багато-багато іншого, від неосяжного космосу до світу елементарних часток. Тут тобі й історія, науки і пояснення найскладніших і неймовірних речей через прості приклади й алегорії. При цьому читається дуже легко, тим більше, що автор не заглиблюється в предмет, а дає лише короткий екскурс, але й цього достатньо, щоб отримати масу цікавих відомостей, про які ніколи раніше навіть не підозрював.

Книга про науку, яка вразила мене своєю людяністю. Часто, читаючи про наукові відкриття, ми забуваємо про те, що їх роблять люди. Талановиті та просто наполегливі, честолюбні й цинічні, мрійники і в деякому роді аутисти, потайні та недовірливі, конфліктні й недоброзичливі. Загалом люди у всьому різноманітті характерів. І тому, багато ідей відкидаються, як негідні, бо їхній творець "не джентльмен", а багато відкриттів десятками років лежать в шафі, припорошені пилом, тому що першовідкривач, м'яко кажучи, не товариський.

Ще одним незаперечним плюсом є мова і манера викладу – біологічний детектив або геологічна драма. Ковтаєш великі шматки інформації (імена, назви і дати) і чекаєш нової серії.

Велика кількість імен науковців у книзі мене не збентежила, навіть навпаки. Особливо цікаво було, що Брайсон виступає в ролі відновника справедливості, мовляв, ай-ай-ай, як не соромно, забули про таку чудову людину, адже це вона була першовідкривачем, а не всім відомий містер Х. Брайсону майстерно вдається у декілька рядків дати характеристику кожному вченому (не факт, що справедливу або об'єктивну, але точно яскраву), і завдяки цьому відразу згадуєш, що за всіма цими науковими відкриттями стоять люди, іноді дивакуваті, іноді ті, що навіть не мають прямого відношення до науки. На розвиток наук вплинули і звичайні людські стосунки, тут тобі й особиста ворожнеча чи, навпаки, дружба, інтриги або ж несподіване союзництво. В результаті у автора вийшла надзвичайно жива історія.

Брайсон написав історію науки через історію людей, які її творять, і від цього наука набула особливої привабливості. Автор дає невеликі зачіпки, які можуть пробудити інтерес до якої-небудь теми і підштовхнути до читання більш докладної та більш наукової літератури.


Галина Кучугурна, головна бібліотекарка ВНОДОК ДОУНБ, 21.04.2016