Белфор, Чарльз. Парижский архитектор

Титульне фото Белфор, Чарльз. Парижский архитектор

Белфор, Чарльз. Парижский архитектор [Текст]: роман / Ч. Белфор; пер. з англ. М. Гребенюк. – Харків: Фабула, 2017. – 448 с.


З перших сторінок роману «Паризький архітектор» опиняєшся в Парижі, який живе за нацистськими законами і берлінським часом. По вулицях проносяться велотаксі та чується квапливе клацання дерев'яних підошов, у затишних кафе подають другосортне вино та злиденні страви з каштанів. В окупованій столиці місцеве населення намагається вижити в умовах суцільного дефіциту та терору. Але найгірше доводиться євреям, облави на яких відбуваються і вдень, і вночі.

Архітектор-авангардист Люсьєн Бернар не був героєм і, певно, не був благодійником. Він намагався будь-що реалізувати свої творчі амбіції, мріяв будувати масштабні й раціональні будівлі та залишити вагомий внесок в архітектурний розвиток Франції. Тож, коли багатий підприємець раптом пропонує йому велику суму за створення таємних схованок для жертв репресій, опиняється перед непростим вибором: або ризикнути життям, або відмовитися від справи, в успіх якої він не вірить.

Цей, на перший погляд, політичний трилер розповідає про важливість людських стосунків, про тяжкий моральний вибір, про страх і відповідальність за рідних і близьких людей. Цей неймовірно емоційний роман ставить безліч запитань: чи є національність у таких понять як «совість», «співчуття» та «людяність», чи можливо в страшний і жорстокий час зустріти кохання та створити родину, чи варто ризикувати своїм життям заради усмішки щасливої дитини.

Люсьєн Бернар знаходить блискучі, елегантні й оригінальні рішення, споруджуючи одну схованку за іншою, один військовий завод для німців за іншим. Хто він: колабораціоніст або навпаки – герой, який рятує євреїв, а може він «справжня людина», яка не боїться вчиняти правильно? Читайте та вирішуйте самі.


Оксана Шевченко, заступниця директора з внутрішньо-бібліотечної роботи ДОУНБ

07.11.2019