Лесь Курбас

Титульне фото: Лесь Курбас«Його велич у тому, що він сам за 15 років виконав роботу, яку в інших національних культурах довершують кілька генерацій режисерів», вважає український літературознавець Юрій Лавріненко. Видатний режисер-реформатор, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Лесь Курбас у «Пунктирі».


«Ви плачете на сцені, а публіка спокійно поглядає, а треба, щоб ви були спокійні, а публіка плакала!».

«Коли ми принижуємо наші вимоги до того, що ми можемо в наших обставинах, то це не дасть ніякого прогресу».

«Мистецтво, особливо театр, мусить повернутися до своєї первісної форми — форми релігійного акту. Воно… в суті своїй — акт релігійний. Воно — могутній засіб перетворення грубого в тонке, підйому у вищі сфери, перетворення матерії. Тоді дійсно театр — храм, і мусить бути чистим і тихим, хоч і всякі молитви будуть у ньому».

«Митець той, хто у відчуванні творчому сильніший від існуючих категорій».

«Політика залежить від державних мужів майже стільки ж, скільки погода від астрономів».

«Початком мистецтва світу є театр».

«Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне –– тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати».

«Театр — храм і мусить бути чистим і тихим, хоч і всякі молитви будуть лунати в ньому».

«Театр має бути таким, яким суспільство має бути завтра».


Єрмакова, Н. Про музичний аспект педагогіки Леся Курбаса / Н. Єрмакова // Український театр. – 2008. – № 1. – С. 22–23.

Лабінський, М. «Болючий уривок життя...» До 120-ліття від дня народження Леся Курбаса / М. Лабінський // Українська культура = Украинская культура. – 2007. – № 3. – С. 6–7.