Чарльз Джон Гаффем Діккенс

Титульне фото Чарльз Джон Гаффем ДіккенсАнглійський письменник, один із найпопулярніших романістів вікторіанської епохи. Визнаний письменник класичної світової літератури, книги якого стали основою сценаріїв для багатьох фільмів, що вийшли у світ через два роки після створення кінематографа. Деякі критики називали його майстром прози та хвалили за численних унікальних персонажів і яскраве зображення суспільства. Інші ж звинувачували у надмірній сентиментальності, незвичайних подіях та гротескних образах. Людина, творами якого зачитуються вже не одне століття. Тож який він – Чарльз Діккенс? Дізнаємось у «Пунктирі».


«Брехня відверта чи невиразна, сказана чи ні, завжди залишається брехнею».

«Великі люди зрідка бувають надмірно скрупульозні в одязі».

«Доводиться гризти - або загризуть тебе».

«Жива людина без розуму — гірше, ніж мрець».

«Життя нам дано з неодмінною умовою захищати його до останньої хвилини».

«З усіх винаходів та відкриттів у науці й мистецтвах, з усіх великих наслідків дивного розвитку техніки на першому місці стоїть книгодрукування».

«І хоча батьківщина є тільки ім'я, тільки слово, - воно сильно, сильніше наймогутніших заклинань чарівника, яким підкоряються духи».

«Людина не може по-справжньому вдосконалюватися, якщо не допомагає вдосконалюватися іншим».

Титульне фото Чарльз Джон Гаффем Діккенс«Моє єдине спасіння - в дії. Я втратив здатність відпочивати. Я глибоко переконаний, що варто мені дати собі перепочинок, і я заржавію, надламаний і помру. Ні, вже краще робити свою справу до кінця. Таким я народився і таким помру - в цьому мене переконує, на жаль! сумний досвід останніх років. Тут вже нічого не поробиш. Я повинен піднатужити і терпіти цю ваду. Втім, вада чи це? Я не впевнений».

«Моя віра в людей, які правлять, загалом, незначна. Моя віра в народ, яким правлять, загалом, безмежна».

«Надто добре життя часто псує характер так само, як надто багата їжа псує шлунок».

«Не будь поганих людей, не було б і хороших адвокатів».

«Не завжди високе те, що знаходиться високо, і не завжди низьке те, що знаходиться низько».

«Нема на світі такого пагорба, вершини якого завзяття врешті-решт не досягне».

«Немає на світі обману гірше, ніж самообман».

«Нехай у тебе буде серце, яке ніколи не озлобиться, і характер, який ніколи не зіпсується, і дотик, який ніколи не ранить».

«Ніколи не кажи «ніколи».

«Ніколи не покладайся на видимість, завжди приймай в розрахунок тільки факти. Кращого правила немає».

«Одного разу джентльмен - і завжди джентльмен».

Титульне фото Чарльз Джон Гаффем Діккенс«Підтримуй зовнішній вигляд, що б не робив».

«Правда завжди відважна».

«Працьовитість — душа будь-якої справи й запорука добробуту».

«Приборкаєте свій апетит, дорогі мої, і ви переможете людську природу».

«Річний дохід 20 фунтів, річна витрата 19 фунтів 19 шилінгів і 6 пенсів - в результаті щастя. Річний дохід 20 фунтів, річна витрата 20 фунтів і 6 пенсів - в результаті злидні».

«У цьому світі користь приносить кожен, хто полегшує тягар іншої людини».

«Хоч би хто виховував дітей, вони у своєму маленькому світі нічим так боляче не переймаються, нічого так боляче не відчувають, як кривду. Нехай це буде мала кривда, але ж і дитина мала, і світ її малий, і коник-гойдалка для неї не менш дорогий, ніж для дорослого ставний ірландський кінь-скакун».

«Що стосується мого мистецтва, то я насолоджуюся їм так само, як самий захоплений з моїх читачів; і почуття відповідальності опановує мною щоразу, коли я беру в руки перо».

«Я вірю і маю намір вселити людям віру в те, що на світі існує прекрасне, вірю, незважаючи на повне виродження суспільства, потребами якого нехтують».

«Я завжди намагався висловити в моїх книгах побожне повагу до житія і вченню нашого Спасителя, бо такі мої почуття».

«Я ніколи б не зміг досягти того, чого досяг, без звички до пунктуальності і порядку, без старанності і без рішучості повністю зосередитися на одній меті».


Васильева, Е. К. Знаменитые писатели [Текст] / Е. К. Васильева, Ю. С. Пернатьев, В. М. Скляренко. - Харьков: Фолио, 2014. - 379 с.

Ходос, Л. Чарльз Діккенс - "найбільший оптиміст століття" : 6 клас / Л. Ходос // Світова література (шкільний світ): газета для вчителів та методистів світової літератури. - 2015. - № 23/24. - С. 42-45. 

Шевченко, Т. Хто він насправді -знаменитий англієць Чарльз Діккенс?: Урок світової літератури. 10 клас / Тетяна Шевченко // Всесвітня література в сучасній школі. - 2013. - № 11-12. - С. 54-55. 

20.03.2020