Артур Конан Дойл. «Великий акумулятором ідей»

Титульне фото: Артур Конан ДойлЙого твори знайомі з юнацтва, але до них повертаєшся все життя. Трапляється це завдяки його герою, якого він ототожнював із собою, від якого бажав згодом відмовитись і який лишив його в історії назавжди. Хоча таланти та змістовність автора були набагато об`ємніші та значущі.
Один із найвідоміших письменників Британії Артур Ігнгаціус Конан Дойл народився в шотландському Единбурзі, в багатодітній родині ірландських католиків. У сім'ї існував красномовний культ предків-дворян із древнього родоводу, що нараховує шість століть. Серед них – королі Генріх ІІІ і Едуард ІІІ.
Батько – архітектор і художник. Мати – любителька лицарських романів і чудова оповідачка. Генетика стовідсотково виправдана. Три брати батька відзначилися в Англії: Джеймс написав «Хроніки Англії», Генрі був директором Національної галереї в Дубліні, а Річард одним із найвідоміших ілюстраторів «Панча».
Сім років Артур провів у коледжі єзуїтів. Його дуже цікавили Вальтер Скотт і Жуль Верн. Заснував він і невеличкий журнал «The Stonyhurst Figaro». Але навчання в цілому пригнічувало. Після цього й дійсно можна зненавидіти забобони віросповідань і фізичні методи виховання Точні науки – точно не про нього. Мучителі-однокурсники брати Моріарті. Він помстився винахідливо та чудово, втіливши зло у професорові математики Моріарті в майбутніх історіях.
У 1876 році Дойл розпочав опановувати медичний фах в Единбурзькому університеті. Було цікаво, до того ж серед друзів – Роберт Льюїс Стівенсон. В подальшому Артур стане доктором медичних наук. Саме в університеті він зустрів двох чоловіків, які вплинули на вибір героїв майбутніх знакових творів. Мова про професора Резерфорда, чиї ассірійська борода, гучний голос і широкий торс надихнули на образ професора Джорджа Едварда Челленджера і доктора Джозефа Белла, професора хірургії, який вмотивував Шерлока. Як хірург і корабельний лікар Дойл здійснив два тривалі плавання на китобійних суднах до Африки й Арктики.
Він отримав лицарське звання за роботу в польовому шпиталі під час англо-бурської війни, за іншими джерелами, – за літературні заслуги. Є ініціатором прокладання тунелю під Ла-Маншем, чимало захоплювався спіритизмом, зухвало намагаючись з`ясувати стосунки з фокусником Гудіні. Підсумком вивчення та захоплення стане двотомна «Історія спіритизму» В романі «Таємниця Клумбера» побачимо історію про потойбічні світи та буддійських ченців, які мали мстиву вдачу.
У 1879 році два його оповідання були опубліковані анонімно («Таємниця долини Сасасса» й «Американська казка»). Надихнули улюблені письменники Едгар Алан По і Брет Гарт. Оповідання «Золотий жук» приголомшило юного Артура, пробудивши інтерес до детективного жанру. «Таємниці» вийшли в університетському журналі та мали успіх.
Зазнав він і впливу Діккенса під час роботи над детективним романом «Торговий дім Гердлстон». Пишався родинними зв'язками з Вальтером Скоттом. Свідомо ж Конан Дойль присвятить себе літературі, коли йому виповниться тридцять два.
Титульне фото: Артур Конан ДойлПерший твір за участю Шерлока – «Етюд у багряних тонах» (1887 р.). Рукопис було відхилено кількома видавцями, перш ніж компанія Ward, Lock & Co купила її за мізерну суму в 25 фунтів стерлінгів. Публікація з`явилась у різдвяному щорічнику «Бітон» у листопаді 1887 року, але на той час твір залишився майже непоміченими. Головні герої у чорновому варіанті – Шерідан Хоуп і Ормонд Секер, Шерлока Холмса та доктора Джона Ватсона побачимо лише у публікації. Загалом Холмс стане героєм у 56 оповіданнях та 4 повістях.
Герой поступово припав до душі читачам, які вимагали від автора продовження. Нагадаємо, що прототипом його став університетський професор з Едінбурга Джозеф Белл, який мав здібності ставити діагноз за зовнішнім виглядом пацієнта, а також, за найнезначнішими деталями, робити висновки про професію та минуле людини. Але за свідченням Адріана, сина письменника, Артур Конан Дойл якось сказав: «Якщо і був Холмс, то це я сам». Прототипом доктора Джона Ватсона сам письменник у своїх мемуарах називав майора Альфреда Вуда, який був його секретарем і працював із ним майже 40 років.
Він не полишав мрії написати великий історичний роман у стилі Вальтера Скотта, тому у 1893 році, під час подорожі з дружиною до Райхенбахского водоспаду в Швейцарії, Дойл приймає рішення покінчити з Шерлоком. У листі до матінки 1891 року читаємо «Я планую вбити Холмса в шостій пригоді. Він заважає мені думати про щось найкраще». В результаті двадцять тисяч чоловік відмовилися від передплати на журнал «Стренд», який друкував оповідання про Шерлока. До того ж навколо офісу редакції збирався величезний натовп із гаслами «Поверніть Холмса!». Отримував письменник і погрозливі дзвінки, що у разі неповернення улюбленого героя сам вирушить за ним. Усі клерки Лондона з нагоди смерті «сищика» демонстративно вдяглися в траур.
Останньою краплею (реальність це чи легенда – невідомо),  став мудрий винахідливий лист королеви (за іншою версією – короля), де йшлося про те, що смерть Шерлока Холмса – лише хитрий хід «сищика». Довелося «воскресити» персонажа. Шерлок Холмс переміг Конан Дойла. J В 1901–1902 роках вийшла повість «Собака Баскервілів». Гонорари за нові пригоди сищика стрімко пішли вгору і Дойл став найоплачуванішим письменником у світі. Виходили пригоди Шерлока Холмса до 1926 року.
Створений письменником образ сищика літературознавці вважають так само безсмертним як образи Гуллівера, Робінзона Крузо, Олівера Твіста. Згодом Холмс стане почесним членом у Королівському товаристві хімії, отримає будинок в Лондоні, пам'ятник, численні фан-клуби. Честю такою до нього вшановувалися лише лауреати Нобелівської премії.
До речі, герой цей зіпсує стосунки Дойла з Бернардом Шоу, який одного разу відгукнувся про Шерлока як про «наркомана, який не має жодної приємної якості». Заздрість притаманна і геніям.
Титульне фото: Артур Конан ДойлКнига рекордів Гіннесса називає Шерлока Холмса найбільш екранізованим літературним героєм. У світі відомо понад двісті фільмів, серіалів, анімацій за участю детектива.
У листуванні Дойла з Робертом Льюїсом Стівенсоном знайдемо розповідь про те, що Стівенсон розповідав історії про Шерлока Холмса тубільцям Самоа.
За опитуванням британської соціологічної асоціації Ask Jeeves 2011 року, у те, що Шерлок Холмс існував насправді, вірить у середньому кожен п'ятий британець.
Разом із тим Конан Дойл стверджував, що успіх Холмса затіняв заслуги, які, на його думку, мали отримати інші його твори. Мав рацію.
Ще після «Етюду в багряних тонах» молодий автор, послідовник Вальтера Скотта, почав працювати над історичними романами (які вважав єдино гідним покликанням). Йшлося про «Пригоди Мікі Кларка» (1889 р). Літературознавці та історики вважають, що твори  Конан Дойла цього напрямку перевершили хроністів Середньовіччя – Фруассара і Філіпа де Комміна.
Артур Конан Дойл є автором історичних оповідань про лицарство XIV століття – «Білий загін» (1891), п`єси «Сер Найджел» (1906), пригод героя наполеонівської війни бригадного генерала Жерара та вченого-скептика XIX сторіччя професора Джорджа Челленджера. Наукова література також була йому підвладна, мова й про воєнні твори «Велика англо-бурська війна» (1900) і «Британська кампанія у Франції та Фландрії» (1916–1920), а також «Злочин у Конго» (1909). Брав він участь і в розслідуванні реальних карних справ. «Білий загін» вважав одним із найвдаліших своїх творів, дещо ідеалізованим описом англійського лицарства, яким він з гордістю подарував Англії другого Айвенго.
Практика військового кореспондента «Вестмінстерської газети» – теж про нього, досвід блискучого лектора, якого у 1894 році захоплено слухали студенти в США, приятелювання з Редьярдом Кіплінгом. Його п'єса «Історія Ватерлоо» була показана в Лондоні з Генрі Ірвінгом у Lyceum Theater.
Він намагався потрапити добровольцем на поле бою, коли розпочалася Перша світова: «Мені 55, але я дуже сильний і витривалий, і голос у мене дзвінкий, що може стати в нагоді на фронті». Його не взяли, і він обмежився допомогою в тилу.
Він дійсно мав добру форму  та захоплювався багатьма видами спорту: чудово грав у крикет, катався на мопеді та гірських лижах. Між 1899 та 1907 роками зіграв 10 першокласних матчів за Крикетний клуб «Мерілебон» (MCC). Був членом зіркової команда з крикету «Allahakbarries», яка проіснувала двадцять три роки: Гілберт Честертон, Джером К. Джером, Алан Мілн та інші прозаїки та поети входили до її складу.
Про те, що Конан Дойл найбільше цінував у житті, він докладно розповів у своїй автобіографії «Спогади та пригоди» (1924), а про важливість, яку мали для нього в будь які часи книги в «Через чарівні двері» (1907).
Його останні слова буди адресовані дружині Джин: «Ти чудова». Цю жінку він кохав довгі роки, коли був ще в першому шлюбі.
Архів письменник лишив чималий – двадцять величезних шухляд. У ньому справжні скарби, наприклад, листи Уїнстона Черчілля, Теодора та Франкліна Рузвельтів, англійського короля Едуарда VII. Кожен – окрема цікава історія, що завжди має продовження, бо пов`язана з «великим акумулятором ідей» Артуром Конан Дойлем.

Артур Конан Дойл у «Пунктирі».

«A dog reflects the family life. Whoever saw a frisky dog in a gloomy family, or a sad dog in a happy one? Snarling people have snarling dogs, dangerous people have dangerous ones».
«A man should keep his little brain attic stocked with all the furniture that he is likely to use, and the rest he can put away in the lumber room of his library, where he can get it if he wants it».
«Відкиньте все неможливе, те, що залишиться, і буде відповіддю, якою би неймовірною вона не здавалась».
«Ви дивитеся, але не помічаєте, а це велика різниця».
Титульне фото: Артур Конан Дойл«Ви наділені великим талантом. Ви вмієте мовчати. Завдяки цій здібності ви є незамінним товаришем».
«Геній – це нескінченна витривалість».
«Голова призначена не тільки для прикраси, нею іноді треба думати».
«Деякі люди, не володіючи визначними здібностями, майстерно вміють запалювати їх в інших».
«Дурень дурню завжди вселяє захоплення».
«Evil indeed is the man who has not one woman to mourn him».
«Жіночі очі говорять краще за слова».
«За допомогою висновків можна вирішити такі завдання, які ставили в глухий кут всіх, хто шукав їх вирішення за допомогою своїх почуттів».
«Зміна роботи – найкращій відпочинок».
«How terrible is wisdom when it brings no profit to the wise».
«How often have I said to you that when you have eliminated the impossible, whatever remains, must be the truth?».
«…horses: dangerous on both ends and crafty in the middle».
«It is a capital mistake to theorize before one has data».
«Любов до книг – один із найвишуканіших дарів богів».
«Людський мозок схожий на маленьке порожнє горище, яке ви можете обставити, як хочете. Дурень натягне туди всякого мотлоху, і корисні, потрібні речі вже не буде куди всунути, або в кращому разі до них не докопаєшся. А людина розумна ретельно відбирає те, що вона помістить у своє горище. Вона візьме лише те, що їй знадобиться для роботи і все розкладе у зразковому порядку. Даремно люди думають, що у цієї маленької кімнатки еластичні стіни».
«Ми створені для любові, поки ми самі життя безглузді, сенс народжується, коли є інші».
«Не має значення, що ви робите в цьому світі. Питання в тому, чи ви зможете переконати людей, що вами щось дійсно було зроблено».
«Ніщо не оманливе так, як надто очевидні факти».
«Непомітно для себе людина починає підганяти факти до своєї теорії, замість будувати теорію на фактах».
«Немає нічого неприроднішого, ніж банальність».
«Одні в нашій родині були шляхетні за походженням, інші – за своїми устремліннями».
«Посередність не знає нічого вище за себе, але талант миттєво визнає генія».
«Чудово починати життя з невеликої кількості справді добрих книг, які є вашими власними».
«…просте пояснення завжди спадає на думку в останню чергу».
«Робота – найкраща протиотрута від горя».
«…справжня велич людини полягає у розумінні власної нікчемності. Це має на увазі, що вміння порівнювати та оцінювати саме по собі є доказом внутрішньої шляхетності».

«…Сварки – необхідна приналежність любові; вони очищають любов і надають їй нової сили, як гроза, яка освіжає душевну атмосферу липневого дня».
«Світ сповнений банальності, яку ніхто ніколи не помітить».
«Старе колесо повертається і спиці повертаються на колишні місця. Все, що ми бачимо, колись було і знову буде».

«There is no scent so pleasant to my nostrils as that faint, subtle reek which comes from an ancient book».
«Un sot trouve toujours un plus sot qui l'admire. A fool always finds a greater fool to admire him».
«When the spirits are low, when the day appears dark, when work becomes monotonous, when hope hardly seems worth having, just mount a bicycle and go out for a spin down the road, without thought on anything but the ride you are taking».
«Women are naturally secretive, and they like to do their own secreting».
«You yourself may not be luminous, but you are a conductor of light».
«You are my heart, my life, my one and only thought».
«You see, but you do not observe».

«У тому й справа, що просте пояснення завжди спадає на думку в останню чергу».
«Чиста совість – чудове снодійне».
«Це велика помилка – будувати теорії, не маючи відомостей. Мимоволі почнеш спотворювати факти для теорії, замість зміни теорії для фактів».
«Це більш ніж можливо; це ймовірність».
«Емоційні якості суперечать ясним міркуванням».
«Якщо жінка любить чоловіка, він може прочитати її з кінця хоч «Енциклопедичний словник».
«Я граю заради самої гри».
«Я завжди дотримувався думки, що дрібниці найістотніше».
«Якими нікчемними здаємося ми з нашими жалюгідними амбіціями та бажаннями в порівнянні з силами, що управляють світобудовою!».
«Якщо факт на перший погляд суперечить всій послідовності висновків, це означає лише те, що він має якесь інше тлумачення».
«Я ніколи не роблю винятків. Винятки спростовують правило».


Титульне фото: Артур Конан Дойл
Джерела:
Дойл, Артур Конан. Долина страха. Шерлок Холмс и масоны-убийцы / А.К. Дойл; пер. Е. Тер-Оганян. – М.: Издательство журнала «Андрей», 1990. – 120 с. – (Коллекция неизданного романа).
Конан Дойл, А. Затерянный мир [аудио-книга] / А. Конан Дойл; пер. Н.А. Волжина. – Київ: Сідіком, 2007. – эл. опт. диск (CD-ROM)МР3-192кБіт/сек,44.1кГц. – (Искатели приключений).
Дойль, Артур Конан. Затерянный мир: отчет о недавних удивительных приключениях профессора Э. Челленджера, лорда Джона Рокстона, профессора Саммерли и репортера «Дейли-газетт» мистера Э.Д. Мелоуна: Фантастическая повесть / А.К. Дойль; Пер. с англ. Н. Волжина. – Минск: Белорусь, 1989. – 174 с.
Дойл, Артур Конан. Записки о Шерлоке Холмсе: пер. с англ. / А. К. Дойл; авт. предисл. К. Чуковский; худож. Б. Власов. – Переизд. – Л.: Детская литература. Л. отд-ние, 1991. – 164 с.: ил. – (Б-ка приключений и научной фантастики: Библиотечная серия).
Дойл, Артур Конан (1859–1930). Из досье Шерлока Холмса: рассказы / А. К. Дойл. – М.: Советский писатель, 1991. – 176 с.
Дойл, Артур Конан. Перстень Тота: сборник рассказов: Детектив, приключения, тайна, мистика / А.К. Дойл. – М.: Квадрат, 1992. – 373 с.
Дойл, Артур Конан. Сэр Найджел: роман / А.К. Дойл; пер. И. Гурова, авт. предисл., авт. примеч. К. Андерсон, худож. Н. Лямин. – М.: Детская литература, 1992. – 350 с.: ил. – (Библиотека приключений и фантастики).
Дойль, Артур Конан. Собака Баскервилей. Рассказы / А.К. Дойль. – Архангельск: Северо-Западное книжное издательство, 1980. – 400 с.: ил.
Собака Баскервилей [аудио-книга] / А. Конан Дойль. – Київ: Сідіком Україна, 2007. – эл. опт. диск (CD-ROM);МР3-192кБіт/сек.,44.1кГц.
Дойл, Артур Конан. Шерлок Холмс розслідує: кн. для читання / А.К. Дойл. – Київ: Знання, 1998. – 64 p. – (Б-чка для тих, хто вивчає англійську).

01.05.2024