Людвіг ван Бетховен. «Він всіх змусить говорити про себе!»

Титульне фото: Людвіг ван Бетховен.  «Він всіх змусить говорити про себе!»Німецький композитор, який писав у всіх відомих жанрах. До того ж, пианіст-віртуоз і дириґент. Представник «віденської класичної школи», як зазначають музикознавці – останній. Батько, співак придворної капелли, бачив у ньому другого Моцарта. Але він став першим Бетховеном. Справжнього вчителя наш герой отримав у дванадцятирічному віці, коли вже працював помічником придворного органіста. Його наставником став органіст і композитор Крістіан Ґотлоб Нефе, який одразу розгледів справжній талант юнака. Саме завдяки Нефе було видано перший музичний твір Бетховена – вариації на тему маршу Дресслера.
Його улюбленими письменниками були давньогрецькі автори Гомер і Плутарх, англієць Шекспір, німецькі поети Гете та Шиллер. Значущі, неповторні, маякові.
Коли Моцарт почув у Відені імпровізацію молодого генія, захоплено вигукнув: «Він всіх змусить говорити про себе!». Так. Він змусив.
Недбало одягнений, непричесаний, різкий у судженнях – саме таке враження складалося від музиканта. До того ж, музичний талант його був настільки несхожим, що сприйняти його одразу було складно. Але це його не обходило. Так само, як реакція Наполеона Бонапарта на те, що пізніше композитор відмовився від задуму присвятити імператорові свою Третю симфонію.
Коли йому ледве виповнилося двадцять сім, він почав втрачати слух і в певний момент був близький до самогубства. В його «Хайлігенштадтському заповіті» читаємо: «Мені здавалося немислимим покинути світ раніше, ніж я виконаю все, до чого я відчував себе покликаним». Відомі також унікальні «розмовні зошити», куди друзі Бетховена записували для нього свої репліки, на які він відповідав або усно, або записом у відповідь.
Довгі овації, якими його нагороджувала вдячна публіка, переривала поліція, оскільки така честь була дозволена лише стосовно імператора.
«Він був художник, але також і людина,... у вищому значенні цього слова… Про нього можна сказати, як ні про кого іншого: він зробив велике, в ньому не було нічого поганого»– саме такі слова звучали в день прощання з геніальним композитором, який брав ноти для своїх неперевершених творів в криках нічної птиці та володів бездоганним внутрішнім слухом.
Людвіг ван Бетховен у «Пунктирі».

Титульне фото: Людвіг ван Бетховен.  «Він всіх змусить говорити про себе!»«Архітектура – це музика каменів і музики, архітектура звуків».

«Бар'єри, які кажуть генію: "Звідси не пройдеш", ще не підняті».

«Бувають випадки, коли мені здається, що мова все ще абсолютно марна».

«Геній складається з двох відсотків талантів і дев'яносто восьми відсотків наполегливих додатків».

«Давайте розглянемо труднощі як сходинки до кращого життя».

«Добре слово нічого не втрачає».

«Дійте замість жебрацтва. Пожертвуйте собою, не маючи надії на славу чи нагороду! Якщо ви хочете пізнати чудеса, зробіть їх раніше. Тільки тоді можна здійснити свою своєрідну долю».

«З ким мені боятися вимірювати свої сили?»

«Зробіть усе, що потрібно для досягнення вашого найпалкішого бажання, і в підсумку ви його досягнете».

«Кожен, хто поводиться справедливо і благородно, може саме з цієї причини зазнати нещастя».

«Ніколи не порушуйте тишу, якщо не для її покращення».

«Божественний Творець, ти, хто може зазирнути в глибину моєї душі, тільки ти знаєш, що  в неї живе любов до людини і бажання творити добро».

«Ви – князь випадково, за народженням; як на мене... Князів є тисячі, і вони будуть, але Бетховен є лише один».

«Друзі не лише поруч...; навіть той, хто знаходиться далеко, все ще присутній у наших думках».

«Єдиний символ переваги, який я знаю, – це доброта».

«Музика є вищим одкровенням, за  будь-яку філософію».

«Не довіряйте своїй таємниці й  своєму найближчому другу; ви не можете просити про розсуд, якщо не маєте цього самі».

«Нехай дружба разом із добром зростатиме як тінь ночі, поки сонце життя не згасне».

«Порекомендуйте своїм дітям бути доброчесними, тільки чеснота може принести щастя, а не гроші».

«Ті, хто думає або каже, що я злісний, упертий або мізантроп, наскільки вони помиляються щодо мене».


Посилання на аудіоподкасти: Перейти

Джерела:
Фото: https://www.dw.com/uk/desiat-rechei-yaki-treba-znaty-pro-beethoven%D0%B0/a-55990954
Фото: http://na-skryzhalyah.blogspot.com/2016/10/blog-post_4.html
https://uk.warbletoncouncil.org/frases-beethoven-1232

06.06.2023