Харлан_вернисажРоботи художника
Перший «ювілей» Катеринославської плінфосемології
Публікації Олександра Харлана
Сторінки біографії


Олександр Вікторович Харлан народився 28 липня 1973 року в смт. Дніпровське Верхньодніпровського району Дніпропетровської області.

З п’яти років навчався у місцевій ізостудії (керівник М. Хляпатура) і постійно малював. У 1980–1990 роках вчився у Дніпровській середній школі. Саме в цей час і зацікавився давньою історією. Увесь вільний час Олександр витрачав на свою улюблену справу – читав і перечитував наукову та художню літературу місцевих бібліотек, малював тварин, птахів, пейзажі.

У 1989 році Олександр навчався на підготовчих курсах художньої школи міста Дніпродзержинська. З 1990 по 1996 роки вчився на архітектурному факультеті Придніпровської академії будівництва та архітектури за фахом містобудування.

Мандруючи Кримом у 1992 році, зробив начерки низки печерних середньовічних міст. З 1992 по 1996 рік створив низку графічних серій, присвячених природі й архітектурі (техніка кольорова графіка). У 1994 році виконав першу серію графічних робот до книги «Чародей поневоле» і графічну серію, присвячену християнству.

З 1996 року після закінчення ПДАБА О.В. Харлан працював на Дніпровському крохмале-патоковому комбінаті інженером-дизайнером та очолював відділ естетики виробництва (смт. Дніпровське). З цього ж року постійно брав участь в археологічних експедиціях і вивчав архітектурні та містобудівні властивості культового зодчества.

З 1997 по 1998 рік відбував службу в лавах Української армії.

На початку 1999 року виконав серію живописних робот, присвячених архітектурі старого Бердичіва (Житомирська обл.). Роботи потрапили до музеїв і приватних колекцій України (Бердичів, Львів, Дніпропетровськ), Росії (Санкт-Петербург) та за кордон (НІмеччина, США).

Улітку 1998 року Олександр Харлан виконав серію живописних робіт, присвячених природі рідного краю. Багато працював на «пленері». За 1998–1999 роки виконав серії: «Демерджі» (графіка), «Природа Криму» (графіка), «Рідний край» (живопис).

Після повернення до рідного селища захопився вивченням пам’яток архітектури та історії Верхньодніпровського району. Фотографування та малювання будівель і ландшафтів старих поселень, збирання старовини стало постійною пристрастю архітектора. З 1999 року по 2000 рік, займаючись промисловим дизайном, Олександр Вікторович займався проектуванням та реставрацією місцевого музею історії комбінату.

З 1999 року почалась архітектурна творчість. За чотири роки Олександр Вікторович пройшов шлях від архітектора ІІІ категорії до головного архітектора проектів, проектував об’єкти промислового та громадського призначення у Дніпропетровську та Дніпродзержинську. Кожен рік улітку архітектор брав участь в археологічних дослідженнях на Кримському півострові. Не залишилось поза його увагою й історичне минуле рідної землі. За цей період він зібрав найбільшу в Дніпропетровську колекцію катеринославських цегляних клейм. З газет, журналів та телепрограм про неї добре відомо фахівцям і аматорам історичної науки всієї України. Збирає Олександр також колекції старовинної будівельної та ужиткової кераміки давніх поселень Дніпропетровщини, створює фотоколекції «Архітектура Верхньодніпровського краю», «Церкви Дніпропетровщини» тощо.

У 2002 році виконав серію графічних робот (папір, кольоровий олівець) «Метелики», «Ссавці» та «Пам’ятки архітектури» (зберігаються в приватних колекціях України та Німеччини). Продовжує дослідження архітектури поселень Дніпропетровщини, накопичив велику кількість даних про містобудування на теренах колишнього Запорожжя, зібрав великий архів матеріалів. З 2005 року Олександр Харлан почав навчання в аспірантурі Київського Національного університету будівництва та архітектури на кафедрі Основ архітектури та архітектурного проектування. У березні 2010 року захистив кандидатську дисертацію в Одеській державній академії будівництва та архітектури за темою: «Дерев’яне культове зодчество запорозьких козаків».

Експедиції останніх років по Дніпропетровській області, метою яких, було виявлення нових та дослідження відомих споруд старовини, дали можливість Олександрові зібрати данні про групу оборонних укріплень Дніпропетровська ХVIII ст., величезну кількість християнських культових пам’яток ХVІІІ – поч. ХХ ст.
Перша персональна виставка графічних робіт архітектора-художника відбулася улітку 2008 року в музеї М. Грушевського (місто Київ) і налічувала більше 30 робіт.

Олександр Харлан разом з Олегом Репаном і Валентином Старостіним співавтор книги: «Палімпсест. Коріння міста: поселення ХVІ–ХVІІІ століть в історії Дніпропетровська», яка видана 2008 року в Києві. Активно друкується у наукових регіональних збірниках, виданнях ДОУНБ, в тому числі щорічному календарі пам’ятних дат Дніпропетровської області «Моє Придніпров’я”, ініціатор заснування серії краєзнавчих бібліографічних видань «Святині Запорозького краю».