Світленко Сергій

Світленко Сергій Іванович


           

доктор історичних наук, професор ДНУ ім.О.Гончара


Керівництво бібліотеки висловлює щиру подяку за постійну увагу до нашої бібліотеки, за безкоштовно передані (10.06.2021 р.) нові книжки в фонд бібліотеки.

Надійшло 25 наукових, довідкових, навчальних, навчально-методичних, літературно-публіцистичних видань.


Науково-довідкове видання


Історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (1918-2018):наук.-довідк.вид. / голова редколегії д-р іст.наук, проф.С.І.Світленко.- Дніпро: Ліра, 2020.- 444 с.

розраховано на науково-педагогічних та наукових працівників, докторантів, аспірантів, студентів, учителів, випускників та всіх тих, хто цікавиться історією вищої історичної освіти та науки, зокрема у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара та в Україні.

Видання написане на основі маловідомих архівних матеріалів, а також даних періодичної преси, опублікованих і неопублікованих спогадів, інтерв’ю, щоденників очевидців подій. Виклад супроводжується багатим фотоілюстративним матеріалом.

 

У тезах доповідей збірника


Всеукраїнські Яворницькі наукові читання, присвячені 165-річчю від дня народження академіка Д.І.Яворницького.6.11.2020,м.Дніпро:тези доповідей / відп.ред.д-р іст.наук. проф. С.І.Світленко.- Дніпро:ЛІРА,2020.- 176 с.

розкрито різні аспекти творчої спадщини, інтелектуальних контактів та традицій видатного вченого-історика Дмитра Яворницького; військово-політичні, міжнародні, соціально-економічні, суспільно-політичні, соціокультурні аспекти Наддніпрянської України XVII-XXст.; питання історії, освіти, науки та духовно-релігійного життя Наддніпрянщини XIX-XX ст.


Наукове видання


Етнаціональний світ Придніпров’я. Ч.2. Етнаціональні спільноти часів інкорпорації та модернізації: колективна монографія / С.І.Світленко, Н.В.Венгер, В.І.Лазебник, В.Д. Мирончук, О.Б.Шляхов.- Дніпро: Ліра, 2019.- 216 с. розраховане на науковців, науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти, докторантів, аспірантів, студентів, учителів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю. Колективна монографія стосується поступу Придніпровського краю та часів інкорпорації від XVIII  до початку XX ст.У першій частині праці розкрито зміни етнічної мапи краю у період його інкорпорації до складу Російської імперії. У другій частині досліджено етнонаціональні процеси доби модернізації.


Монографія


Бобылева С.И. Жизнь после смерти. История Борозенковских колоний:монография / С.И. Бобылева, Е.Е.Ходченко.- Днепр: ООО «Энем», 2021.- 288 с.

присвячена одному з кластерів колоністських спільнот, нерозривно пов'язаних з історією розвитку Південної України. Він склався з 15 менонітських і німецьких поселень, іменованих Борозенковськими. Жителі цих колоній відрізнялися самобутнім світосприйняттям, традиціями, культурою землекористування, організацією праці та побуту, дисципліною і порядком, що дозволяло досягти значно більшої продуктивності в сільськогосподарській галузі, тіснити конкурентів. Колоністи вросли корінням в південноукраїнські землі, про що свідчать капітальні споруди їх житлових будинків і громадських будівель, що дожили до наших днів.

У монографії наведена історія виникнення колоній; показаний процес адаптації поселенців до нового для них природно-географічного середовища, до постійно змінюваних умов законодавства Російської імперії періоду її модернізації; впливу соціальних потрясінь ХХ століття.


Збірники наукових читань


Питання аграрної історії України:матеріали дванадцятих наукових читань, присвячених пам’яті Д.П.Пойди: зб.наук.пр. / редкол.: В.В.Іваненко та ін.- Д.: ПФ Стандарт-Сервіс, 2018.- 195 с.

розраховані на науковців, викладачів, учителів історії, здобувачів вищої освіти та всіх зацікавлених осіб.

У збірнику дванадцятих наукових читань висвітлено коло актуальних проблем аграрної історії України XIX-XX ст.- соціально-економічного та культурного розвитку селянства, державної аграрної політики, діяльності окремих історичних осіб, регіональних особливостей процесів у аграрному секторі.



Питання аграрної історії України: матеріали тринадцятих наукових читань, присвячених пам’яті Д.П.Пойди: зб.наук.пр. / редкол.: В.В.Іваненко та ін.- Д.: ЛІРА, 2020.- 159 с.


розраховані на науковців, викладачів, учителів історії, здобувачів вищої освіти та всіх зацікавлених осіб.


У збірнику тринадцятих наукових читань висвітлені питання соціально-економічного становища селянства, робітників та інших верств населення, голодомор 1932-1933 рр., державної аграрної політики, діяльності окремих істориків-аграрників, ставлення російської політичної еміграції до селянської реформи 1861р., формування образу українського села у шкільної молоді та ін.


Перший випуск наукового збірника


Roxolania HistoricaHistorical Roxolania:наук.зб./ редкол.: Ю.А.Святець та ін.- Дніпро: Ліра, 2018.- Вип.1(16).- 296 с.

є продовженням видань «Наддніпрянська Україна: історичні процеси, події, постаті» та «Придніпров’я: історико-краєзнавчі дослідження». Розміщено статті із суспільно-політичної, етнокультурної та духовної історії Наддніпрянської України, історії освіти, і науки, а також історичної біографістики. Хронологічно наукові статті охоплюють час від XVII до XX ст.

Розрахований на науково-педагогічних та наукових працівників вищих навчальних закладів, наукових співробітників академічних установ, докторантів, здобувачів вищої освіти, учителів історії, істориків – краєзнавців та усіх тих, хто цікавиться минулим української Наддніпрянщини.

 


Монографія


Мінакова К. Нариси з археології доби бронзи Степової зони Північного Причорномор’я. Про дерев’яний посуд: монографія / К.Мінакова.- Дніпро: Журфонд, 2018.- 292 с.

для археологів, сториків, краєзнавців, студентів вищих навчальних закладів та людей, які цікавляться давниною.

Ця наукова робота присвячена знахідкам дерев’яного посуду в похованнях доби бронзи степової зони Північного Причорномор’я. Особлива увага приділена джерелознавчим проблемам та питанням реконструкції минулого за археологічними даними. Розглянуто технологію деревообробки та проблему існування майстрів-деревообробників за доби бронзи. Основний текст супроводжується короткими нарисами-роздумами авторки про актуальні проблеми археологічної науки.


В збірнику наукових праць


Історіографічні та джерелознавчі проблеми історії України. Історик на зламах історії: досвід переживання: міжвуз. зб.наук.праць / ред.кол.: О.І.Журба та ін.- Дніпро: Вид-во «Порги», 2017.- 324 с. представлені праці дослідників Дніпра, Харкова, Києва, Москви, Омська, Санкт-Петербурга, підготовлені за результатами Восьмих наукових читань, присв’ячених пам’яті Миколи Івановича Ковальського (листопад 2015р.)


У збірнику матеріалів


Усна історія Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара: зб.докум. матер. / редкол.:проф. М.В.Поляков та ін.- Дніпро: Ліра, 2017.- Т.3.- 576 с.- (Серія джерел з історії Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара «Alma mater», заснована у 2013 р.)

зібрано 27 задокументованих усно-історичних джерел, які розкривають основні віхи життєвого і творчого шляху науково-педагогічних, наукових та культурних працівників, найважливіші стани становлення та напрями функціонування Дніпровського (Дніпропетровського) національного університету ім.Олеся Гончара періоду середини XX – початку XXI  ст.

Розраховано на освітян і науковців вищої школи, докторантів, аспірантів та студентів.


Навчально-методичний посібник

 

Бурмага В.П. Історія СРСР: навчально-методичний посібник / В.П.Бурмага, В.В.Іваненко.- Дніпро: ЛІРА, 2020.- 148 с. 
для студентів ДНУ імені Олеся Гончара, які вивчають курс «Історія СРСР».


Подано програму курсу, плани семінарських занять та методичні рекомендації щодо підготовки до їх проведення, визначено питання для самостійного вивчення, уміщено короткий словник історичних термінів, персоналій, хронологічний покажчик.


Підручник


Iваненко В.В. Історія і культура України: підручник для студ. природнич. і техн.спец. / В.В.Іваненко, Г.Г.Кривчик.- Д.: ЛІРА, 2016.- 206 с.

для студентів природничих і технічних спеціальностей вищих навчальних закладів, а також усіх, хто цікавиться вітчизняною історією.


Для студентів денної та заочної форм навчання за спеціальністю 032 Історія та археологія рекомендовано навчальне видання


Методичні настанови з підготовки та захисту курсових і дипломних робіт для студентів історичного факультету:навч. видання / Укладачі: проф. С.І.Світленко, проф. Ю.А. Святець.- Дніпро: РВВ ДНУ, 2020.- 52 с.

В методичних настановах наведено процес підготовки й захисту курсової та дипломних робіт, висвітлено методику опрацювання наукової літератури та історичних джерел із теми дослідження, розкрито вимоги до оформлення робіт, представлено зразки бібліографічних посилань, списку використаних історичних джерел та наукової літератури, додатків до роботи.