Фонд

Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна»


Павло Гайдуцький, Леонід Кучма: прем’єр-реформатор / П. І. Гайдуцький. К.: ДКС Центр, 2023. 416 с.

Преса охрестила мене
жорстким прагматиком.
Це – не поза.
Це – необхідність.

Л. Кучма


Отримали цікаве видання від Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна», автора Павла Гайдуцького «Леонід Кучма: прем’єр-реформатор». 

Ця книга про гостру трансформаційну кризу в Україні на початку 1990-х років, про роль уряду та прем’єр-міністра Л. Кучми у боротьбі з кризою та здійсненні ринкових реформ у складних умовах політичної поляризації парламенту, політикуму та суспільства. Для тих, кому болить за Україну.

У світі було чимало прикладів неординарної назви урядів. Були тимчасові, перехідні, технічні, коаліційні, ма­ріонеткові та інші. В Україні, за роки незалежності, теж був один уряд, який заслужив чимало суперечливих оцінок. Це був уряд Л. Кучми, який працював на початку 1990-х років. Його називали «надзвичайним», «декретним», «реформаторським» тощо. Хто щиро і правдиво, а хто із сарказмом.

Якщо відкинути емоції то найбільш об'єктивною характеристикою є –  «надзвичайний» уряд. Чому? Тому що цьому уряду на півроку були надані надзвичайні повно­важення – прийняття декретів – рівнозначних законам. Це було безпрецедентне рішення, прийняте Верховною Радою у згоді з президентом.

Надзвичайність уряду Л. Кучми полягає також в тому, що він справив переломний вплив на політику української влади у ставленні до кризи та реформ. Цей уряд пе­регорнув сторінку у свідомості політикуму щодо необхідності переходу від планової до ринкової економіки. Він сформулював засади нового ринкового мислення в економічній політиці української влади.

У великій мірі цьому сприяла надзвичайна активність прем'єр-міністра у комунікаціях з парламентом. Так, з розрахунку на рік, Л. Кучма виступав перед народними депу­татами у 4 рази більше, ніж в середньому всі інші прем'єр-міністри за 30 років незалежності України. Саме завдяки такій активності Л. Кучма домігся надзвичайних повноважень, їх втілення в життя для зупинення кризи та започаткування реформ. Ніхто, ні президент ні парламент, ці повноваження уряду ініціативно не пропонував і на та­рілці не підносив. Їх треба було вибороти переконаннями та зуміти втілити в життя.

Уряд Л. Кучми накопичив дуже цінний досвід аналізу та об'єктивності оцінки ситуації, забезпечення пріоритет­ності розв'язання економічних завдань над соціально-популістськими, здійснення організаційно-економічних заходів з подолання кризи та проведення реформ, активної та конструктивної комунікації з парламентом та президентом.

Цьому важливому досвіду і присвячена дана книга з викладом оригінальних виступів прем'єр-міністра Л. Кучми у Верховній Раді та основних документів діяльності його уряду. В цих виступах є багато концептуальних політичних та економічних оцінок, корисних для нинішніх важких часів в Україні. Вони й сьогодні є прикладом державницької виваженості, ринкової налаштованості і раціоналізму, політичної мудрості і відповідальності.

Тому цілком логічною та обґрунтованою є амбітна назва книги, персоніфікована з іменем і характером діяль­ності прем'єр-міністра Л. Кучми. В книзі також міститься передмова та післямова автора – учасника тогочасних подій. Все це представляє вагомий інтерес для українського суспільства та політикуму, парламентаризму та урядування.