Латвія

Балтійський бриз та латвійський колорит


Латвія – ця невеличка прибалтійська республіка приваблює до себе пам’ятками Риги та пляжами Юрмали, смаком шпрот та ризького бальзаму, запахом соснових лісів та парфумів «Дзінтарс», мелодіями Раймонда Паулса та голосом Лайми Вайкуле.

Так сталося, що мені пощастило побувати там двічі. Вдосталь нагулятися старими  вулицями Риги де багато зелені і води, чудова архітектура, безліч кафе і ресторанчиків. В історичному центрі Риги помістилася майже вся історія архітектури від Середньовіччя і до початку ХХІ століття. Це споруджена в XIII столітті церква св. Петра, церква св. Георгія, церква св. Іоанна, відреставрована частина міського валу і дивовижний середньовічний дворик Янясета. Рига – місто стародавнє йому більше 800 років. Дипломатична вулиця, найбільший критий ринок в Європі Центральний ринок, мости і береги Даугави, вулиці в стилі модерн, які складаються з прекрасних фасадів будинків, бульвари зі скверами – Еспланада і Верманський сад.


А всього лише за двадцять п’ять кілометрів від Риги дивовижне містечко, де ніхто нікуди не поспішає, де всі із задоволенням насолоджуються чистим повітрям соснових лісів, морським узбережжям, прогулюються піщаними білими пляжами і насолоджуються неймовірною красою Ризької затоки – Юрмали.

Розкішне морське місто-порт Вентспілс зі старовинним замком Лівонського ордена і сучасна архітектура, одне з найбільших міст Даугавпілс та невеличке місто з великою історією Кулдіга.

Кулдігу в давнину називали містом, де лосося ловлять в повітрі, бо саме там на річці Вентас і є найширший водоспад в Європі 249 м. Це природний водоспад, навколо якого склався ряд легенд та історичних подій. І саме там герцог Екаба винайшов хитромудре пристосування для лову риби. А ще там є старовинний цегляний міст через Венту, який був побудований в 1874 році, один з найдовших цегляних мостів в Європі, він будувався за стандартами дорожнього руху царських часів, тобто довжиною 500 футів, шириною 26 футів. Міст часто використовується для зйомок кінофільмів, напр. «Витівки Еміля», «Міст» та інших.


Але окрім милування краєвидами були й цікаві відвідини місцевих бібліотек, до речі, перша публічна бібліотека у Ризі була відкрита в 1524 році. Бібліотеки Латвії – це відкритий простір із зручним розташуванням фонду, комп’ютерів та консультаційних центрів, робота бібліотеки з громадою, масштабне оцифрування місцевої періодики та різноманітні проєкти як місцевого так і національного рівня. Девізом латвійських бібліотек є вислів «Бібліотека працює для читача, а не для книг». Родзинкою стало перебування у Латвійській національній бібліотеці. І, якщо, під час першого візиту це було тільки-но здане в експлуатацію величезне, ще геть порожнє приміщення, то наступного візиту це вже був цілком дієвий робочий організм величезної бібліотеки, що цілком виправдовує свою назву – Замок світла. Ця будівля зі скла, заліза і бетону, вражає своєю величчю: площа понад 40 тис. кв. м, заввишки 170 м, 12,5 поверхів, безліч простору для відвідувачів, окремими зонами для роботи з комп’ютерною технікою та читальними залами, місця для відпочинку та перегляду фільмів, прослуховування музики.

Перебування у Латвії було наповнено неперевершеною атмосферою Балтійського колориту, де сучасні будівлі органічно вплітаються у старовинні вулички та гармонійно поєднуються зі старими будівлями. Тож, коли буде така можливість, не втратьте можливість пізнати цю країну ближче.


Юлія Зюлева,

вчений секретар ДОУНБ


Джерела натхнення та інформації: 

3 Латвійського берега. Мала антологія латиської поезії [Текст] / Переклад з латиської Юрія Завгороднього.—Львів: Кальварія, 2007.— 464с

Vējš no Ukrainas = Вітер з України : антологія української класичної та сучасної поезії латиською мовою / автор ідеї видання та передм. Рауль Чілачава ; упоряд. Імант Аузінь, Рауль Чілачава ; ред. Імант Аузінь ; консультант Ія Чілачава. – [Rīga : б. в.], 2009.

Mugurēvičs E. Viduslaiku ciems un pils Salaspils novadā / Ēvalds Mugurēvičs. – Rīga : Latvijas Vēstures Instituta Apgāds, 2008. – 262 s. [Книга містить опис наукових досліджень старовинних речей, які були знайдені під час археологічних розкопок замку XII-XIV-го століття в Саласпілсі].

Senā Rīga : pētījumi pilsētas arheologijā un vēsturē. – Rīga : Latvijas Vēstures Instituta Apgāds, 2000. – T. 2, 3, 5, 7. [Томи мають яскраві схеми, малюнки, ілюстрації археологічних знахідок].

Pētījumi un avoti par Livonijas ordeņpilīm : [rakstu krājums] / sastādījusi Ieva Ose ; LU Latvijas vēstures institūts. – Rīga : Latvijas vēstures institūta apgāds, 2011. – 542 s. [Збірник статей з новими дослідженнями про середньовічні оборонні споруди XIII-XVI століття. Книга широко послуговується новими історичними джерелами з архівів Стокгольма, археологічними розкопками міст Цесіс, Валмієра, Риги].

Barzdeviča Margarita. Rīga zviedru laika kartēs un plānos 1621-1710. – Rīga, 2014. [Ілюстрована книга присвячена історії Риги]/

Свире М. От жаворонков до коростеля [Текст] : роман / М. Свире ; пер. В. Ругайс ; худож. А. Алекс. - Рига : Лиесма, 1989. - 206 с.

Латвійська національна бібліотека [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.lnb.lv/en

Рига: що потрібно побачити [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.moyaeuropa.com.ua/blog/riga-to-do-list/

Цікаві факти про Латвію [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://tut-cikavo.com/krajini/yevropa/789-tsikavi-fakti-pro-latviyu