Болгарія

Первоучителі слов’янські у світі. Болгарія


Наша обласна наукова бібліотека з гордістю носить ім’я Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, яке було присвоєне рішенням сесії Дніпропетровської обласної ради за ініціативи громадськості міста та підтримки обласної влади. Як відомо, брати Кирило і Мефодій (або Методій) — слов'янські просвітителі та проповідники християнства, творці слов'янської азбуки, перші перекладачі богослужбових книг на слов'янську мову.
Отримавши ім’я таких значимих і відомих людей, звичайно ж, хочеться дізнатися про них більше, подивитися де ще є вулиці, організації та інші об’єкти, що носять їхнє ім’я. Тож нічого дивного у тому, що відпочиваючи у невеличкому курортному містечку Созополі на чорноморському побережжі Болгарії, натрапивши на Церкву Святих Кирила і Мефодія, захотілося дізнатися про неї більше.

 Отже, саме місто Созополь розташоване на кількох невеликих півостровах у південній частині Бургаської затоки. Населення міста всього лише 4317 чоловік, але воно має дуже давню історію бо є спадкоємцем грецької колонії Аполлонія і, разом з Несебром, це одне з найстаріших болгарських міст. З давніх часів до XVII століття Созополь був процвітаючим торговим містом, відомий як рибальський і винний центр і займав важливе місце в торгівлі зерном з Фракією. З кінця античності місто розвивалося як важливий церковний центр з багатьма середньовічними монастирями. Місто чудово зберегло як рештки античної культури, так і архітектуру XVIII-XIX століть.
Невелика, але затишна Церква Святих Кирила і Мефодія  входить у число відомих храмів Созополя. Вана була зведена на її нинішньому місці в 1889 році трявненським майстром на ім’я Генчо Кинев. Болгари настільки цінували майстерність цієї людини, що називали його просто Уста Генчо, що означає Майстер Генчо. Цей храм став останньою роботою талановитого майстра, храм у місті Помор’є він не встиг побудувати, бо під час шторму на морі судно, на якому плив Генчо, затонуло.
Храм Святих Кирила і Мефодія в Созополі спочатку був побудований для потреб біженців з тих районів країни, які перебували в підпорядкуванні Царгородського (Константинопольського) патріархату. Саме цей факт і дав церкві її другу, неофіційну, назву – церква для біженців. У роки свого будівництва, церква Святих Кирила і Мефодія в Созополі розташовувалася за межами міста і богослужіння в храмі відбувалися вкрай рідко, тільки на великі релігійні свята.
Зараз церква Святих Кирила і Мефодія в Созополі є невеликою однонефною базилікою, довжина якої становить 25 метрів, ширина – 13 метрів, а висота – 12 метрів. Через деякий час після будівництва до храму була додана дзвіниця заввишки 23 метри. Зараз в цьому храмі зберігається різьблений іконостас, створений руками талановитих майстрів дебарської школи XVII-XVIII ст. У 1944-му році церква міським музеєм, а кілька років по тому її перетворили в промисловий склад, а потім в музей підводної археології. Будівлю було повернуто Болгарської православної Церкви відносно нещодавно – в 1989-му році. Після тривалих реставраційних та відновлювальних робіт вона знову відкрилася для проведення богослужінь і прийому парафіян у 2011 році.
Якщо пройтися від церкви старими вуличками вглиб міста, то можна опинитися на вулиці святих Кирила і Методія (болгарською саме так написано це ім’я). На цій вулиці повністю зберіглася архітектура XVII-XІХ століть. 

Крім цього ще у 1896 році була побудована школа, що носила ім’я святих Кирила і Мефодія. Саме на базі цієї школи патріоти міста заснували Центр милосердя «Отець Паїсій» (зараз Громадський цент «Отець Паїсій»). На базі Центру постійно відбувається безліч фестивалів, концертів, театральних вистав, вечірок – це справжній осередок культурного життя міста. А ще саме на базі Центру була заснована перша міська бібліотека «Народно читалище Отец Паисий». Бібліотека загальнодоступна, має понад сорока тисяч фонду, обладнана комп’ютерною технікою, веде активну культурно-масову роботу, організовує зустрічі з письменниками, читацькі конференції, літературні вечори, книжкові дискусії, тематичні вечори тощо.
Тож навіть таке курортне місто як Созополь можна відкрити для себе з іншого ракурсу, більш глибоко та пізнавально.


Юлія Зюлева

 вчений секретар ДОУНБ

Джерела натхнення та інформації: Болгарія. Созополь

Цікаві факти про Болгарію [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://clout.com.ua/tsikavi-fakty-pro-bolgariyu.html

Созополь [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C

Достопримечательности в Созополь‎ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.tripadvisor.ru/Attractions-g635769-Activities-Sozopol_Burgas_Province.html