Колекції бібліотеки

Родзинка в колекції бібліотеки


Завітавши до відділу мистецтв нашої бібліотеки, шанувальники драматургії будуть приємно здивовані добіркою п’єс, інсценізацій, адаптацій художніх творів для сцени. Одна з родзинок книгозбірні – драматичні твори Лесі Українки.

Драматургія видатної поетеси – феноменальне явище в українській літературі: вона і сьогодні вражає актуальністю тем, гостротою соціально-психологічних конфліктів, філософськими викладками і поетичною красою. Творчість Лесі Українки – якісно новий етап у розвитку української драматургії. За своїми ідейно-художніми якостями, рівнем мистецької досконалості вона є одним із найвагоміших здобутків всесвітньої драматургії.

У своїх драматичних творах Леся Українка часто зверталася до сюжетів і так званих «вічних образів», узятих із Біблії і Євангелія, з історії та літератури інших народів. Чудово обізнана з історією та культурою народів Європи й Азії, письменниця зверталася до переломних етапів історичного розвитку, відшукувала події, співзвучні українській сучасності, що дозволило розширити тематичні обрії вітчизняної драматургії, порушувати злободенні соціально-політичні та морально-етичні проблеми, які хвилювали українську громадськість.

З іменем Лесі Українки пов'язаний і розквіт драматичної поеми в нашій літературі. Цей жанр особливо приваблював письменницю, у якому вона вдало використовувала форму словесних поєдинків між носіями альтернативних поглядів, прихильниками різних ідей.

Першим її драматичним твором була п'єса «Блакитна троянда», написана прозою 1896 року. Пізніше поетеса створює драматичні поеми, які на початку XX століття посіли провідне місце в її творчості. До кращих драматичних поем і соціально-філософських драм належать: «Одержима» (1901), «Осіння казка» (1905), «В катакомбах» (1905), «Кассандра» (1907), «У пущі» (1897–1909), «Адвокат Мартіан» (1911), «Лісова пісня» (1911), «Камінний господар» (1912), «Оргія» (1913). Три останні становлять її «діамантовий вінець», за влучним висловом Максима Рильського. 


Усі українські театри (і не тільки українські) вважали за честь мати у своєму репертуарі вистави за її п’єсами. Не стоять осторонь і дніпровські театри, режисери яких традиційно звертаються до творчості видатної поетеси.

Тільки за останні роки дніпрян порадували Український музично-драматичний театр ім. Т. Шевченка, показавши драматичну поему «У катакомбах», Дніпровський академічний театр драми і комедії (ДРАМіКОМ), представивши драму-феєрію «Лісова пісня», Дніпровський молодіжний театр «Віримо!» – «Оргію» («ORGIA»), оновили балетну виставу «Лісова пісня» у Дніпропетровському академічному театрі опери та балету.

Ось і цього року ДРАМіКОМ готує прем’єру вистави «Кассандра» за однойменною п’єсою Лесі Українки, яку планують показати глядачам 25 та 26 березня. 

Події у п’єсі відбуваються в стародавному грецькому місті Троя, або Іліон. За основу сюжету взято давньогрецький міф. Режисер-постановник Олексій Клейменов у своєму творчому задумі вирішив розповісти глядачам історію про всім відому Еллінсько-Троянську війну очима провидиці Кассандри. Це – рокована історія пророка, непотрібного власному народові. Історія народу, який не бажає чути правди. Але – «Над всіх старших найстарша Правда…». Чи так це? Хто винен у кривавій війні? Чому люди легше сприймають брехню пропаганди ніж правду? Чи може любов завдавати стільки болю? Що є доля? Чи можливо її подолати?.. Питання, на які шукає відповіді кожен зараз українець і на які відповіла Леся Українка сто років тому.

Вистава буде подарунком до Міжнародного дня театру, що відзначається 27 березня.

Чекаймо на прем’єру! Читаймо твори Лесі Українки! Пізнаймо світ української літератури з книгою!Світлана Пономаренко,
провідна бібліотекарка відділу мистецтв ДОУНБ