Таємниці Куїнджі

Видатний художник - пейзажист Архип Іванович Куїнджі народився і виріс в Маріуполі, який у ті часи знаходився у Катеринославській губернії.
Титульне фото Таємниці  Куїнджі «Враження дитинства і юності – безкрайній український причорноморський степ, море світла та степове безмежне марево, в якому тануть окреслення й розчиняється простір – назавжди визначили й живописну манеру, й світобачення, й буремну вдачу цього митця-самородка». Творчість його тісно пов’язана з Україною. На багатьох картинах зображені українські краєвиди, «сповнені сяйвом, що здобули йому гучної прижиттєвої слави: «Місячна ніч на Дніпрі», «Вечір в Україні», «Дніпро вранці» та ін.
Титульне фото Таємниці  Куїнджі Пишаємося, що в колекції нашого обласного музею знаходиться три роботи митця, подаровані Товариством ім. А.І. Куїнджі у 1914 році на відкриття Катеринославської картинної галереї. Це етюди «Після грози», «Хмара над полем», «Гори. Кавказ», які не виставлялись за життя художника. Тепер, це одні з родзинок музейної скарбниці. «Ім’я цього прекрасного пейзажиста по праву має бути вписане в історію українського мистецтва».
Титульне фото Таємниці  КуїнджіНавколо імені майже кожного відомого митця є свої таємниці, міфи і навіть плітки. Має загадкові епізоди й біографія Художника.
Чи знаєте ви що означає у перекладі з грецької прізвище Куїнджі? Чому родина грецького походження опинилася в українських землях? Існують різні версії що до року народження митця, яка з них є справжньою? Скільки уло спроб у абітурієнта Куїнджі здобути право навчатись у Академії мистецтв?

Чому трапився розрив художника з Товариством передвижників, з подальшим виходом із об’єднання? Чому у самому розквіті слави художник майже на 23 роки зникає з мистецького обрію? Як розпорядився своїм майже міліонним статком Майстер? Титульне фото Таємниці  Куїнджі

Усім зацікавленим дати відповіді на мій невеличкий тест раджу завітати до відділу мистецтв нашої бібліотеки. Усі відповіді у добірці книг про творчий та життєвий шлях легендарного художника, майже нашого земляка Архипа Івановича Куїнджі.

Титульне фото Таємниці  КуїнджіВже сучасники називали Архипа Куїнджі блискучим колористом і «чарівником світла». І зараз творчість його актуальна як ніколи: cьогодні стає зрозумілим, що доля культури, нашої планети залежать від здатності людей поєднатися з природою, нарешті з’ясувати основи і взаємозв’язки життя на землі, вгамувати агресію і байдужість. Побачити красу навколишнього світу, знайти гармонію душі. Ці принципи сповідував і доводив творчістю А. І. Куїнджі.

Світлана Пономаренко, завідувачка відділом документів з питань мистецтва ДОУНБ

05.08.2020