Освітянам на замітку

Патріотичне виховання


Матеріали за темами:
 
З травня 2022 року на сайті нашої бібліотеки започаткований новий розділ –«Україніка» (https://www.libr.dp.ua/?do=ukrainica). За вісім наступних місяців минулого року у ньому опубліковано 112 матеріалів, які по 28 грудня цього ж року набрали 9377 переглядів. Ця цифра, доволі значна, стала приємним сюрпризом для бібліотекарів. А ще вона свідчить про інтерес, який викликав новий розділ серед користувачів сайту ДОУНБ. То що ж таке цей розділ сайту і чим він може прислужитись освітянам.  

Інформаційна діяльність у нашій бібліотеці завжди була в пріоритеті. На сайті ДОУНБ давно вже створено численні розділи, рубрики, блоги, які постійно наповнюються актуальною інформацією; співробітники активно працюють у соціальних мережах «Фейсбук», «Твіттер», «Інстаграм», «Тік-ток», регулярно розміщують відеоролики, відеопрезентації, буктрейлери на YouTube-каналі. Ще одна пріоритетна складова в роботі книгозбірні – патріотичне виховання користувачів. Тому закономірно, що з розпалом повномасштабної російсько-української війни бібліотекарі стали ще активніше провадити інформаційну роботу патріотичного спрямування, в тому числі й використовуючи можливості сайту.  

Форми патріотичного виховання можуть бути різні, й це не тільки уроки, лекції, зустрічі з військовими, волонтерами, громадськими діячами, не тільки екскурсії до музеїв чи рольові військові ігри. Це – і надання інформації про нашу державу, її історію, формування державності, народ, розбудову політичної нації, традиції та культуру, видатних діячів. А також про природне, географічне середовище, демографічний, економічний, соціальний, освітній, культурний і науковий потенціал нашої країни, здобутки української нації, її місце у світовому цивілізаційному розвитку. Словом, все про Україну, в першу чергу, про те, що треба знати та пам’ятати кожному громадянинові, зберігати для майбутнього і чим можна пишатися.

Розділ «Україніка» складається з восьми рубрик. 
1. «Державні символи України» – це, ніби головна сторінка, вступ до всіх інших рубрик. Тут розміщено лише кілька коротких статей про державні герб, прапор, гімн і Конституцію України. 
2.  «Україна-Русь». У цій рубриці розміщуємо матеріали з історії України, про формування її території, географічні й адміністративні межі в різні періоди, розвиток державних утворень, походження назв держави та її частин у різні періоди, окремі історичні події. 
3. «Українська мова та література». Назва говорить сама за себе – матеріали про формування української мови, зв’язок з іншими мовами, походження слів і назв, історію правопису у різні періоди. Також є думка давати популярні уроки української мови. Література представлена іменами українських письменників, історією видатних літературних творів (ця остання тематика поки що не розвинена).
 4. «Культура та мистецтво України». У цій рубриці матеріали про розвиток культури, літератури та мистецтва в усіх напрямках, їхні здобутки. Зокрема і про книгодрукування, пісні, фольклор, театр, образотворчі мистецтва, хореографію, кіно тощо. А також про музеї, культурні товариства та події.
5. «Розвінчуємо міфи про Україну», сюди увійшли матеріали про антиукраїнські міфи російської пропаганди. Опублікована серія статей «Російські історичні міфи про Україну та їх спростування» доктора історичних наук, начальника Південно-східного міжрегіонального відділу Інституту національної пам’яті, капітана ЗСУ Ігоря Кочергіна.
6. «Духовний Всесвіт українців». У цій рубриці розміщуються матеріали про формування українського етносу, менталітет українців, уявлення про світ, вірування, міфологію, символіку, традиції, народні звичаї, обряди, свята, народні промисли, технології, господарство, побут, одяг, кухню тощо.
7. «Ми – українці». Матеріали про окремих видатних діячів української історії, політикуму, громадських діячів, військових, учених, діячів культури, митців. І не тільки про видатних осіб, але усіх, хто тим чи іншим чином прислужився нашій державі.
8. «Україніка в книгах» пропонує відгуки на книжки про Україну, історичні події, культурні й історичні пам’ятки, окремих осіб тощо.

У розділі «Україніка» вирішили розміщувати вторинну інформацію, популярні статті, створені на основі матеріалів з фонду ДОУНБ та інтернет-джерел. Попри те, що з української тематики є величезна кількість книг і публікацій у періодиці, а в Інтернеті – відповідних матеріалів, розкиданих на різноманітних сайтах, бібліотекарі вважають, що компактно і цілеспрямовано акумульована інформація буде корисною для багатьох користувачів бібліотеки, створить можливість легко знайти її.  А згодом цей розділ може перетворитися на своєрідну енциклопедії українського життя. 

Матеріали для розділу «Україніка» готують два десятки співробітниць бібліотеки. Крім того, опубліковані статті дніпровських істориків Ігоря Кочергіна, Григорія Іващенка, Олега Репана, Тетяни Цимлякової, архітектора Олександра Харлана. Працюємо над залученням до цієї роботи й інших авторів – бібліотекарів, істориків, мово- та літературознавців, етнографів, журналістів, і не тільки з міста Дніпра й області, а також і з інших регіонів України. 

Кожен матеріал містить не лише ілюстровану статтю, до неї додається кілька рекомендованих для прочитання джерел із висвітленої теми – науково-популярних і художніх видань, переважна більшість яких є в нашій бібліотеці, інших книгозбірнях або в мережі «Інтернет». До деяких статей додаються посилання на матеріали YouTube-каналу та сайтів, що дозволяє залучати додаткові інформаційні ресурси. При публікації на сайті на титульному фото до кожного матеріалу є позначка місяця, в якому він опублікований, також кожен матеріал має лічильник переглядів. Усередині рубрик матеріали розташовуються довільно за часом їхньої публікації.

«Україніка» вже від початку створення викликала інтерес. Про це свідчить кількість переглядів. Зрозуміло, що кожен окремий матеріал набирає більше чи менше переглядів з огляду на його тематику, актуальність тощо.

Найбільшою популярністю користується рубрика «Духовний Всесвіт українців», зокрема статті співробітниці бібліотеки Тетяни Глоби. Так, матеріал «Традиції шанобливого ставлення до жінки в Україні», розміщений у травні одним із перших, набрав 310 переглядів, «Козак не гордун, що дістав, те ковтнув» (про козацьку кулінарію, культуру харчування) – 245, «Бджола – Божа мушка, а пасічник – угодний Богові чоловік» – 223 (оприлюднена в серпні). 

Великий інтерес викликали статті доктора історичних наук Ігоря Кочергіна «Російські історичні міфи про Україну та їх спростування», для яких навіть створили окрему рубрику «Розвінчуємо міфи про Україну». На основі документальних наукових публікацій історик спростовує антиукраїнські міфи, які створювалися спочатку в російській імперії, згодом у радянському союзі, а тепер в росії – що Україну створив ленін, що територія нашої держави це історичні землі росії, байки про «один народ», добровільну відмову українців від своєї мови тощо. 

Досить популярні серед користувачів і рубрики «Українська мова та література» та «Ми – українці». Скажімо, стаття з першої з цих рубрик «…iдейно порочний нацiоналiстичний вiрш В. Сосюри „Любить Україну“» співробітниці ДОУНБ Ірини Голуб за вісім місяців минулого року набрала 224 перегляди, увагою користуються матеріали про утиски української мови російською імперською та радянською владою. Що стосується другої з названих вище рубрик, то, як не дивно, перше місце в ній посів матеріал «Микола Миклухо-Маклай: «Необхідно щось важливе зробити для людей, і лише тоді ти – людина» співробітниці бібліотеки Світлани Пономаренко – 220 переглядів. Інтерес викликають і матеріал письменника-краєзнавця Миколи Чабана «Маріупольський бранець» про українського державного діяча періоду УНР Миколу Стасюка, статті про письменника Валентина Чемериса та філософа Григорія Сковороду (авторка – бібліотекарка Лариса Гусак), генерала УНР Миколу Капустянського (історикиня Тетяна Цимлякова). Привертають увагу і невеликі матеріали «„Герої серед нас“ Тараса Березовця» та «„Культурно-історична спадщина“ Ігоря Щупака» (останній опублікований на початку 2023 року). Ці два матеріали створені, власне, для того, аби популяризувати діяльність на YouTube-каналі журналістів, які розповідають про українських героїв і нашу історико-культурну спадщину, а тому доповнені авторськими роликами, які можна переглядати просто з сайту ДОУНБ. Уже в січні нового року розділ поповнився статтями про політика В’ячеслава Чорновола та звитяжного генерала Валерія Залужного.

У рубриці «Україна-Русь» можна знайти статті про походження українців, їхні назви в давнину, події періоду козаччини та новітньої історії. Рубрика ще не досить розвинена, але плани для неї великі. 

Рубрика «Культура та мистецтво України» пропонує цікаві матеріали про історію створення і поширення пісень «Червона калина» та «Їхав козак за Дунай», картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану» Іллі Рєпіна, про кінобаладу «Той, Хто Пройшов Крізь Вогонь» і легенду українського кіно Івана Гаврилюка. 

І, звичайно ж, бібліотекарі не могли забути про свою головну місію – популяризацію літератури. А тому в рубриці «Україніка в книгах» пропонують користувачам звернути увагу на окремі книжки – сучасні художні видання, науково-популярні, публіцистичні про великих українців, культурну спадщину, події російсько-української війни тощо.  

І ще важлива, на наш погляд, інформація про новий розділ сайту. Вже у перших числах січня нинішнього, 2023 року, створено англомовну версію «Україніки» з метою охопити ширшу аудиторію та доносити до неї достовірні відомості про Україну. Це переклади україномовних статей, виконані співробітницею ДОУНБ Олександрою Миргородською.  Гадаємо, вони зможуть стати в нагоді вчителям і викладачам англійської для підготовки уроків, а також учням. Уже опубліковані перші матеріали. 

Робота з наповнення розділу сайту ДОУНБ «Україніка» продовжується, в нинішньому році вже оприлюднено близько десятка матеріалів. Але вже можна і підвести деякі підсумки. Можемо з певністю сказати, що створення «Україніки» було на часі, хоча шкодуємо, що ця ідея не виникла, вірніше – не була сформована та реалізована, набагато раніше. Розділ викликає зацікавленість користувачів, при тому, що він іще досить новий і недостатньо популяризований. Сподіваємось, що він зацікавить і освітян, які, своєю чергою, привернуть до «Україніки» увагу своїх учнів і студентів. Крім того, освітяни можуть також допомогти бібліотекарям розвивати цю важливу ділянку роботи, запропонувавши актуальну тематику для майбутніх статей чи надавши для публікації власні матеріали. Адже так важливо давати необхідну інформацію всім, хто потребує знань про нашу державу, про те, що таке Україна, як виник її народ, що відрізняє українців серед інших націй і що з ними об’єднує. Якими були наші предки і якими маємо бути ми. Як нам розбудовувати свою державу і перетворювати її на багату, сильну, квітучу країну, гідну бути однією з кращих у цьому світі. 

Ірина Голуб,
головна бібліотекарка Редакційно-видавничого центру ДОУНБ