Освітянам на замітку

Наукові роботи викладачів і студентів


Матеріали за темами:
 
Бурчак Євгенія Олександрівна,
старший викладач кафедри образотворчого мистецтва і дизайну
Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара
Хоменко Є. А.,
магістерка кафедри образотворчого мистецтва і дизайну
Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара


Використання змішаної техніки ілюстрування у сучасних художніх виданнях

Книга – це твір мистецтва книжкової графіки, а не просто комбінація тексту та ілюстрацій. Разом з тим, ілюстрація – не тільки малюнок в тексті, а й важливий елемент художнього оформлення, що підкоряється загальній ідеї книги. І найпростіші видання мають художнє оформлення. Адже розмір і вид шрифту, нумерація сторінок, поля і заголовки, інтервали між рядками – все це елементи оформлення книги.

Аналіз художніх книжкових видань дав можливість прослідкувати, що книжкова справа продовжує розвиватись, адаптуючись до вимог сучасних читачів: з’являються новітні технологічні можливості, інноваційні форми книги і нові види ілюстрації. На сьогоднішній день в українському книговиробництві не видається у достатній кількості нових, відповідних до сучасних потреб читача, якісних видань класичної та сучасної літератури. Окрім того, постає проблема зниження інтересу серед молоді до класичної літератури. Представлені на книжковому ринку видання не можна віднести до сучасних.

У сучасному оформленні книг спостерігається тенденція до поєднання класичних способів ілюстрування з новітніми. Сучасний рівень розвитку технологічного процесу створення ілюстрацій дозволяє гармонійно поєднувати модерні стилі з класичними. На жаль, на українському ринку відсоток таких ілюстрацій невисокий, тому використання новітніх способів ілюстрування для вітчизняних художніх видань, які можуть привабити нових читачів до творів класичної та модернової літератури, а також акцентувати увагу на проблемах, які підіймаються у тих чи інших творах, є доволі актуальним.

Метою даної роботи є дослідження впливу змішаної техніки ілюстрування на підвищення інтересу до художньої літератури.

Ілюстрація – це малюнок, який доповнює текст літературного твору або статті, щоб читачеві було легше візуалізувати зміст. Візуальні образи допомагають читачеві глибше відчути емоційну атмосферу і зрозуміти основну суть книги. Ілюстрації активно використовуються в книжковій справі, в рекламній індустрії, в засобах масової інформації [1].

Як елемент книжки книжкова ілюстрація або трактує текст зоровими образами, або доповнює його, щоб читачі мали можливість по-своєму зрозуміти та краще відчути літературний твір на емоційному рівні.

Ілюстрації поділяються на два види: науково-пізнавальні (карти, схеми, графіки тощо) та художньо-образні (художня література) [2].

Залежно від техніки виконання, всі ілюстрації можна поділити на два типи: традиційні та сучасні. Світ мистецтва стрімко розвивається та змінюється, пропонуючи художникам нові матеріали і техніки. Традиційні види поступово втрачають свою популярність. Цифрові техніки малювання роблять проєкти художників-ілюстраторів мобільнішими і пропонують величезний вибір інструментів. Сучасний тип не тільки створює нові формати (3D, корекція кольору тощо), але й прагне досконально імітувати натуральні матеріали.

До традиційних видів ілюстрацій відносять: ксилографію, гравюру на металі, малюнок олівцем, малюнок вуглем, літографію, акварельні, гуашеві, акрилові ілюстрації, колаж, чорнильні ілюстрації.

Сучасні види ілюстрації: цифрова ілюстрація «від руки», векторна графіка.

На сьогоднішній день видавництва активно використовують змішану графіку у різних за тематикою виданнях. На жаль, поки що відсоток художньої літератури, ілюстрованої таким чином, в Україні невеликий.

Сучасною тенденцією в оформленні книг сьогодні є виконання комбінованих ілюстрацій, які поєднують фотографію та мальовану графіку. Все більше художніх творів ілюструються саме в такій техніці. Так, британська ілюстраторка Вікторія Топпінг комбінує традиційні методи малювання з сучасними технологіями, використовує величезне різноманіття технік і художніх прийомів, поєднуючи в своїх колажах фотографію, живопис, сусальне золото і порізаний папір [5]. Прикладом видання з такими ілюстраціями є книга «Міфологіка» видавництва «МІФ».

Крістоф Німанн, графічний дизайнер та ілюстратор із Німеччини, малює обкладинки для журналу «The New Yorker» і називає себе візуальним сторітеллером. У своїх роботах він змішує різні техніки, наприклад, створює малюнки поверх фотографій, зроблених власноруч [4].

Найактивніше серед вітчизняних видавців комбіновану ілюстрацію використовує львівське «Видавництво Старого Лева [3]. Серед його видань: Грицько Чубай «П’ятикнижжя», серія «Від А до Я», «Війна, що змінила Рондо» та низка інших.

Серія книг «Від А до Я» («Шептицький від А до Я», «Франко від А до Я», «Шевченко від А до Я», «Сковорода від А до Я», «Антонич від А до Я» ) цікава тим, що сторінки мають певну фактуру, а на яскравому тлі розташовані чорно-білі вирізки фотографій у поєднанні з графічними елементами. Видання «Шептицький від А до Я» є своєрідною абеткою, яка знайомить читачів із головними періодами життя великого митрополита, оповідає про його рід, формування його як людини і духовного наставника сучасників. На яскравому тлі розташовані чорно-білі вирізки фотографій у поєднані з графічними елементами. Текст відносно ілюстрацій і тла займає небагато місця. Основний акцент належить зображенням. На кожній сторінці з текстом графічно відокремлене визначення того поняття, про яке йдеться на цій сторінці.

Книга «П’ятикнижжя» (Грицько Чубай) є нетиповим виданням, в якому композиційно прості текстові розвороти чергуються з колажними розворотами. В ілюстраціях поєднані старі фотографії, графічні зображення й уривки творів автора, написані від руки та надруковані на друкарській машинці. Графічні зображення виконані в техніці колажу, вони влучно поєднують старі аркуші з текстом і фотографіями, що в цілому має гармонійний і привабливий вигляд. Фотографії передають атмосферу тих часів, коли жив і творив автор. Оригінальні колажі занурюють читача в тогочасну атмосферу.

Книга «Війна, що змінила Рондо» написана й оформлена молодими художниками Романою Романишин і Андрієм Лесів. Це книга про те, що війна – жорстока і стосується кожного. Цей твір – привід для вдумливої розмови з дітьми (або й зі собою) про те, що діється нині в країні чи десь у світі, у форматі чарівної історії, яка завжди залишає місце для надії й оптимізму. Ілюстративний матеріал складається із фотографій і ручної графіки.
Кольори відповідають подіям сюжету: на початку та в кінці твору кольори яскраві та насичені, а там де описується війна – темні, тьмяні, тут контраст між білим головним героєм та темним навколишнім середовищем. Ілюстрації відповідають тексту і повніше розкривають його.

Цей невеликий огляд ілюстрованих книжок показав можливості образотворчого ряду в виданнях художньої літератури. Сучасна тенденція змішаної техніки ілюстрування (фотографія й авторська графіка) виправдано набирає обертів. Адже світлини дозволяють правдиво та достовірно передати час і реальність подій, а графічні образи підсилюють їх емоційно. Разом із цим необхідно відзначити, що використання змішаної техніки в ілюструванні книг сприяє підвищенню інтересу серед потенційних читачів. Особливо серед молоді, яку потрібно зацікавити яскраво оформленим виданням, для того щоб виникло бажання придбати книгу і прочитати її.

Отже, книжкова справа продовжує розвиватись, адаптуючись під вимоги сучасних читачів: з’являються новітні технологічні можливості, інноваційні форми книги та нові види ілюстрації. Створення нової дизайн-концепції художнього класичного видання для привернення уваги сучасного читача є однією з задач графічного дизайнера. Саме тому на сьогоднішній день в оформленні ілюстрованих книг спостерігається тенденція до поєднання класичних способів ілюстрування з новітніми.


Джерела:

1. Виды книжных иллюстраций [Електронний ресурс] – Режим доступу:http://illustrator.odub.tomsk.ru/index.php?newsid=159.
2. Иллюстрация: стили, виды, техники и возможности Подробнее:https://videoinfographica.com/illustration-types/ [Електронний ресурс]. – 2021. – Режим
доступу: https://videoinfographica.com/illustration-types/.
3. Книги Видавництва Старого Лева. 2022 [Електронний ресурс] – Режим доступу:https://nashformat.ua/publishers/vydavnytstvo-starogo-leva-books.
4. Работы художника К. Нимана – Лаборатория Фантастики. [Электронный ресурс] – Режим доступа: https://fantlab.ru/art22606
5. Victoria Topping. Artist | Contemporary Art for Sale – Rise Art URL [Електронний ресурс] –Режим доступу: https://www.riseart.com/artist/57230/victoria-topping