Освітянам на замітку

Цікаво знати


Матеріали за темами:
 
                      Алкогольна залежність молоді як соціальна проблема суспільства
 
    Боротьба з алкоголізмом була і продовжує залишатися в наш час однією з найактуальніших медичних, соціальних та психологічних проблем. При цьому молодь є найбільш вразливою часткою нашого населення. Активна реклама алкогольних напоїв призвела до зниження критичності нового покоління щодо вживання алкоголю як такого, а особливо слабоалкогольних напоїв. Проте саме молодь є потенціалом держави як в контексті відтворення популяції населення, так і розвитку суспільства в цілому.

Радченко, Сергій Григорович (лікар; судово-медичний експерт ). 
 Сучасні проблеми смертності  населення України від отруєнь  внаслідок вживання алкогольних напоїв / С. Г.  Радченко // Молодий вчений : науковий журнал. - 2019. - № 2. - С. 4-11 
Анотація: Представлені результати аналізу рівня смертності від побутових отруєнь, пов'язаних з надмірним вживанням алкоголю у Львівській області. Використано дані офіційної статистики (Держкомстату України), архівний матеріал Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи щодо смертності населення від отруєнь. Опрацьовані рекомендації щодо проведення необхідних профілактичних заходів на регіональному рівні, які стосуються активізації профілактичної роботи щодо протидії алкогольній залежності та вирішення проблеми єдиної системи надання токсикологічної допомоги населенню України і лабораторної токсикологічної діагностики отруєнь.

   Аналіз сучасної структури причин смертності населення Львівської області від отруєнь та опрацювання рекомендацій щодо проведення необхідних профілактичних заходів на регіональному рівні. У роботі використано дані офіційної статистики (Держкомстату України), архівний матеріал Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи щодо смертності населення від отруєнь. Застосовані методи системного підходу, математичної та медичної статистики, бібліографічного та контент-аналізу.
   За даними Українського медичного і моніторингового центру за алкоголем та наркотикам МОЗ України, лідером із споживання алкоголю в ЄС є Шотландія зі споживанням 23 літрів чистого алкоголю на людину щорічно. Тривалий час на перших позиціях щодо спожитого алкоголю були росіяни (21 літр) та угорці (18,5-19 літрів). Україна знаходиться на рівні Англії (споживання чистого алкоголю на людину щорічно складає 11,5-12 літрів) Дані літературних джерел підтверджують той факт, що українці найбільше споживають міцні алкогольні напої (горілка, коньяк тощо). Так, результати проведеного в Україні дослідження свідчать, що кожна третя покупка спиртних напоїв припадає на горілку. У середньому її купують кожні 2-2,5 тижні, в той час, як вино — близько трьох разів на 2 місяці.
   Алкогольна залежність впливає не тільки на здоров'я громадян, вона впливає на життя оточуючих. Так, в Україні близько 80,0% побутових і близько 40,0% дитячих злочинів скоюється в стані алкогольного сп'яніння, алкогольного психозу або з метою здобуття коштів для придбання алкогольних напоїв. Як свідчить статистика, на обліку у медичних закладах перебуває до 900 тисяч хворих на алкогольну залежність.
   Наведені дані свідчать про те, що найбільша смертність пов'язана з алкоголем, належить смертності в результаті гострих отруєнь. Тому зниження рівня пов'язаної з смертності є важливим завданням державної політики в галузі демографічної та національної безпеки. Отримані результати свідчать про необхідність активізації профілактичної роботи щодо токсикологічної безпеки населення України. Необхідно більш активно використовувати сучасні види та методи просвітницької роботи із залученням засобів масової інформації.
   У зв'язку зі збільшенням кількості отруєнь необхідне створення єдиної системи токсикологічної галузі медицини для надання токсикологічної допомоги населенню України, яка на сьогоднішній день відсутня в Україні. У сучасних умовах детоксикаційна терапія проводиться в лікувально- профілактичних закладах різного профілю: у відділеннях терапії, педіатрії, анестезіології та інтенсивної терапії. Збільшення кількості отруєнь невідомою речовиною потребує вирішення проблеми лабораторної токсикологічної діагностики оскільки хімічна група і прийнята доза отрути з більшою чи меншою часткою вірогідності встановлюється лікарем на підставі анамнезу захворювання (якщо такий є зі слів супроводжуючих або самого постраждалого), клінічних проявів та ступеня їх вираженості.
   Висновки. 1. Основним чинником, що викликає збільшення смертності в результаті побутових отруєнь серед населення Львівської області є надмірне споживання алкогольних напоїв.
2. Зниження рівня смертності, пов'язаної з споживанням алкогольних напоїв, є важливим завданням державної політики в галузі демографічної та національної безпеки і потребує удосконалення заходів та активізації профілактичної роботи щодо протидії алкогольній залежності.
3. В рамках реформування медичної галузі в Україні, необхідне створення єдиної системи надання токсикологічної допомоги населенню України та вирішення проблеми лабораторної токсикологічної діагностики отруєнь.

Шугай, Т.  
Профілактика вживання алкоголю серед молоді : рекомендації класним керівникам для організації виховних годин / Т. Шугай // Практична психологія та соціальна робота : Науково-практичний освітньо-методичний журнал. Засн.: компанія "Соціс". - 2009. - № 9. - С. 42-48. 
Анотація: Про фактори та проблеми профілактики вживання алкоголю серед молоді. 

   Погіршення здоров'я дітей шкільного віку є не лише медичною, а серйозною соціально — педагогічною проблемою. Хто може навчити кожну дитину обирати стиль життя, що сприятиме збереженню і зміцненню здоров'я? Насамперед — сім'я, батьки, а потім школа, педагоги.
   Неблагополучний стан здоров'я дітей і підлітків в деяких випадках стає причиною їхньою девіантної поведінки. Серед неповнолітніх злочинців до 30% мають порушення здоров'я. На поведінку дітей та підлітків впливають хронічні захворювання, травми, послаблена нервова система, погана спадковість.
   Анатомо-фізіологічні особливості підліткового віку визначають високу чутливість молодого організму, на розвиток якого впливають фактори біологічного ризику, екологія, соціально — гігієнічні умови, а також відсутність психологічнихустановок на здоровий спосіб життя.
   Аналіз результатів медичних обстежень свідчить про те, що сьогодні кількість здорових підлітків не перевищує 2 — 9 % та ще й зменшується з кожним роком, а в останнє десятиріччя ця тенденція набула стійкого характеру. Значною мірою це зумовлено інтенсивним зростанням функціональних порушень і хронічних хвороб у підлітковому віці.
   Дуже шкідливий вплив на стан здоров'я здійснює вживання наркотиків. А наркотик номер один для молоді — це алкоголь. Алкоголь належить до легальних наркотиків, тобто його вживання та купівля не переслідуються законом. Ставлення у суспільстві до його вживання навіть позитивне, тому можна свідчити про створення алкогольного культу, з усіма його атрибутами і традиціями. Певна частка суспільства створила алкогольного ідола, якому служить, підтримуючи алкогольні традиції.
  Недарма кажуть в народі: «Ріки починаються зі струмочка, а пияцтво — з чарочки». Загалом мотиви першої спроби алкоголю такі:
 бажання потрапити до певного кола однолітків, де споживання спиртного є звичайним явищем;
 бажання здаватися дорослішим;
 переконаність у тому, що це модно і «круто»;
 з метою розслабитися, позбутись відчуття сором'язливості;
 з метою розвеселитися;
 задля спілкування;
 через тиск оточення;
 задля солідарності з компанією;
 для «анестезії» від образи, горя або фізичного болю.
   Що трапляється в результаті алкогольного сп'яніння ? 
1. Сильно підвищується ризик нещасних випадків. 
2. Можна одержати важкі травми, включаючи травми голови.
3. Можна знепритомніти (якщо випити велику кількість алкоголю).
4. Можна захлинутися власною блювотною масою й померти (якщо випити велику кількість алкоголю).
5. Можна отримати і навіть вмерти від алкогольного отруєння.
6. Можна потрапити у в'язницю.
7. Можна стати посміховищем в очах оточуючих (п'яне поводження викликає глузування, а часто й відразу в оточуючих).
8. На ранок може наступити огидне хворобливе похмілля, яке виникає в результаті втратою організмом води й може тривати один або кілька днів, поки весь" алкоголь не вийде з організму людини.
9. Можна завдати непоправної шкоди здоров'ю своєї майбутньої дитини (фізичне й розумове відставання дитини).
10. Можна втрати контроль над собою й зробити вчинки, які в тверезому стані ніколи б не зробив.
   Тривале зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку серйозних захворювань і призводить до передчасної смерті. До таких захворювань відноситься: підвищений артеріальний тиск, серцево — судинні захворювання, інфаркт міокар да й інсульт, виразка шлунка, хвороби печінки й цироз печінки, рак губи й горла, емоційні та психологічні проблеми, депресія, алкоголізм.
   Основним фактором сприйнятливості до алкоголю є ступінь сприйняття алкоголю організмом — толерантність до алкоголю. Цей фактор є вродженим і визначається особливостями організму. Підвищена толерантність — передумова хвороби на алкоголізм. Частіше підвищена толерантність до алкогрлю спостерігається в тих дітей, батьки яких зловживали алкоголем. Переважно схильність до вживання алкоголю передається по чоловічий лінії: батько — син.
   Як підтримати підлітка, що стоїть перед вибором вживанням алкоголю?
   Отже, що робити батькам, педагогам коли дитина стоїть перед вибором вживання алкоголю:
1. Якнайбільше спілкуйтеся зі своїми дітьми. Говоріть про все, у тому числі про вживання алкоголю.
2. Намагайтеся слухати вашу дитину, приймати її почуття, навіть якщо вони відрізняються від ваших власних. Вони — наші діти, але в той же самий час вони інші люди, а значить і почуття в них можуть бути не такі, яку вас.
3. Обов'язково цікавтеся тим, де й з ким ваша дитина проводить час. Ви повинні знати її друзів. І якщо якісь друзі вам не подобаються, постарайтеся зрозуміти, чому з ними дружить ваша дитина.
4. Допомагайте дитині повірити в себе. Цінуйте й поважайте її.
5. Допомагайте дитині у формуванні відповідальності за свої справи та вчинки.
6. Підтримуйте дитину в її самостійності, вчіть протистояти тиску з боку інших людей.
7. Завжди знаходьте, щось позитивне у своїй дитині, хваліть і заохочуйте її.
8. Намагайтеся поводитися так, щоб бути для дитини прикладом (якщо батьки регулярно п'ють дома, то підліток сприймає це, як належне).
9. Говоріть з іншими батьками, колегами про те, як вони виховують своїх дітей, обмінюйтеся з ними досвідом.
Далі надається тест для виховних заходів по боротьбі з вживанням алкоголю та іншими шкідливими звичками.
 
Гридковець, Л. М. (кандидат психологічних наук). 
 Психокорекцій тренінг як засіб допомоги молоді при залежності від алкоголю / Л. М. Гридковець // Практична психологія та соціальна робота : Науково-практичний освітньо-методичний журнал. Засн.: компанія "Соціс". - 2012. - № 2. - С. 18-24 
Анотація: Розроблено соціально-психологічну тренінгову програму для допомоги молоді при наявності алкозалежності.

   Існує актуальна проблема у розробці психокорекційних програм для молоді, залежної від алкоголю. Особливої актуальності ця проблема набуває у студентському середовищі, позаяк саме це середовище складає інтелектуальний потенціал нації. Проте наші дослідження показують, що однією з домінуючих причин алкоголізації молоді є деструктивні сценарії прописані батьківською родиною, сценарії, що сформували неконгруентний образ власного Я у особистості, недовіру до людей, сценарії «втікання від життя», не вміння брати відповідальність за власні вчинки.
   Безперечно існують також і інші фактори особистісної деформації розвитку алкогольнозалежних: деструктивний особистісний вибір, схильність до психологічного узалежнення як від людей, так і подій та ситуацій тощо. 
Була розроблена тренінгова система психологічної допомоги студентам, залежним від алкоголю і успішно провели апробацію на практиці.
   Тренігова програма «Життя цікаве!». Відповідно до теоретичних досліджень, найвагомішими напрямками психологічної корекції особистості, залежної від алкоголю виявилися: позитивізація власного образу, переосмислення сенсужиття, прийняття людей, стабілізація дитячо-батьківських стосунків. В цілому програма складається із чотирьох блоків, кожен з яких опрацьовується з регулярністю 1 раз на тиждень протягом 6 годин.
   Наведемо детальнішу структуру психологічної тренінгової програми «Життя цікаве!».
    «Розмова із собою» спрямована на усвідомлення особою власної цінності у повноті тілесного, психологічного і духовного джерела. На початку для розгляду пропонується трьохкомпонентна модель особистості Платона «тіло-душа-дух»і поетапна робота зі змінами, що відбулися у кожній з цих сфер під дією алкоголю, а також відтворення власної програми відновлення особистісної цінності учасників тренінгу.
Мета діяльності: усвідомлення впливу алкоголю на організм, усвідомлення впливу алкоголю на психічну та психологічну сферу людину, усвідомлення особистістю руйнівної дії алкоголю на її духовність, усвідомлення цінності власного життя від моменту зачаття, структурування власних життєвих перспектив, за допомогою технології когнітивно орієнтованої танатотерапії розробити стратегічні основи власного життя. усвідомлення учасниками цінності кожної людини, цінності себе як людини, цінності взаємодій та комунікацій, набуття навичок зняття психологічної і фізичної напруги та навичок позитивної комунікативності.
 
Косович, Б. І. (кандидат економічних наук; доцент; доцент кафедри економіки підприємства). 
 Соціальне підприємництво в Україні: актуальні питання становлення / Б. І. Косович // Економіка та держава : міжнародний науково-практичний журнал. - 2020. - № 3. - С. 77-81
Анотація: Присвячено дослідженню одного із визначальних напрямів соціалізації економічних відносин у сучасній Україні — розвитку соціального підприємництва. Проведено аналіз міжнародного досвіду у сфері соціального підприємництва та з'ясовано можливості його імплементації у національну практику. 

   Соціальне підприємництво — підприємницька діяльність, що поєднана із вирішення соціальних проблем, діяльність, результати якої оцінюються не тільки (і не стільки) розміром прибутку, а "соціальною віддачею".
Теоретичною платформою наукового дослідження соціального підприємництва є концепція "змішаної" або "комбінованої цінності" Дж. Емерсона (J. Emerson), згідно з якою підприємство є елементом соціально-економічної реальності, в діяльності якого об'єднуються економічна та соціальна складові. Водночас зазначені складові розглядаються не ізольовано, а як взаємодоповнюючі. На думку Дж. Емерсона, результати економічної та соціальної діяльності не можна протиставляти. "Питання полягає не в тому, що обирати — створення економічного багатства чи соціальне покращення, а у тому, щоб створювати цінності та використовувати ресурси для збільшення благ за безперервного виробництва обох їх видів (економічних і соціальних)".
   Досі не існує єдиного бачення соціального підприємництва і у міжнародній практиці, зокрема стосовно критеріїв відношення підприємств до соціальних, бізнесових механізмів вирішення соціальних проблем, створення громад та взаємодопомогу. У США, наприклад, достатньо, щоб товар або послуга вирішували певну соціальну проблему, і тоді підприємство, яке виробляє цей товар або надає послугу, вже можна називати соціальним. В Європі підхід трохи інший: соціальні підприємства мають віддавати частину прибутку на соціальні проекти або надавати роботу людям з особливими потребами. Проте існує один критерій, з яким погоджуються всі — це соціальний ефект, визначене суспільне благо. Якими б не були розбіжності в тлумаченні соціального підприємництва, мета цієї діяльності — допомога суспільству. Це реальний механізм використання соціальних можливостей і вирішення соціальних проблем. Чим більше людей про нього почує, тим більший ефект цей механізм буде створювати.
Беручи до уваги те, що соціальне підприємництво прийшло до нас із європейського економічного простору, важливо розглянути досвід його реалізації у передових європейських державах. Лідером європейського регіону в розвитку соціального підприємництва вважається Велика Британія, де соціальне підприємство з'явилось ще 1844 року, а зараз налічується близько 70 тис. соціальних підприємств, що забезпечують працею майже 2 мільйони британців (3 % населення).
   Соціальні підприємства Великої Британії залучені в кожен сектор економіки країни: будівництво, транспорт, переробку відходів, торгівлю, громадське харчування, "зелену енергетику" та навіть театр. За підсумками 2017 р., 68 % соціальних підприємств Великої Британії підтримують людей з уразливих груп, 44 % пра- цевлаштовують людей з уразливих груп,
   Щодо джерел фінансування соціальних підприємств, то досвід розвинених країн показує, що збори та продажі (власні надходження) були найважливішим джерелом фінансування у 54,28 % підприємств, за ними йдуть гранти — 27,11 %, пожертви — 5,96 % й інвестиції — 4,61 %. Водночас розподіл джерел фінансування суттєво відрізняється в країнах. Так, фінансування за рахунок власних надходжень коливається від 74,5 % в Іспанії до 28,5 % у Румунії. Гранти коливаються від 36,2 % у Швеції до 18,9 % у Китаї, пожертвування коливається від 12,1 % у Румунії до 1,7 % в Угорщині. Інвестиції коливаються від 21% у Китаї до 0,6 % у Іспанії.
Вітчизняний політикум тривалий час проголошує курс на адаптацію до європейських економічних, правових та соціальних стандартів. Основними причинами слабкого розвитку вітчизняного соціального підприємництва є: відсутність підтримки з боку держави; нестача коштів на його розвиток; низький рівень соціальної свідомості, насамперед нерозуміння цінності та ефективності цього виду підприємницької діяльності для суспільства не лише з боку державних структур, а й з боку громадян.
   Дослідники соціального підприємництва акцентують на необхідності еволюції психології підприємців та суспільства загалом. Це, очевидно, однак не треба залишати без уваги й проблематику психологічних та ак- сіологічних установок соціально-незахищених верств суспільства. До цієї категорії відносять: осіб з інвалідністю; осіб з психічними розладами; безробітних з утриманцями, безробітних старше 54 років та тривалих безробітних; представників ромської етнічної меншини; ув'язнених або осіб звільнених з місць позбавлення волі; осіб із залежністю від алкоголю, наркотиків тощо; безхатьків; жертв торгівлі людьми, біженців.
   Не важко побачити, що йдеться про три основні групи: людей, які не можуть конкурувати на ринку праці через певні фізичні та психологічні проблеми, людей, які не можуть працевлаштуватись, людей, не здатних себе реалізувати через соціальні чинники. І якщо для успішної праці перших та частини других (в умовах гострої потреби у робочій силі особа, яка хоче працювати, може завжди знайти роботу) достатньо працевлаштування відповідно до їх можливостей та створення належних умов праці (це власне залежить від власника чи працедавця), то для третіх (наприклад, осіб звільнених з місць позбавлення волі) цього недостатньо. Необхідна допомога та тісний контакт із соціальними службами та правоохоронними органами. Так, адаптувати особу, яка тривалий час перебувала у місцях позбавлення волі до звичного життя, навіть за її бажання, досить складно. Без державної підтримки тут не обійтись.
 
Шаповалов, В.  (доктор фармацевтичних наук). 
 Судова та соціальна фармація в концепції національної безпеки: щодо вивчення злочинів, скоєних під впливом психотропних речовин / В. Шаповалов // Право України. - 2008. - № 12. - С. 133-138. 
Анотація: Про правові та суспільні аспекти зловживання алкоголю та його сурогатів, як протиправних вчинків.

    Обговорення та вирішення проблеми щодо зловживання психоактивними речовинами нині є дуже актуальним. 
Окремий аспект цієї проблеми полягає ще і в тому, що частина алкогольної продукції, яка перебуває у легальному секторі економіки України, але випускається підпільними «виробниками», може містити велику кількість отруйних речовин і є фальсифікованою (субстандартною). Вживання такої продукції може призводити до отруєнь і навіть смертей.
   Горілку виготовляли в каністрах і підручних посудинах. Звичайну воду з крану розмішували з етиловим спиртом. У коньячну суміш додавали ванілін і харчовий ароматизатор «Ром». Сурогат розливали у пластикові пляшки. Члени ОЗГ добре конспірувалися — змінювали місця розливу; транспорт, на якому перевозили продукт, не був зареєстрований за жодним учасником групи. До складу угруповання входило 5 осіб, двоє з них раніше були засуджені. Кожен із членів ОЗГ виконував свою чітко визначену роль. Оперативні працівники тричі провадили закупки сурогатної продукції й щоразу це були великі партії.
   Все це завдає великої шкоди суспільству. Вважаю, постала необхідність редакційних змін ст. 227 КК України щодо посилення відповідальності злочинців, які виготовляють фальсифіковані алкогольні напої, не у великих розмірах, а з будь-якого розміру: з 1-ї пляшки горілки, з 1-ї пігулки лікарського засобу тощо.
   Психоактивна речовина - алкоголь — є універсальним патологічним адаптогеном, що створює у хворих (злочинців) ілюзію благополуччя і душевного комфорту. В клінічній картині осіб, які мають адиктивну залежність від психоактивної речовини алкоголю, провідним (у 95 % хворих) виступає синдром депресивних розладів здоров'я з частотою від 20 % до 90 %. В той же час депресивна мотивація спонукає до частішого вживання алкоголю, розвитку запоїв і алкогольної інтоксикації. Постійна алкогольна інтоксикація підсилює соціальну дезадаптацію таких осіб, що спричиняє поширення пияцтва. Приводом для звернення до лікаря ніколи не бувають депресивні розлади, а тільки проблеми, пов'язані зі зловживанням алкоголем .
   Алкоголь також відіграє не останню роль у формуванні суїцидальної поведінки. У стані алкогольного сп'яніння суїцидальні спроби здійснюються приблизно в 30 % випадків від загального числа суїцидів. Навіть малі дози алкоголю можуть стати причиною травм, автокатастроф, позбавлення працездатності, розпаду сім'ї, смерті, втрати духовних потреб і вольових рис людини.

Гайченко, А. В. 
 Показник вживання наркотиків, алкоголю та тютюнових виробів серед студентів закладів вищої освіти в Житомирі / А. В. Гайченко // Вісник Київського інституту бізнесу та технологій : науковий журнал. - 2020. - №  4. - С. 23-29 
Анотація: Представлено результати опитування 230 студентів від 17 до 24 років різних курсів закладів вищої освіти міста Житомир.  Бо ставлення студентів до наркотичних засобів є однією з актуальних проблем в світі та Україні. Згідно даним ВООЗ, ЮНІСЕФ, EMCDDA за останні роки спостерігається тенденція до зниження рівня паління серед молоді. Натомість збільшується кількість наркозалежних.

   На сьогоднішній день проблема вживання наркотиків серед підлітків знаходить широкий відгомін у засобах масової інформації, телебаченні, радіо, інтернет-виданнях, активно обговорюється серед здобувачів вищої освіти, учнів професійно-технічних училищ, шкіл, у побуті, колі друзів.
   Невтішним є те, що 50% українських підлітків мають досвід куріння, 86% вживали алкоголь та 18% пробували наркотичні речовини - відзначається у звіті Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) "Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні". Звіт розроблено за результатами сьомої хвилі опитування в рамках міжнародного дослідницького проекту "Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)". Дослідження проводиться в Україні щочотири роки, починаючи з 1995 року. Це дозволяє визначити динаміку та основні тенденції у поширенні шкідливих звичок серед підлітків. Результати 2019 року демонструють, що спостерігається стійка тенденція до зменшення куріння серед підлітків. У 2003 році досвід куріння мали 70% опитуваних, а в 2019 цей показник склав уже 50%. У той же час збільшився доступ до алкоголю .
   У цьому дослідженні було опитано 230 студентів від 17 до 24 років (149 жінок та 81 чоловік). Опитування було проведене за допомогою спеціально розробленої анкети.
   Європейський регіон ВООЗ є регіоном з найбільшим споживанням алкоголю. Рівень споживання не змінився в ЄС+ з 2010 р. Хоча спостерігається деяке поліпшення смертності та шкоди, спричиненої алкоголем, тягар хвороб та смертності, спричинений алкоголем, у ЄС+ все ще на високому рівні, а зменшення смертності від 301 000 у 2010 році до 291 000 у 2016 році не можна розглядати як справжній успіх. Найбільша частка смертей, спричинених алкоголем, виявлена у молодих людей. В цілому, здається, що в деяких країнах є обнадійливі ознаки розвитку алкогольної політики, що призвело до більшого зменшення навантаження на алкоголь у цих країнах, ніж у сусідніх країнах без такої політики. Щоб мати змогу зберегти зниження алкогольної та соціальної шкоди, країнам ЄС+ необхідно прискорити прогрес у впровадженні доказової політики щодо алкоголю, щоб зменшити рівень АПК та шкідливого вживання алкоголю. Це означає, що добре перевірені доказові політичні заходи, такі як покращення регулювання та контролю маркетингу, зменшення доступності та доступності алкогольних напоїв та використання податків для зменшення їх доступності, а також здійснення скринінгу та коротких заходів на рівні первинної медичної допомоги потребують подальшого зміцнення.
   З'ясовано, що не вживають цигарки і алкоголь тільки один із десяти опитаних, і тільки кожний третій не спробував наркотики. За отриманими результатами щоденно палять 63% обстежених студентів, випивають алкоголь - 30% та 4% вживають наркотики. Кожен третій підліток фактично страждає алкоголізмом.
   Соціальна незрілість, безвідповідальність, легковажність, бажання отримати задоволення, ейфорію є основними причинами вживання наркотичних і токсичних речовин. А також наївні думки про те, що в будь-який момент можна кинути вживати алкоголь та наркотики та забути про їх існування.
   Це ще раз показує що прибутковість і маркетинг працює краще ніж інформативність щодо шкоди вживанню алкогольних виробів. Цілком негативним є те що це діти, які перебувають під контролем дорослих, але батьки не помічають або не хочуть цього розуміти, те що дитина вживає алкоголь. Дані показники вперше повинні турбувати батьків через те що це їхні діти, а далі медичних працівників вчителів та соціальні організації.

Зюман Р.О. учитель хімії Охтирської загальноосвітньої школи № 8, Сумська обл. 
Отруйність спиртів та їх шкідлива дія на організм людини// Хімія .-2016 .-№1 .- С. 27-45
Анотація: Про необхідність  активізації пізнавальної діяльності учнів шляхом формування позитивної мотивації до предмета «Хімія», поглибити знання учнів про згубну дію алкоголю на організм людини; формувати вміння робити вільний вибір за умови достатньої поінформованості; викликати почуття відповідальності за свої вчинки.

   Пияцтво й алкоголізм — проблема світового значення і боротьба з нею вимагає спільних зусиль. Цю проблему потрібно розцінювати не лише як особисту трагедію, а й як соціальне лихо.    Вживання алкогольних напоїв супроводжується суттєвим зниженням фахового та професійного рівня, спотворенням життєвих пріоритетів і орієнтирів, руйнуванням особистості і соціальною, духовною і психічною деградацією, яка опускає людину на «дно» суспільства й неминуче призводить до загибелі особи.
   Зловживання алкоголем негативно впливає на функціонування всіх систем організму, призводить до порушень життєво важливих процесів, зменшує тривалість життя і знижує соціальний статус людини в суспільстві.
  Щоб показувати гарні спортивні досягнення, побороти злочинність, зменшити кількість ДТП на дорогах, потрібно насамперед викоренити їх причину — алкоголізм.
   Офіційна статистика в Україні визначає кількість хворих алкоголізмом — 700 тис. осіб. Неофіційно від алкоголізму страждає у два з половиною рази більше людей. Наша група звернулася до жителів міста з таким запитанням: «Чи можна вважати алкоголізм в Україні епідемією, яка загрожує здоров'ю нації?». Ми вийшли на вулиці нашого міста і звернулися до перехожих різної статі, віку і соціального статусу. Ось що ми почули.
Алкоголізм — це серйозна проблема, це тяжка хвороба. Страждає алкоголік, страждають його родина, близькі люди. Відчай поселяється у душах. Що робити? Упевнена, проблеми держави повинні вирішувати тверезі люди з тверезим розумом і совістю.
   Боротьба з алкоголізмом має таку саму давню історію, як і самі спиртні напої. У Стародавній Греції пити нерозведене водою вино (міцність якого не пере-вищувала 10 градусів) вважалося недостойним вільно-го громадянина. Правитель Спарти заборонив пити вино вищій знаті держави, але заохочував споювання рабів, щоб тримати їх у покорі.
   В Афінах правитель Соломон запровадив сухий закон, за яким службових осіб карали за пияцтво: уперше великим штрафом, а при повторенні — стратою.
Давньогрецький історик Пліній Старший писав про те, що перси та мідяни були переможені греками під керівництвом Олександра Македонського тому, що в них були розвинені пияцтво та інші пов'язані з ним пороки.
У 20-х роках нашого століття в США було прийнято «сухий закон», який забороняв виробництво та вживання спиртних напоїв. Цілковита заборона була приречена на провал, нелегальне виробництво алкоголю стало найприбутковішим бізнесом. У 1933 році «сухий закон» було скасовано.
   14 червня 1985 року ЦК КПРС оголосив війну пияцтву, що потрясла всі основи суспільства. Бюджет утратив 50 млрд рублів, але у два рази зросло вживання самогону. Проте вже у 1987 року було зафіксовано зростання середньої тривалості життя і зниження рівня захворювань.
   За даними Держторгінспекції, у 1992 році кожна десята пляшка була фальсифікацією спиртного напою, у 1993 році — кожна четверта. Нині випуск спиртних напоїв у 3—3,5 рази перевищує потреби споживачів.
   Якщо батьки майбутньої дитини вживають спиртні напої, то це може призвести до порушень у розвитку зародка та плода. Вживання алкоголю вагітною жінкою є причиною виникнення алкогольного синдрому плода, суть якого полягає в тому, що на алкоголізм хворіє не лише жінка, яка п'є, а й її плід. Після народження дитина відчуває потребу в етиловому спирті, відсутність алкоголю викликає у неї негативну реакцію. Алкоголь впливає не лише на нервову систему та інші органи дитини, а й на її зовнішність. Зміни, які відбулися — короткий розріз очних щілин, низько поставлене перенісся, короткий та широкий ніс, вузька та плоска верхня губа, маленька верхня щелепа, сплющена середина обличчя, — дозволяють легко встановити діагноз. Діти алкоголіків часто є розумово відсталими.
   Алкоголізм не дає людині можливості мати міцну життєву позицію, самоутвердитися. Він веде до паразитичного способу життя, до постійного пошуку грошей, до злочинів. Встановлено, що 55 % крадіжок, 79 % пограбувань, 69 % нападів здійснюється у стані алкогольного сп'яніння.
   Алкоголь паралізує волю, так необхідну спортсменові для підготовки та участі у змаганнях. Відомий випадок, коли дуже сильна вісімка веслярів англійського клубу значно випередила своїх суперників, вийшовши у фінал. На честь цього спортсмени дозволили собі випити по келиху шампанського на прийомі в мера. Але наступного дня вони несподівано поступилися своїми позиціями й ледве не втратили третє місце, хоча за попередніми показниками претендували на лідерство.
    Після вживання спиртного снайпер втрачає швидкість і точність рухів. Зі ста можливих очок він звичайно вибиває 96, а після того, як випив лише 50 г горілки, — 26 очок.

   Алкоголізм як хвороба є не лише соціальним, а й економічним лихом. Вирватись із цього виру дуже складно. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від нас, нашої волі, наших переконань, нашого світогляду. Кожна людина сама обирає в своєму житті власний шлях і вибір залишається за нею. Нині українська молодь проходить тяжке випробування: пити чи не пити? Цей вибір існував завжди. Але зараз це стає вибором життя. Тому необхідно мобілізувати всі можливості для допомоги молодій людині у свідомому самовизначенні.