Освітянам на замітку

Цікаво знати


Матеріали за темами:
 
                                                Форми Інтернет-насилля

Дьякова А. І виник Інтернет… Історія виникнення всесвітньої мережевої павутини // Сучасна школа України .- 2019 .- № 11 .- С. 26-29 

Усі звикли, що інтернет завжди під рукою - допоможе, порадить, нагодує та вдягне, зробить можливим спілкування з рідними, які не поруч. Він захопив більше половини населення планети. Він замінив багатьом користувачам та користувачкам телевізор, книги та газети. Разом з інтернетом виникли нові форми спілкування, які так до вподоби нашим підліткам. А як же він виник та кому дякувати за об'єднання всіх континентів у одну мережу? І чого боятися у світовій павутині?
        Історія виникнення Інтернету.
у 1960-х роках американські науковці на замовлення Агентства передових оборонних дослідницьких проектів США створили надійні комп'ютерні мережі ARPANET, Стійкі до фізичних чинників. 1969 року в Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса встановили перший сервер для мережі ARPANET Із 12-ма кілобайтами оперативної пам'яті. 1973 року виникли перші списки електронних поштових розсилок.
у 1982—1983 роках науковці винайшли перші протоколи безперешкодного передання даних у мережі з різними технічними стандартами комп'ютерів.
1 січня 1983 року мережа ARPANET здобула назву Інтернет та закріпила за собою протокол TCP/IP, який використовують і сьогодні. 1984 року з'явився NSFNet. Він мав більшу пропускну здатність для об'єднання комп'ютерів. За рік NFSNet об'єднав із 10 ООО комп'ютерів і поступово «перетягнув» найменування «Інтернет» на себе.
1988 року винайшли протокол IRC, який зробив можливим спілкування в реальному часі. У 1990 році було створено протокол HTTP, мову гіперрозмітки тексту YTML та URL (Ідентифікатор). ARPANET перестала існувати з 1990 року.
1995 року було сформовано технологічні стандарти HTML, XML, CSS, SVG, RSS, WCAG тощо. Саме тоді Всесвітня павутина зробила Інтернет таким, яким знаємо його ми.
                      Форми Інтернет-насилля.
Флеймінґ - улюблений метод «тролів» у мережі; обмін короткими емоційними репліками між користувачками та користувачами зде-більшого в коментарях. Іноді перетворюється на тривалий конфлікт {holy war — священна війна). На перший погляд флеймінг - боротьба між рівними, але за певних умов вона може перетворитися на нерівноправний психологічний терор.

Ґазлайтинґ - це форма психологічного насильства, мета якого - посіяти в іншої людини сумніви щодо реальності того, що відбувається, у власному сприйнятті реальності, виставлення її божевільною. Агресор переконує жертву в тому, що вона/він помиляється в думках і почуттях про себе або власне життя. Це може бути заперечення фактів насильства в минулому, що вони неприродні та спричинені втомою, магнітними бурями, нерозумінням, недоліком компетентності, прихованим психічним розладом тощо. Поступово жертва починає звикати до власного стану, що не дає їй реально дивитися на речі. Назва такої форми психологічного насильства походить від американського фільму «Gaslight» (1944), в якому дівчина стала свідком дивних повторюваних явищ, водночас як її чоловік, чиї дії і спричинили їх, запевняє, що їй усе ввижається, і мало не доводить дружину до психозу.
Сексизм - ідеологія і практика дискримінації людей за статевою ознакою. Ґрунтується на установках або переконаннях, відповідно до яких жінкам або чоловікам помилково приписують або заперечують певні якості.

Кетфішинґ - форма кібербулінґу, під час якої кіберхуліган для обману відтворює профілі жертви в соціальних мережах на підставі вкрадених фотографій та інших особистих даних.
Аутинґ - це навмисна публікація особистої інформації жертви для її або його приниження, зроблена без згоди. Кіберкривдники можуть створювати підроблені профілі, тобто приховувати, ким вони є насправді, щоб труїти жертву.
Дісинґ - передання або онлайн-публікація компрометувальної інформації про жертву. Це роблять для псування репутації жертви або завдання шкоди її/його відносинам з іншимі людьми.
Детальніше на сторінках журналу «Сучасна школа України».