Освітянам на замітку

Цікаво знати


Матеріали за темами:
 
  
Цікаво знати// Директор школи .- 2019 .- № 1 .- С. 4-5

    Австралійські діти можуть бути почутими
Учителі однієї зі шкіл Канберри, столиці Австралії, створили соціальний проект, який допомагає дітям позбавитися негативу. Вони організували спеціальний клас, до якого учні, за бажанням, можуть прийти і не лише відпочити та пограти, а й поділитися своїми переживаннями, порадитися.
Результати цього проекту вже показали свої позитивні сторони: у школі значно скоротилася кількість офіційних дисциплінарних покарань учнів. А засновники класу сподіваються, що їхню ідею в подальшому запозичать й інші школи Австралії.


        Навчальна дисципліна «інклюзивна освіта» для педагогів

Під час Міжнародного конгресу «Педагог в інклюзивному просторі: траєкторія фахової самоактуалізації» презентувалась освітня програма навчальної дисципліни «Інклюзивна освіта». Цю дисципліну пропонують для вивчення майбутнім педагогам та слухачам системи післядипломної педагогічної освіти. Вона дасть можливість учителям оволодіти компетентностями щодо міжнародного та європейського законодавства про інклюзивну освіту, діагностичними уміннями у психолого-педагогічному супроводі дітей з особливими освітніми потребами.
Програма дисципліни містить чотири змістовні модулі:
• «Інклюзивна освіта як сфера відповідальності держави та громадянського суспільства»;
• «Державно-громадське управління інклюзивною освітою»;
• «Дитина з особливими освітніми потребами як суб'єкт інклюзивної освіти»;
• «Організація освітнього процесу в умовах інклюзивної освіти».

      У німецьких школах планують заборонити мобільні

У Німеччині на законодавчому рівні планують заборонити використання школярами мобільних телефонів на уроках. Як показало опитування, 86% мешканців країни підтримують цю ініціативу, адже, на їхню думку, ці гаджети негативно впливають на розвиток дітей. Зараз така заборона діє лише в Баварії.
Проте 48% опитаних вважають, що смартфони мають більше позитивний вплив на відносини в родині та дружбу, оскільки полегшують спілкування, наприклад, дають можливість домовитися про зустріч.
На відміну від Німеччини, інше ставлення до цього питання спостерігається у Великій Британії. Так, міністр культури, зв'язку, медіа та спорту країни — Метт Хенкок заявив, що не вважає за потрібне йти шляхом Франції та забороняти учням користуватися мобільними телефонами в школі.

Цікаво знати// Директор школи .- 2019 .- № 2 .- С. 4-5

Моделювання виборів у школах Данії
У школах Данії провели національні «Шкільні вибори». Під час цього заходу учні 8—10 класів (віком 13—17 років) отримали можливість повністю пройти процедуру голосування. Також школярі спілкувалися з депутатами різних рівнів, які відвідали захід, і ставили їм запитання.
Такі «вибори» мали на меті проаналізувати думку молоді щоб дізнатися, чого саме вони прагнуть від політиків. Звісно, результати «Шкільних виборів» не враховуватимуться на цьогорічних виборах до парламенту Данії. Участь у них надасть учням впевненості під час голосування на перших реальних виборах.

 Китайські школярі носитимуть «розумну форму»

     У школах провінції Гуйчжоу в Гуансі-Чжуанському автономному районі Китаю змушують школярів носити форму з вбудованими GPS-трекерами, щоб контролювати відвідуваність. Дев'ять шкіл в Гуйджоу і дві в Гуансі впровадили таку «розумну форму» в своїх закладах. Особливо корисним таке нововведення є для Гуансі — це найбідніша провінція в країні, тому прогулювання школи тут не рідкість.
За словами розробників чипів, які вшиваютьу «розумну форму», інформація записується після того, як учні у формі входять до школи, з тієї миті усі пересування школярів фіксуються на відео, яке батьки потім можуть переглядати за допомогою спеціального додатка в мобільному телефоні. Якщо учень залишає територію . школи без дозволу, вмикається звукова сигналізація.
У школярів є дві літні форми і дві зимові, кожна коштує 320 юаней (47 доларів). Приблизно стільки коштує і звичайна форма.
Як стверджує прес-секретар компанії, яка виготовляє таку форму, фірма також дотримується політики конфіденційності, тож лише батьки та вчителі можуть отримати доступ до зібраної СРБ-трекерами інформації.


На освіту Грузії чекає реформа

  У програмі держбюджету Грузії на 2019 р. зазначено, що найближчі чотири роки в країні відбуватимуться зміни в системі освіти. Вони стосуватимуться всіх галузей освіти — від дошкільної до вищої — і мають на меті зробити навчання більш доступним. Планується, що чотирирічні реформи мають перетворити Грузію на освітній центр.
У першу чергу освітня реформа торкнеться безпосередньо закладів освіти, які мають відповідати найвищим стандартам. Більше уваги приділятиметься вивченню державної мови, у тому числі й у дошкільних закладах. Дошкільна освіта буде орієнтована безпосередньо на підготовку до школи.
Також зміниться підхід до вивчення предметів, щоб школярі могли самостійно обрати своє покликання і майбутню професію. 

Турецький школяр зламав електронну освітню систему

Учень 10-го класу з південно-східної провінції Діярбакир у Туреччині зламав національну електронну освітню систему, щоб замінити свої оцінки.
За інформацією правоохоронців країни, юний хакер здійснив несанкціонований вхід до системи, змінив кількість пропущених ним навчальних днів і покращив свої показники з кількох навчальних предметів. Загалом учень зменшив кількість своїх прогулів із 59 до 9 днів і додав собі по 20 балів за підсумками навчання з усіх предметів.
Турецькому старшокласникові все вдалося, незважаючи на те, що електронна освітня система в країні вважається однією з найзахищеніших. У ній зберігаються результати відвідуваності, навчальної успішності та характеристики учнів. Наразі поліція з'ясовує, як саме учневі вдалося зламати систему.

Цікаво знати// Директор школи .- 2019 .- № 3 .- С. 4-5

У Китаї обмежать користування ґаджетами
У китайській провінції Чжензян розробили постанову, за якою вчителям заборонять давати учням домашні завдання, які потрібно виконувати на мобільних додатках. Також постановою обмежують використання електронних пристроїв до 30% від загального навчального часу. Натомість перевагу віддають домашнім завданням, які потрібно виконувати від руки на папері.
Це нововведення передусім має на меті запобігти виникненню короткозорості. У Китаї вважають, що це пов'язано з частою роботою перед екраном мобільного телефону чи комп'ютера. Загальний показник людей з короткозорістю у країні становить 31%. Серед старшокласників — 77%, а серед студентів — 80%. Очікується, що завдяки введенню постанови в дію показники короткозорості серед старшокласників знизяться на 70%.

    Сон заради зосередженості на уроках

  З нового навчального року паризькі школи перейдуть на режим навчання, згідно з яким учні приходитимуть до школи на годину пізніше (не о 8:оо, як зараз, а о 9:00). Планується, що завдяки цьому нововведенню учні ліпше висипатимуться й будуть зосередженішими під час уроку, а також отримуватимуть високі бали й уникатимуть зайвого стресу. Якщо пізніший підйом добре вплине на старшокласників, розклад можуть змінити школи по всій Франції.
   На основі численних досліджень встановлено, що раннє пробудження не відповідає біологічним ритмам підлітків, у зв'язку з цим їхня працездатність знижується.
   Доцільність такого графіка підтверджено позитивним прикладом Швеції. Там в одній з приватних шкіл початок уроків перенесли з 8:оо на 9:00; завдяки чому необхідну кількість балів для вступу до університету набрали на 40% більше випускників.


     У Німеччині відмовились від балів

  У німецькій федеральній землі Гессен вирішили відмовитися від традиційної системи оцінювання знань учнів. Відтепер державні школи матимуть можливість натомість перейти на докладні письмові характеристики. Виняток — випускники школи, яким потрібно мати середній бал атестата.
   Рішення про скасування балів викликало гострі суперечки. Прихильники вважають, що погані бали позбавляють учнів бажання вчитися. Однак батьки прекрасно розуміють, що означає, наприклад, така фраза: «Активно обговорював з однокласниками почуте від учительки на уроці географії».      Також противники рішення про скасування балів уважають, що система балів є прекрасним стимулом для учнів, адже так їм є до чого прагнути


Цікаво знати// Директор школи .- 2019 .- № 4 .- С. 4-5

   Електронні обручі уважності
  Спеціальний електронний обруч «Focus і», який призначено для підвищення концентрації уваги учнів, розробила американська фірма «ВгаіпСо» за участю Центру дослідження мозку Гарвардського університету.
   Обруч, який надягають на голову школярам, уже почали тестувати в китайському місті Ханчжоу (столиці провінції Чжецзян). Пристрій обладнаний електро- енцифалографічними датчиками (ЕЕГ), які реєструють активність головного мозку й визначають, скільки уваги зосереджує учень на тому, що відбувається на уроці. За допомогою спеціального додатка в ноутбуці вчителі мають змогу відстежувати рівень концентрації учнів і помічати, коли хтось починає відволікатися, а наприкінці заняття — отримувати імена трьох найуважніших слухачів.

Без щеплення до школи не можна!

Через збільшення випадків захворювання на кір в Італії Ухвалили закон, що забороняє дітям відвідувати дитячі садочки й школи без щеплень. Як зазначають італійські урядовці, після ухвалення цього закону спостерігається збільшення кількості охочих зробити вакцинацію.
Нововведення називають «законом Лоренцина» — на честь колишнього міністра охорони здоров'я, який його й упровадив. Відповідно до закону, перед відвідуванням школи дітям повинні зробити обов'язкові щеплення: від вітряної віспи, поліомієліту, кору, епідемічного паротиту й краснухи. Школярам у віці б—16 років, які не зробили щеплення, адміністрація закладу не може заборонити відвідування заняття, проте за порушення закону батькам цих дітей доведеться сплатити штраф у розмірі до 500 євро.


Замість атестата — свідоцтво

   Відповідно до постанови, прийнятої Кабінетом Міністрів України б березня 2019 року, після закінчення 4-го класу учні отримуватимуть свідоцтво про здобуття початкової освіти; після 9— про здобуття базової середньої освіти, а після закінчення школи 11 (12) класі — свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти.
Крім того, щоб забезпечити права дітей з особливими освітніми потребами, свідоцтва про здобуття освіти почнуть виготовляти з використанням шрифту Брайля.
Також постановою вперше передбачено введення документа єдиного зразка після закінчення початкової школи. Спочатку його не видаватимуть безпосередньо школярам, але планується, що всі свідоцтва, зокрема про здобуття початкової освіти, будуть занесені в єдину державну базу (ЄДЕБО). Це спростить процес відновлення документів і переходу школярів із одного закладу в інший.
Хлопці й дівчата повинні їсти окремо
Поки в китайській провінції Чжецзян тестують електронний обруч, у іншій провінції, Хенань, упроваджують дивні нововведення.
У старшій школі повіту Суйпін хлопцям і дівчатам заборонили разом їсти в їдальні. Крім уживання їжі, школярам не дозволяють триматися за руки й проводити час наодинці. Ці заборони введено для того, щоб уникнути випадків виникнення романтичних стосунків між учнями. Цю інформацію підтверджує й місцеве управління освітою. 

   За словами однієї з учениць, у цій школі є списки, що визначають правильну й неправильну поведінку. За виконання пунктів зі списку учні отримують бали.
   Якщо втрачено 25 балів, то школяра відрахують зі школи. Наприклад, до заборонених учинків належать вживання снеків на території кампуса або використання гаджетів. Якщо ж  хтось помітить учнів, які прогулюються вдвох, навіть й якщо вони однієї статі, то їхні відносини сприймуть як  романтичні.