У цей день 22 сiчня

  • У свiтi:

   • День Соборності України. Відзначається в Україні згідно з Указом президента України № 871/2014 від 13.11. 2014 р. «Про День Соборності України» в день проголошення у 1919 році Акту возз’єднання Української народної республіки (УНР) і Західно-Української народної республіки (ЗУНР) в єдину українську державу. Крім того, на рік раніше – 22 січня 1918 – було підписано IV універсал УЦР, що проголосив повну незалежність УНР. Офіційний державний статус «День Соборності України» отримав у 1999 р. Соборність – морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток та інше. Соборність – усі етнічні землі зібрані докупи тією чи іншою державою, не є ознакою форми державного устрою. Соборність невіддільна від досягнення реальної державності, забезпечення справжнього суверенітету і незалежності народу, побудови процвітаючої демократичної національної держави. Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення політичної нації. Ідея соборності українських земель набула державного статусу, в наступні десятиліття залишалась інтегральним чинником і чи не єдиним неконтроверсійним положенням програмних цілей усіх течій національно-визвольного руху. Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в ментальності національної політичної еліти. День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель.
   • День повітряної кукурудзи (попкорну). Відзначається на згадку дня 22 січня 1630 р., коли англійські колоністи прийняли у дар мішок кукурудзи від індіанського вождя Кводекуайна. У 1885 р. кондитер з Іллінойсу Ч. Критозу винайшов апарат для виготовлення попкорну – поппер. У 1945 р. П. Спенсер помітив, що від мікрохвильового впливу зерна попкорну вибухають. У 1945 р. попкорн також з´явився у СРСР. З 1912 р. попкорн з´явився у кінотеатрах. Попкорн (інші назви – «баранці», «бахканці», «повітряна кукурудза») – їжа, що є зернами кукурудзи, які вибухнули зсередини при нагріванні. Зазвичай подається підсоленим або підсолодженим. Щоб зерна кукурудзи луснули, зазвичай достатньо температури 175°С, і всі зерна при цьому повинні бути цілими, якісними і зберігатися в нормальних умовах – пересохла кукурудза лопатися не буде. Корисним може бути тільки правильно приготований попкорн – без олії, помірно солодкий або солоний.
   • 145 років від дня народження Девіда Уорка Гріффіта, американського кінорежисера, теоретика кіно, з творчості якого починається відлік історії кіно як особливого мистецтва. Фільмографія: «Народження нації», «Нетерпимість», «Зламані пагони», «Шлях на Схід», «Сутичка» та інші. Помер 23 липня 1948 року. Довідка. Гріффіт зробив великий внесок у становлення світового кіно: ввів великий план, паралельний монтаж, великі панорами, нові принципи асоціативного епічного укладення сюжету, розробив основні принципи акторської гри в кіно, відкрив широкі можливості знімальної камери та її роль у побудові екранного образу.
   • 120 років від дня, коли сталися події Кривавої неділі в Російській імперії, які вважаються початком Революції 1905 р. До Вашого відома. У підсумку 9 (22) січня було вбито більше тисячі й поранено більше 2 тисяч чоловік.

  Архів календаря

  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031
   Сiчень