Волинець Владислав  

Захист працівників но-новому

//Юридична газета. - 2021. - №17. - С.37  ( 14.09.2021 )

1. Зазнала змін ст. 175 Кримінального кодексу України щодо відповідальності за невиплату заробітної плати, пенсії, стипендії чи інших установлених законом виплат. Порівняно з попередньою редакцією статті кримінальна відповідальність посилена — тепер розмір штрафу за такий злочин буде складати від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Новим є й те, що штраф буде застосований за кожного працівника, у якого є заборгованість по зарплаті. Крім того, зі статті виключена умова, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до моменту притягнення до неї погасить заборгованість по заробітній платі, пенсії чи стипендії. Вважаємо, що посилення кримінальної відповідальності має позитивно вплинути на динаміку погашення заборгованості по заробітній платі.

2. Внесені зміни щодо строків виплати заробітної плати, надана можливість виплачувати її за період відпустки не лише до початку відпустки, а й у інший строк, про який домовляться сторони, наприклад, у період відпустки.

3. Виключені положення про індексацію заробітної плати у зв’язку з її затримкою. Очевидно, що індексація не була дієвим інструментом захисту права працівників та своєчасну виплату заробітної плати та вносила складність в її нарахування.

4. Дуже цікавими є ще два запропоновані нововведення. По-перше, пропонується встановити пеню за затримку виплати заробітної плати. Якщо така затримка складає більше 15 календарних днів, по закінченню місяця, за який здійснюється виплата, роботодавець зобов’язаний сплатити працівникові пеню в розмірах та на умовах, визначених трудовим або колективним договором, але не менше облікової ставки Національного банку України у розрахунку на рік за кожен день затримки, та виплатити всю суму заборгованості з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочки. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:  https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/zahist-pracivnikiv-ponovomu-.html