Скарби книгосховища

 
 

ПОВЕРНЕННЯ КНИГ - «ВИГНАНЦІВ»

За радянських часів суспільство перебувало під тотальним контролем з боку партійного апарату. Комуністична партія вважала, що тільки захистивши радянський народ так званою «залізною завісою» від усього західного та пригнічуючи вільнодумство, можна було з успіхом нанизувати ідеологічно правильні настрої, думки, волю.
В рамках величезної країни було створено безліч державних організацій (підконтрольних партії), які відстежували будь-яку інформацію ззовні. Більша частина цензури припадала на літературу.
Саме держава визначала списки того, що можна читати, а що не можна.
У переважній більшості випадків діяв принцип, сформульований ще в Стародавньому Римі: "Nomina sunt odiosа" ("Імена ненависні").
Саме з такою метою було створено Головне управління по охороні державних таємниць у пресі при Раді Міністрів СРСР (Головліт СРСР). У кожній області великої країни відповідно діяли Облліти.
Основним завданням Облліта було здійснення контролю над матеріалами, призначеними для поширення в ЗМІ, експозиціями музеїв, виставок, книжковими фондами бібліотек, книготорговельних установ і т. ін. з метою запобігання розголошенню відомостей, що становлять державну таємницю. Але дуже часто до таких списків потрапляли книги неугодних владі авторів.
Бібліотеки час від часу отримували списки таких книг, що підлягали вилученню з фондів. 
Достатньою причиною вилучення вважалася еміграція письменника, його політична позиція, участь у правозахисних організаціях або друкування його творів на Заході. Автор оголошувався неблагонадійним, а його твори не гідними знаходитися в радянській бібліотеці. І зовсім не мало значення, що іноді перелічені книжки були абсолютно нешкідливими, нейтральними. Природньо, отримувала такі списки і Дніпропетровська обласна наукова бібліотека. Пройшовши сувору процедуру Облліту, книги назавжди зникали з поля зору читачів і бібліотекарів.
Але знайшлися серед наших колег небайдужі люди, яким вдалося сховати частину книг від пильного ока цензорів. Книги пролежали у схронах книгосховища всі ці роки і ось тепер ми повертаємо їх читачеві.
Пропонуємо вашій увазі короткий обзор збережених книжок. Будемо раді, якщо серед них знайдуться ті, що ви давно хотіли прочитати.


*****
м1557576кп – хр
821.161.2’06-311.6 
К 60  
Колесниченко Юрій, Плачинда Сергій. Неопалима купина / Колесников Ю., Плачинда С. – К.: Молодь, 1968. – 250 с. – (Серія біографічних творів «Життя славетних»).
Їхня краса, їхня творчість, діяння, врешті їхні імена – то наша слава, то наша гордість. Чарівна Роксолана, мудра Гулевичівна, філософ Феофан Прокопович, композитор Березовський, музикант Ведель. Саме про них ця книга.

Юрій Колесниченко глибоко знав історію України, її видатних людей. 
У наслідування московській серії книг «Життя чудових людей», видавництво "Молодь" почало видавати «Життя славетних»
Перші випуски серії були «ідеологічно витримані», їх герої советизовані. 
Але в історії України були яскраві, чудові, творчі особистості, зі ставленням до яких офіційні ідеологи ще не визначилися. Колесниченко вважав несправедливим те, що про славних синів і дочок українського народу нові покоління нічого не знають.
І, заповнюючи цю прогалину в історії та культурі України, Юрій Колесниченко написав про тих, що гідні бути представленими в серії книг "Життя славетних".
У 1968 році у співавторстві з С. Плачиндою ним була опублікована книга історичних повістей «Неопалима купина».
У виданій книжці вперше в ХХ столітті розповідалося читачам про легендарну Роксолану; про покровительницю української науки Гулевичівну; Феофана Прокоповича - більше як про письменника, ніж про церковного діяча і сподвижника Петра I; композитора Максима Березовського; музиканта Артема Веделя.
Книга стала своєрідним викликом радянській пропаганді. Недремні борці з "буржуазним націоналізмом" зраділи нагоді проявити пильність і вилучили  її з бібліотек і продажу за «націоналістичний ухил».

*****

1557560 хр
821.161.2’06-311.9
Р 83
Руденко Микола Данилович Чарівний бумеранг: космологічна феєрія. – К.: Молодь, 1966. – 274 с.
Науково-фантастичний роман учить мислити, мріяти, любити свою Батьківщину. Розповідаючи про трагічну загибель планети в далекі доісторичні часи, автор закликає уважно придивлятися до того, що діється в світі, берегти мир і щастя на Землі.

1557558 хр
821.161.2’06-31
Р 83
Руденко Микола Данилович Остання шабля: роман. – К.: Радянський письменник, 1965. – 532 с.
Складна гама думок і почуттів героя, що вирішив зробити крутий поворот у своїй долі, є основою роману. Полковник у відставці Турбай, потрапивши у вир цивільного життя, намагається наново налагодити своє буття та переживає глибоку духовну драму.

1557564 хр
821.161.2’06-31
Р 83
Руденко Микола Данилович Вітер в обличчя: роман. – К.: Державне видавництво художньої літератури, 1957. – 450 с.
Роман про людей, що працюють на металургійному заводі, показано робітничий колектив, простежується особисте життя багатьох героїв.

М1557577 хр
821.161.2’06-1
Р 83
Руденко Микола Данилович Сто світил: вірші та поеми. – К.: Дніпро, 1970. – 480 с.
Мова його віршів проста і прозора, насичена образами та свіжістю виразу. Микола Руденко – поет пристрасної думки, Поет розуму і серця.

Микола Руденко - український письменник, автор науково-фантастичних, філософських та поетичних творів, громадський діяч, дисидент. 
Страшним потрясінням стало для нього, переконаного прибічника комуністів. розвінчання на ХХ з’їзді КПРС „культу особи Сталіна“. Після цього життєва позиція і світогляд Миколи Руденка кардинально змінилися.
У листопаді 1976 він створив і очолив Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод. Заарештований в лютому 1977, у липні був засуджений за антирадянську агітацію і пропаганду до 7-ми років таборів та 5-ти років заслання. У таборах продовжував політичну боротьбу і творчу роботу. 
Твори Руденка були кваліфіковані як «наклеп на радянську владу». Рішенням Головліту (1978) всі його твори були вилучені з продажу та з бібліотек СРСР.
За критику марксизму та правозахисну діяльність він був виключений з КПРС, вигнаний зі Спілки письменників України, позбавлений громадянства СРСР.

*****

1557563 хр
821.161.2’06-312.9
Б 18
Бердник Олесь Чаша Амріти. Дике поле. Всемогутні дурні. – К.: Радянський письменник, 1968. – 368 с.
Феєричний роман «Чаша Амріти» торкається важливих питань етики, таємниць буття. До книги ввійшли також історична повість-феєрія «Дике поле» та кіногротеск «Всемогутні дурні».

Олександр Павлович (Олесь) Бердник - український письменник-фантаст, філософ, громадський діяч. Автор понад 20 романів і повістей. Член-засновник Української Гельсінської групи (УГГ). Провідник українського гуманістичного об'єднання «Українська Духовна Республіка». 
Практично від моменту оголошення про створення Гельсінкська група звинувачувалась Комітетом державної безпеки СРСР в антирадянській, антигромадській і ворожій діяльності, зборі та передачі на захід наклепницьких матеріалів, нанесенні серйозного політичного збитку Радянській державі, підбурювальній і провокаційній діяльності.
У 1949 році Олесь Бердник засуджений до 10 років таборів, 5 років заслання і 3-х років обмеження в правах. У 1953-му втік із табору, спійманий і засуджений знову. 1955-го був помилуваний. Від початку діяльності Української гельсінської групи став автором багатьох документів групи. У 1979 році був заарештований за звинуваченнями «антирадянська агітація та пропаганда». Засуджений до 6 років таборів суворого режиму та 3 років заслання. Визнано «особливо небезпечним рецидивістом». Під шаленим примусом, заради спасіння свого життя Бердник покаявся перед владою, визнаючи помилковими свої погляди. Каяття стало для письменника засобом виживання в радянському пеклі. Помилуваний у березні 1984 року. 

*****

1557567 хр
821.161.1(477)’06-311.6
Н 48
Некрасов Віктор В окопах Сталінграда: повість / Некрасов В.; пер. з рос. М. Шумила. – К.: Дніпро, 1971. – 248 с. 
Повість розповідає про героїчну оборону Сталінграду у 1942-1943 роках. В географії та оцінках подій відображені особисті враження бойового шляху автора, який воював і під Сталінградом, і в Україні.

1557573 хр
821.161.1(477)’06-321.6
Н 48
Некрасов Виктор Вася Конаков: рассказы / Некрасов В. – К.: Дніпро,1965. – 286 с.
Герої оповідань – прості солдати, що проявили на війні мужність, стійкість, незламність духу.
В інших творах автор розповідає про зустрічі з цікавими людьми, про долі улюблених героїв, ділиться секретами творчої майстерності.

1557574 хр
821.161.1(477)’06-32
Некрасов Виктор В жизни и в письмах/ Некрасов В. – М.: Советский писатель, 1971. – 256 с.
До збірника увійшли оповідання про зустрічі з людьми мистецтва. З довірчою, іноді проникнутою м’яким гумором, інтонацією автор пише про людей, що дійсно жили або живуть, знаменитих і не дуже, і про себе.

Віктор Некрасов - радянський і французький письменник, дисидент и політемігрант. 
Його повість «В окопах Сталинграда», що була опублікована у 1946 році в журналі «Знамя», була однією з перших книг про війну, написаних правдиво, наскільки це було можливо і ті часи.
У 1957 році відвідав Італію, в 1962 - Італію, США, Бельгію і Францію. Свої враження письменник описав у нарисах, за які був звинувачений в «низькопоклонстві перед Заходом». Через ліберальні висловлювання і контакти з російськими та українськими дисидентами був виключений з КПРС. Під час домашньому обшуку у Некрасова були вилучені всі рукописи і нелегальна література, протягом наступних шести днів письменник піддавався багатогодинним допитам.
Остання в СРСР книга Некрасова - «В жизни и в письмах» вийшла в 1971 році. Після цього на видання його нових книг було накладено негласну заборону (а з 1976 року - і наказ Головліту), з бібліотек стали вилучатися і всі раніше надруковані книги.
У травні 1979 року Віктор Некрасов був позбавлений радянського громадянства «за діяльність, несумісну з високим званням громадянина СРСР».

*****

1557566 хр
910.4(8)’’19’’
Г 19
Ганзелка Иржи, Зикмунд Мирослав К охотникам за черепами / Ганзелка И., Зикмунд М.; пер. с чеш. – М.: Молодая гвардия, 1960. – 288 с. – фот.
Автори розповідають про свою поїздку двома південноамериканськими країнами – Перу та Еквадором. Цією книгою вони викривають брехливі расиські ствердження про прородню кровожерливість споконвічних хозяїв еквадорської землі – племені індіанців шуар.

1557562 хр
910.4(8)’’19’’
Г 19
Зикмунд Мирослав, Ганзелка Иржи Перевернутый полумесяц / Зикмунд М, Ганзелка И.; пер. с чеш. – М.: Молодая гвардия, 1963. – 342 с. – фот.
На автомобілях «Татра-805» автори через європейські країни проїхали до Турції, перетнули її всю з заходу на схід і через Сирію спрямували свій путь до Ливану. Своїми враженнями про цю мандрівку вони діляться з читачем у «Перевернутому півмісяці».

1557565 хр
910.4(8)’’19’’
Г 19
Ганзелка Иржи, Зикмунд Мирослав Через Кордильеры / Ганзелка И., Зикмунд М.; пер. с чеш. – М.: Молодая гвардия, 1960. – 346 с. – фот.
У книзі розповідається про Болівію і Перу, про культуру давніх інків, про гуанові острови в Тихому океані, про місцевих «жебраків-багатіїв».

1557569 хр
910.4(8)’’19’’
Г 19
Ганзелка Иржи, Зикмунд Мирослав Меж двух океанов / Ганзелка И., Зикмунд М.; пер. с чеш. – М.: Молодая гвардия, 1961. – 392 с. – фот.
На неширокому перешийку поміж двох океанів розташовано декілька країн – Панама, Коста-Рика, Нікарагуа, Гондурас, Сальвадор, Гватемала та Мексика. Про життя їхніх народів, про національні традиції, побут, неповторний колорит Латинської Америки іде мова в черговій книзі чеських мандрівників.

1557568 хр
910.4(8)’’19’’
Г 19
Ганзелка Иржи, Зикмунд Мирослав От Аргентины до Мексики. Кн. 1 / Ганзелка И., Зикмунд М.; пер. с чеш. – Л.: Детгиз, 1960. – 286 с. – фот. – (Школьная библиотека).
Читач знайде тут опис безкрайньої аргентинської пампи і незайманих лісів Бразилії, картини великих міст і жалюгідних індіанських поселень, яскраву розповідь про неприступні Кордильєри та про пташині острови біля перуанського узбережжя Тихого океану.

1557561 хр
910.4(8)’’19’’
Г 19
Ганзелка Иржи, Зикмунд Мирослав Там, за рекою, - Аргентина / Ганзелка И., Зикмунд М.; пер. с чеш. – М.: Молодая гвардия, 1959. – 430 с. – фот.
Книга розповідає про побут і звичаї мешканців Аргентини і Бразилії, про національні особливості і пам’ятки культури, про історію іспанської колонізації. Відвідали автори дві столиці – Ріо-де-Жанейро і Буенос-Айрес, побували на бавовняних полях Чако, в колонії прокажених, на відомих всьому світу водоспадах Ігуасу.

Мирослав Зікмунд та Іржи Ганзелка - чеські мандрівники, журналісти, письменники.
Разом розробили план подорожей п’ятьма континентами - Африка, Південна і Центральна Америка, Близький Схід, Азія і СРСР.
За час подорожі вони написали сотні репортажів, декілька об’ємних книг, зробили тисячі світлин і декілька документальних фільмів.
Мандрівники діставалися до настільки глухих місць, що іноді були першими іноземцями для місцевих мешканців.
Книги Ганзелки і Зікмунда були перекладені на декілька мов, в тому числі на російську, і були дуже популярні в СРСР.
Після подій Празької весни 1968 року, яку письменники беззастережно підтримали, засудивши радянське вторгнення, їх вигнали з союзу чехословацьких письменників, а в СРСР їх книги вилучили з фондів бібліотек.
Повернення даних книг до нашого фонду буде, безперечно, справжнім подарунком читатам-любителям подорожей та пригод.

*****

М1557572 хр
821.161.1’06-31
Г 52
Гладилин Анатолий Первый день нового года: повесть и рассказы / Гладилин А. – М.: Советский писатель, 1965. – 184 с.
Тема повісті та оповідань – розповідь про спадкоємність поколінь, про високу романтику праці, що творить.

Анатолій Гладилін - російський письменник, дисидент.
У шістдесятих роках Гладилин вважався талановитим і перспективним молодим радянським письменником. Його твори викликали щирий інтерес читача, активно друкувалися,
Все змінив судовий процес проти письменників А.Д. Синявського і Ю.М. Даніеля.
Письменників звинуватили в написанні і передачі для надрукування за кордоном творів, «що ганьблять радянський державний і суспільний лад».
Обвинувальний вирок викликав міжнародний скандал і протести всередині країни, які поклали початок діссідентского руху в СРСР.
Відкритий виступ Анатолія Гладиліна проти суду над А. Синявським і Ю. Даніелем призвів до поступового витіснення письменника з вітчизняного літературного процесу і спонукало його емігрувати з СРСР.

*****

М1557575 хр
821.161.1’06-32
Л 89
Львов Аркадий Львович В Одессе лето: рассказы. – Одесса: Маяк, 1970. – 366 с.
Збірка оповідань про прекрасне південне місто, де живуть романтичні, веселі люди, що полюбляють жарти, де завжди сонце і літо не має кінця.

Аркадій Львов - російський письменник.
В середині 1960-х набув популярності як фантаст, пізніше писав реалістичну прозу.
Брав активну участь у роботі єврейських громадських організацій.
Відповідно до антисемітської і антиізраїльській офіційної риторики радянських 1970-х, був звинувачений КДБ в «сіоністській діяльності» і піддавався остракізму, його публікації в СРСР були припинені, а книги вилучені з фондів бібліотек. Емігрував з СРСР в 1976році.


P.S. Останній проскріпціонний список Головліту вийшов 27 грудня 1988 року, і згодом книжки почали повертатися зі спецхрану до бібліотечних полиць.


Література

Исключить всякие упоминания... [Текст]: очерки истории советской цензуры. - Минск : Старый Свет-Принт ; М. : Время и место, 1995. - 331 с. - (Культура и цензура).
Руденко, Микола Данилович. Вибране [Текст]: вірші та поеми (1936-2002) / М. Руденко. - К.: Дніпро, 2004. - 800 с. - (Б-ка шевченківського комітету). 
Руденко, Микола Данилович. Заграва над сердцем [Текст]: із недрукованих поезій / Микола Данилович Руденко. - К.: Укр. письменник , 1999. - 154 с. - (Сучасна укр. літ.). 
Руденко, Микола Данилович. Ковчег всесвіту [Текст]: футурологічний роман / М. Д. Руденко. - К.: Веселка, 1995. - 206 с. - (Пригоди. Фантастика). 
Руденко, Микола. Найбільше диво - життя [Текст]: спогади / М. Руденко. - К.: Ін-т Укр. Студій; Едмонтон: Кан; Торонто: Таксон, 1998. - 558 с. 
Руденко, Микола Данилович. Орлова балка [Текст]: роман / М.Руденко. - К.: Молодь, 2002. - 350 с. 
Руденко, Микола Данилович. У череві дракона [Текст]: романи / М. Руденко. - К.: КП "Редакція журналу "Дніпро", 2007. - 582 с. - Зміст: Книга життя і життя як книга / авт. предисл. І. М. Власенко. У череві дракона: роман; Сила Моносу: роман; Формула Сонця: роман-трактат. 
Руденко, Микола Данилович. Энергия прогресса [Текст] / М. Руденко. - К.: Михайлюта А.А., 2010. - 544 с. 
Руденко, Микола Данилович. Енергія прогресу [Текст]: (Нариси з фізич.економії) / Руденко Микола Данилович. - К.: Молодь, 1998. – 528 с. 
Хейфец, Михаил. Украинские силуэты [Текст] / М. Хейфец. - [Б. м.]: Сучасність, 1983. - 288 с. 
Руденко Микола Данилович, про нього.
Бердник, Олесь. Окоцвіт [Текст] : казкова повість / О. Бердник. - К.: Веселка, 1970. - 174 с. -
Бердник, Олесь. Свята Україна [Текст]: есеї і листи / О. Бердник. - Торонто : Смолоскип, 1980. - 206 с. 
Бердник, Олесь. Терновий вінець України [Текст] / Олесь Бердник. - Лондон: Українська видавнича спiлка в Канадi, 1985. - 251 с.
Бердник, Олесь. Україна січі вогняної [Текст]: есеї й листи / Олесь Бердник; Упоряд. Б. Арей. - Балтимор-Торонто: Смолоскип, 1977. - 88 с. 
Бердник, Олесь. Золоті Ворота [Текст]: поезія, публіцистика, інтерв'ю / О. Бердник. - К.: Смолоскип, 2008. - 416 с. 
Бердник, Олесь Павлович. Покривало Ізіди [Текст]: повість-легенда / О. П. Бердник. - К.: Веселка, 1969. - 168 с. 
Бердник, Олесь Павлович. Вогняний вершник [Текст]: феєрії / О.П. Бердник. - К.: Молодь, 1989. - 368 с. - (Компас). - Содержание: Вогняний вершник; Зоряний корсар. 
Ганзелка Иржи, Зикмунд Мирослав. Африка грез и действительности. В 3-х томах / Ганзелка И., Зикмунд М.; пер. с чеш. – М.: Иностранная литература, 1956. – фот.
Некрасов, Виктор Платонович. И жив остался... [Текст] / В.П. Некрасов; Вступ. ст., сост. В.А.Потресова. - М.: Книга, 1991. – 448 с. - Содержание: В окопах Сталинграда; Случай на Мамаевом кургане; Три встречи; Письма. 
Некрасов, Виктор Платонович. Написано карандашом [Текст]: повести, рассказы, путевые заметки / В.Некрасов. - К.: Дніпро, 1990. - 702 с. - (К 60-летию Великой Победы). 
Некрасов, Виктор Платонович. По обе стороны океана; Записки зеваки; Саперлипопет, или Если б да кабы, да во рту росли грибы... [Текст] / В.П. Некрасов; сост. А. Парниса; худож. Ю. Боярский. - М. : Художественная литература, 1991. - 400 с.
О Викторе Некрасове [Текст]: воспоминания (Человек, воин, писатель) / сост. М. Н. Пархомов. - К. : Укр. письменник, 1992. - 335 с.
Быков, П. В. Силуэты далекого прошлого [Электронный ресурс] / П. В. Быков ; ДОУНБ им. Первоучителей славянских Кирилла и Мефодия. - Дн-ск : ДОУНБ, 2014. - эл. опт. диск (DVD-ROM). - (Библиотека мемуаров и литературных памятников). 
Некрасов Віктор Платонович, про нього.
Танюк, Лесь. Виктор Некрасов и Украина / Л. Танюк // Радуга: Литературно-художественный и общественно-политический журнал. – 2011. - № 2. – С. 104-136.
Гладилин, Анатолий. Беспокойник [Текст]: рассказы разных лет / А. Гладилин. - М.: Конец века, 1992. - 288 с. 
Гладилин, Анатолий. Улица генералов: рассказ / А. Гладилин // Октябрь: Литературно-художественный и общественно-политический журнал – 2006. - № 2. – С. 152-161.
Гладилин, Анатолий. Лодочник: рассказ / А. Гладилин. – (Проза и поэзия) // Октябрь: Литературно-художественный и общественно-политический журнал. – 2013. - № 1. – С. 3-31.
Львов, Аркадий Львович. Двор [Текст]: роман / А. Л. Львов. - М.: Художественная литература, 1992. - 655 с. 


Переглянути галерею видань