Всесвітній день вишиванки

---


Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.
Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.
Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. А сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї.
Цього року ми відзначаємо цей день в п’ятнадцятий раз 20 травня. Ювілейний рік присвячено українській традиційній музиці та екологічним проблемам, адже не можливо зберегти культурну спадщину там де занедбана екологія і територія стала непридатною для життя. Цьогорічне святкування піднімає три екологічні проблеми: вирубка лісів, зникнення (висихання) річок і забруднення довкілля пластиком.

День вишиванки відбуватиметься у форматі Дня вуличної етномузики. На величезній кількості локацій (площі, парки, пішохідні вулиці) гратимуть традиційні музики (кобзарі, лірники, сопілкарі, трембітарі, дримбарі, цимбалісти тощо).

Святкуймо 15-ліття Всесвітнього дня вишиванки гучно та дзвінко!

З програмою святкування можна ознайомитися https://www.denvyshyvanky.com/?fbclid=IwAR2-L3MkABNe6uqTd_w4Nb6UuPpJkzO03wuo9z0X7fIldE3t9bU5O2Os13I

Святковий промо ролик Всесвітній день вишиванки 2021 https://www.youtube.com/watch?v=Mw6S7klsZkM

Радимо почитати:

Магія вишивки Придніпров‘я. Частина 1. Розмаїття на полотні Історія вишивки нашого краю, орнаменти якої збережені і збагачені не одним поколінням вишивальниць-майстринь, радують душу і милують зір. https://www.dnipro.libr.dp.ua/vishivka_texnika_uzori
Коновалова Ольга Володимирівна. Антропоморфні мотиви української народної орнаментики : монографія / О. В. Коновалова ; Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2016. – 156 с.
Перейти: Обкладинка, анотація і зміст
Штельмах Валентина Сергіївна. Хай міцніє нитка роду! / В. С. Штельмах. – К. : Мистецтво : Самміт-Книга, 2017. – 75 с.
Чумарна Марія Іванівна. Тайнопис вишивки / М. І. Чумарна ; фот.: М. І. Чумарна, В. Чипурко. – 3-є вид., доп. – Львів : Апріорі, 2018. - 96 с. : кольор. іл.
Кара-Васильєва Тетяна Валеріївна. Українська народна вишивка / Т. В. Кара-Васильєва, А. О. Заволокіна. – К. : Либідь, 1996. – 96 с.
Калита ХІІ. Народна побутова вишивка (кінець XVIII – початок ХХІ сторіччя). Дніпропетровщина : фотоальбом / Дніпропетр. обл. держ. адмін. Департамент освіти і науки, Комун. позашк. навч. заклад Дніпропетр. обл. дитячо-юнац. кіноцентр "Веснянка" Дніпропетр. облради, Група аналізу у сфері гуманітар. освіти та виховання молоді, Дніпропетр. нац. ун-т ім. Олеся Гончара ; упоряд. О. М. Хоменко [та ін.] ; відп. за вип. О. І. Кучма. – Дніпро : Ліра, 2016. – 126 с. : іл.
Чумарна Марія Іванівна. Вишивання долі. Символіка і техніки шитва [Текст] / М. І. Чумарна ; фот.: М. І. Чумарна, В. Чипурко. – Львів : Апріорі, 2017. – 87 с. : кольор. іл., фот.
Бебешко, Лідія. Українська вишиванка : мальовничі узори, мотиви, схеми крою / Л. Бебешко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 127 с. : кольор. іл.
Перейти: Обкладинка, анотація і зміст
Лукашенко, Тетяна. Українські обереги своїми руками / Тетяна Лукашенко. – Харьков : Аргумент Принт, 2015. – 224 с. : іл.
Вишивка козацької старшини XVII-XVIII століть : каталог колекцій Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського / Ред. Л. Сушко ; Ред. Л. Сушко. – К. : Родовід, 2001. – 199 с. : іл.
Кацан О. Самобутній оберіг на ім'я український костюм / О. Кацан // Українська культура. – 2016. – № 3/4. – С. 62-64.
Лемешенко Н. Україна в символах: 140 запитань про символи України / Н. Лемешенко // Шкільний світ. – 2019. – № 16. – С. 3-37.
Мельник Л. Застосування традиційних національних елементів оздоблення в сучасному одязі / Л. М. Мельник, А. С. Конотоп, О. П. Кизимчук // Art and Design. – 2018. – № 2. – С. 51-58.
Тихолоз Н. Вишиванка як маркер національної ідентичності в родині Івана Франка / Н. Тихолоз // Дивослово. – 2016. – №7-8. – С. 56-62.


Українська вишиванка: 10 цікавих фактів

1. Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вишите вбрання створювали ще до VI ст. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися.
2. Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. У цей день прийнято одягати вишиванку і в такому вигляді відправитися у звичних справах.
3. Вишивати національний одяг бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику, а вишиванка символізувала добро, вірність та любов. Це ремесло матері передавали своїм донькам, бабусі, онукам.
4. Вишивка хрестиком є найпопулярнішим швом, який використовують не лише у вишиванках, але й у інших вишитих виробах. Найчастіше хрестиком виконували елементи рослинного та геометричного характеру.
5. Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. В такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.
6. У кожному регіоні України техніка вишивання, орнамент, традиційні кольори, якими вишивають сорочку є різними.
7. Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.
8. Першим українським телеведучим, який з'явився в прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. 21 листопада 2004 року чоловік відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі" у вишиванці з косівським орнаментом. Згодом його підтримали інші телеведучі, актори, співаки.
9. Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. А, наприклад, вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було прийнято одягати жінкам, що вже не планували народжувати, або ж маленьким дівчаткам.
10. Орнаменти з вишивки з кожним днем стають все більш популярними. Сьогодні їх втілюють не лише на сорочках, але й на будь-якому сучасному вбранні, на автомобілях та навіть "викарбовують" у вигляді татуювання.

 

Усього переглядів: 131