Діалоги з мистецтвом

---
Майже детектив. Михайло Микитович Панін

Цього року відбулась цікава подія у мистецькому світі – до України повернулась картина відомого українського радянського художника Михайла Микитовича Паніна (1877–1963) «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною».

Діалоги з мистецтвом

Титульне фото Михайло Микитович Панін «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною»Ця подія беспосередньо пов'язана з нашим містом, з історією художнього життя краю. Справа в тому, що до Другої світової війни картина зберігалася в Дніпропетровському художньому музеї. Її передала Петербурзька академія мистецтв ще у 1914 році до фонду щойно заснованої Катеринославської картинної галереї.

Під час окупації 1941–1943 рр. фашисти пограбували колекцію музею, в тому числі забрали і роботу Паніна. В архіві музею зберігається розписка «пунктуального» німецького офіцера на прізвище Тац, який вилучив полотно і ще сім предметів мистецтва з фонду музею 17 липня 1942 року. Подальша доля цих мистецьких творів була невідомою, і музейники вважали їх втраченими назавжди.....Читати


Перлина в мистецькій колекції краю

У Дніпропетровському художньому музеї зберігається картина, яка є однією із візитівок не тільки музею, але й міста загалом. Це відома картина Марії Башкирцевої «В студії».
Датується картина 1881 роком, являє собою класику європейського живопису, пов’язана з найбільшою з її течій – імпресіонізмом.
Її, у складі колекції з 300 картин відомих художників, в 20-х роках минулого століття передав музею заслужений діяч мистецтв СРСР, колекціонер і художник Ісаак Бродський.



Пройти повз полотна неможливо, якась магічна сила приковує увагу з першого погляду. Мистецтвознавець Ігор Труш говорить, що у картині нібито немає ніякої містики, але загадок вистачає. Наприклад, до сих пір напевно невідомо в котрій із дівчат, учасниць студії, художниця зобразила себе, чи можливо кожній надала якісь окремі свої риси? Про що розповідають начерки, які розташовані у верхній частині композиції? Можливо відповіді слід шукати у щоденниках Марії Башкирцевої, які свого часу вчинили справжній фурор серед творчих еліт Європи та стали справжнім бестселером та «найгучнішим твором ХІХ століття». Були перекладені на багато мов світу....Читати


Повніше ознайомитися

 

Усього переглядів: 518