Канадсько-Українському бібліотечному Центру ДОУНБ – 20 років!

---
З ювілеєм!

Відкрита студія 23 09 20 - 20 років Канадсько-Українському бібліотечному Центру ДОУНБ

Минуло два десятиліття з тих пір, як на ім’я директорки Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки (ДОУНБ) Надії Миколаївни Тітової надійшли листи від Канадського товариства приятелів України (осередок у м. Торонто) щодо безкоштовної передачі літератури від української діаспори в Канаді. Листи та посвідчення про передачу гуманітарної допомоги підписали голова Канадського товариства приятелів України Степан Горлач і голова комітету проєкту «Канадсько-Український бібліотечний Центр» (КУБЦ) Микола Колодка.

Згодом до обласної бібліотеки Дніпра надійшов вантаж вагою 4 375 кг, запакований у 175 картонних коробок. У них були книжки та періодичні видання, зібрані з особистих бібліотек представників української діаспори в Канаді. Це – література, видана на Заході протягом XX сторіччя (з 1907 до 1998 р.) здебільшого українською мовою, невелика частина видань – англомовна.

Канадсько-Українському бібліотечному Центру ДОУНБ – 20 років!

Дарунок канадської діаспори став основою фонду Канадсько-Українського бібліотечного Центру ДОУНБ, важливим інформаційним пластом для вивчення справжньої історії України. Таким чином мешканці Дніпропетровщини та інші читачі бібліотеки отримали можливість ознайомитися з раніше закритою для них літературою. Зокрема, це видання, які містять документи про визвольну боротьбу в Україні 1917–1920 років, матеріали про Голодомор, видані тоді, коли в СРСР ця трагедія українського народу заперечувалася та замовчувалася.

Про часи УНР розповідають Петро Мірчук – «Від Другого Універсалу до Четвертого» (Торонто, 1955), Матвій Стахів – «Україна в добі Директорії УНР» (Вінніпег, 1969) та інші автори. Діяльності ОУН-УПА присвячені багатотомник «Літопис УПА» і видання закордонних частин ОУН у серії «Бібліотека Українського підпільника». У складі фонду КУБЦ є книги Дмитра Донцова («Дух нашої давнини», Мюнхен, 1951; «Націоналізм», Лондон, 1957 та інші), В’ячеслава Липинського («Листи до братів хліборобів», Нью-Йорк, 1954), Миколи Міхновського, Богдана Лепкого, Володимира Винниченка, Михайла Грушевського; є розповіді про Степана Бандеру, Симона Петлюру, Євгена Коновальця. Основну частку художньої літератури складають твори українських митців Канади, Америки, Австралії, а також заборонена література радянських часів.

Історію української церкви досліджують видання «Біблійний дослідник» Костіва (Торонто, 1971), «Історія церкви в Україні» Ю. Федорова (Торонто, 1967). У томах видання «Мартирологія Українських церков» (США, 1985–1987) розміщені відповідні документи, християнський самвидав України, список замордованих, розстріляних, ув’язнених служителів церкви, хронологія ліквідації, переслідувань і діяльності українських церков.

Правозахисний рух України достойно представлений прізвищами Петра Григоренка, Левка Лук’яненка, Валентина Мороза, Михайла Осадчого, Данила Шумука. Є цінні видання документів і матеріалів про Українську Гельсінську групу. Також у фонді КУБЦ можна знайти літературу про «Розстріляне відродження», тут зберігаються твори поетів-неокласиків, поетів «празької школи» та інших – Миколи Зерова, Павла Филиповича, Михайла Драй-Хмари, Юрія Клена, Олени Теліги, Олега Ольжича, Галі Мазуренко, Євгена Плужника, Володимира Свідзінського, Миколи Хвильового.

Гордістю центру та всієї бібліотеки є такі унікальні книги як перші видання творів письменників «другої хвилі» української еміграції, що друкувалися у 40-х роках минулого сторіччя у Німеччині, Австрії та Франції; книги з автографами й екслібрисами відомих письменників і діячів української діаспори, періодичні видання, які вже припинили своє існування і є особливо цінними для дослідників літератури та історії. Наприклад, журнал «Український історик» – єдиний український історичний журнал, що видавався поза межами України у 1963–1991 роках (США, головний редактор Любомир-Роман Винар) – на теренах Дніпропетровської області можна знайти у єдиному примірнику лише в КУБЦ. Також у бібліотечному центрі можна почитати журнали «Сучасність», «Визвольний шлях», «Календар «Слово», альманахи «Новий шлях», «Світло», «Українськи народний Союз», «Рідна нива», «Голос України», «Пластовий шлях», «Наші дні».

З метою сприяння національного відродження, демократії та економічного розвитку в Україні, надаючи вільний доступ громадянам нашої країни до заборонених в радянські часи видань, Канадське товариство приятелів України працювало над відкриттям мережі бібліотечних центрів з 1993 року. Прикметно, що першими КУБЦ відкрилися у Луганську, Донецьку, Сімферополі та Севастополі, а у Дніпрі він став дев’ятим в Україні. Канадсько-Український бібліотечний Центр ДОУНБ відкрили 20 вересня 2000 року. На цій урочистій події були присутні представники Канадського товариства приятелів України Степан Горлач, Ярослав Семчишин, Микола Колодка, Марія Фішер-Слиж.


Бібліотека запрошує всіх бажаючих до знайомства із літературними скарбами КУБЦ ДОУНБ.
Центр працює за адресою: м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 18 (другий поверх).
Відкрито з 9.00 до 18.00. Вихідні дні п’ятниця і неділя.
E-mail: kubc.dounb@gmail.com.


Наталія Біловицька
завідувачка Канадсько-Українського бібліотечного Центру ДОУНБ

 

Усього переглядів: 183