Світ захоплень

Кулінарія


Страви української кухні
 
Детальніше ознайомитися з цією книгою можна в у патентно-технічному відділі за адресою: 
пр. Д. Яворницького, 18.
ф1541680кп по      
36.997(4УКР-4ЛЬВ)
Л 57
Лильо, Ігор Миколайович. 
 Львівська кухня [Текст] / І. М. Лильо. - Харків : Фоліо, 2015. - 256 с. : фот. - ISBN 978-966-03-7249-8.
Ось уже років із сім—вісім, як Львів на всіх парах увірвався у пере­гони за звання гастрономічної столиці Центрально-Східної Європи. Різноманітна рецептурна література з’являється тут раз на кілька мі­сяців, ресторани — ледве не щотижня, кількість туристів, які їдуть до Львова поблукати кнайпами та поїсти місцевих смаколиків, зростає значно швидше, ніж кількість мисливців за оригінальним фото чи поціновувачів архітектури та мистецтва. Утім, усі ці успіхи значною мірою базуються на рекламі та леген­дах, настільки якісно продуманих і широко розповсюджених, що ча­сом легковірні туристи і справді серйозно сприймають різноманіт­ні байки, що у вустах доброго гіда можуть перетворитись на цілком правдоподібну історію. Так, наприклад, трапилось із «кавовою» ле­гендою міста. Продукт, без котрого сьогодні вже не можна уявити собі Львів, раніше, як і сьогодні, везли з країн, де його зерна вироста­ють у плодах на кущах і деревах, але аж ніяк не добувають під землею, як то інколи виходить з оповідей. Проте, людям інколи так приємно обманюватись у своїх мріях.Та вся ця міфотворчість не означає, що міфом є сама львівська кухня. Навпаки, правда про галицьку регіональну кухню, невід’ємною частиною якої є кухня львівська міська, дуже часто є набагато більш вражаючою, ніж нові легенди. Наприклад, це історичний факт, що пиво у Львові варять з кінця XIV століття, а не з 1715 року. І що перші рецепти кави по-львівськи народилися у переговорах між місцевими. 
Засипана капуста
300—400 г свіжої капусти жменя квашеної капусти,
1 морквина, 100—120 г пшона
сіль, перець, олія, горошини духмяного перцю.
Спосіб приготування:
Капусту посікти та викласти на пательню з невеликою кіль­кістю олії. Тушкувати під закритою кришкою 5 хвилин. Додати квашену капусту і тушкувати ще хвилини зо три. Посолити, поперчити. Моркву натерти на дрібну терку та вистелити дно глиняно­го банячка, в якому буде запікатись капуста. Покласти кілька горошин духмяного перцю. До капусти додати 100—120 г промитого пшона, добре вимішати. Капусту з пшоном викласти на моркву, влити зверху трішки води та 2 столові ложки олії. Закрити криш­кою і тушкувати в духовці близько години при температурі 160 градусів.Якщо ви хочете подати пісну страву (наприклад, до вечері перед Різдвом), при подачі побризкайте її лимонним соком та посипте зеленою цибулькою. В іншому разі практично обов’язковим вважається рясно посипати страву м’ясистими шкварками. Що важливіший гість у домі — то більше має бути шкварок.
Цвіклі або бурячки 
3 середні буряки 1 корінь хрону 1 столова ложка оцту сіль, цукор до смаку 1 чайна ложка меду, 1 гвоздика.
Спосіб приготування:
Буряк відварити та очистити. Натерти на найдрібнішу терт­ку. Хрін помити, почистити та замочити у воді. Натерти на найдрібнішу тертку. Натертого хрону має бути в еквіваленті 1 /5 до буряка; якщо любите більш пікантний смак — на одну четверту.Перемішати, посолити, поцукрувати, додати мед та добре вимішати. 1 куряче філе.
Паштетики
З—4 курячі печінки 1 невелика морквина 1 невелика цибулина кілька горошин духмяного перцю 100 г масла, сіль, перець — за смаком.
Спосіб приготування:
Куряче філе відварити з почищеною морквиною та цибулиною, додавши прянощі, до готовності. Далі бульон накрити кришкою: нехай м'ясо вистигає у ньому, тоді воно не буде сухим. Таким часом печінку підсмажити до готовності. Масло попередньо потримати при кімнатній температурі, аби зм'якло. Відварине філе пропустити через м'ясорубку, те саме зробити і з печінкою та овочами, з якими варилось філе (морква і цибулина). До суміші додати масло і добре перемішати.