Світ захоплень

Кулінарія


Страви української кухні
 
Детальніше ознайомитися з цією книгою можна в у патентно-технічному відділі за адресою: 
пр. Д. Яворницького, 18.

ф1574012кп по
ф1574013 куц
ф1574014 аб

641.56(477)
В 67
Волков, Олексій.
Сучасна українська кухня. Гастрономічна подорож Україною [Текст] / О. Волков. - Київ : Поліпрінт, 2021. - 240 с. : фот. - ISBN 978-617-95099-5-7 

                                                    Юшка Дніпрова 
 
Продукти:
риба дрібна - 10 шт.,
судак або лящ,
або щука - 2 шт.,
картопля - 5 шт.,
цибуля ріпчаста — 3 шт.,
коріння петрушки — 2 шт.,
помідори товчені — 3 шт.,
масло вершкове - чайна ложка,
сало-шпик - шмат,
часник - 1 шт.,
зелень петрушки, лав­ровий лист, сіль
перець чорний горо­шком — на смак.
Приготування:
З дрібної риби та рибних голів зварити бульйон, додавши лавровий лист і чорний перець горошком, процідити.
У киплячий проціджений бульйон по­класти нарізану картоплю, дрібно нарізану ріпчасту цибулю, коріння петрушки й варити хвилин 15, потім додати порційні шматки великої риби без шкіри и кісток, пасеровані на маслі товчені помідори, сіль і варити ще 15 хвилин. Лавровий лист додати за 5 хвилин до закінчення приготування. Юшку заправити салом (якщо його ще не з їли!) і товченим часником. Подавати, посипавши дрібно нарізаною зеленню петрушки.
   Юшка окунева
Продукти:
окуні - 1 кг ,
зелена цибуля, чорний перець, сіль, лавровий лист.
Приготування:
Окунів ретельно миють, видаляють жовч разом з нутрощами. Риба запускається в каструлю нечище­ною, з лускою. Луска потім знімається так само легко, як плівка з грибів-маслюків. Варити треба на слабко­му вогні. Побіліли кришталики очей - значить окуне­ва юшка готова. Залишається лише заправити и зеле­ною цибулею, запашним перцем, лавровим листом й іншими спеціями на смак. Юшка закипає, и відразу подають на стіл, заздалегідь виклавши рибу в окрему миску. Ті, хто додають у каструлю пшоно та картоплю, одержують зовсім не окуневу, а збірну юшку.
       Юшка з ікрою і шампанським

Продукти:
йоржі - 1 кг,
осетрина або стерлядь - 1 кг,
цибуля ріпчаста - 2 шт.,
петрушка, селера (корін­ці) - по 4 шт.,
зелень (кріп, петрушка) - 1 жмут,
ікра від обробленої риби (йоржів, окунів) - півсклянки,
цибуля (шаткована) - 4 ст.ложки,
лимон — половина,
шампанське - 1 келих,або пів келиха.
Приготування:
Варять юшку з йоржів із корінцями, проціджують і освітлюють ікрою. Для цього за 10 хвилин до готов­ності бульйону в мідний казан укидають ікру. Стер­лядь або осетрину нарізують шматками і кладуть у га­рячу прозору юшку і варять рибу на слабкому вогні до готовності (приблизно 15 хвилин після закипання). Шматки готової червоної риби викладають у супову тарілку (або миску), посипають зеленню кропу і обережно заливають процідженою юшкою. Шампанське подають або окремо, або за бажанням для гостро­ти смаку його вливають в юшку. До юшки подають також очищені від шкірки та насіння лимони й дрібно нарізану зелену цибулю. Шампанське, яке лишилося в пляшці, - допити (щоб не пропадало!). 

   Юшка з димком
Продукти:
заготовлюємо плотву - 2 кг,
цибуля - 2 великі,
морква - 4 шт.,
картопля - 5 шт.,
лимон, петрушка, кріп, сіль,
чорний перець горо­шком, лавровий лист,
шматочок вершкового масла для готової юшки, вода.
Приготування:
Найцікавіше в цьому рецепті те, що доведеться нало­вити риби! Замість плотви підуть і окуні, й краснопер­ки, і верховодки. Кому як пощастить. Отже, ловимо рибу, чистимо, патраємо, виймаємо зябра, миємо. Починаємо з цибулі: крупно ріжемо і закладаємо в казан з водою, що вже закипає на вогні. Далі - круп­но ріжемо моркву і додаємо. Доки варяться цибуля й морква, чистимо й нарізаємо картоплю і вкидаємо в юшку. Разом з картоплею у киплячу воду опускаємо стебла петрушки і кропу, зв'язані ниткою, щоб потім їх витягнути. Усе разом вариться до готовності кар­топлі, коли це вже сталось - докидаємо рибу в юшку, яка має там варитись не більше 7 хвилин. Коли очі в риби побіліли - треба знімати за хвилину-другу, бо риба розвариться і кістки розповзуться по всій юшці. Замучитесь їх визбирувати.Додаємо в останні хвилини половину крупно наріза­ної зелені (самі листки, без стебел), дольку лимона, лавровий листочок, сіль, перець. Далі - урочисто наливаємо півчарки горілки і перевертаємо її в казан. Наостанок, здимаємо  попіл з головешки і ще урочистіше загашуємо її в юшці. Якщо ви встигли усі ці дійства зробити за 2-3 хвилини, доки риба не розварилась, то варимо офіційно перетворилось на юшку й готове! Розливаємо в полив’яні миски, піддобрюємо шматочком вершкового масла, посипаємо меленим перцем і споживаємо.Якщо бажаєте саламур – витягніть нерозварену рибу з юшки, натовчіть часнику, посипте перцем і трохи залийте юшкою, як соусом. Подавайте окремо. От вам і саламур і дві страви з одного казана! 

     Борщ з карасями

Продукти:
4 середні карасі,
2 морквини,
2 буряки,
півкапустини,
півсклянки томатного соку,
4 картоплини,
оливкова олія, лавровий лист, сіль, перець.
Приготування:
У велику каструлю в киплячу воду вкидають дрібно порізану цибулю і чайну ложку оливкової олії, дві потерті морквини, лавровий лист. Окремо пасирують потертий буряк на сковорідці у томатному соку. Ще окреміше - обсмажують середні карасі, обкатані в борошні. У каструлю засипають дуже дрібношатковану капусту, картоплю й буряк зі сковорідки. За 10 хвилин до готовності запускають туди ж смажених ка­расів. Щасливого плавання на 10 хвилин! За 5 хвилин до готовності додають лавровий лист.