Світ захоплень

Садиба


Садівник і городник
 
Детальніше ознайомитися з цією книгою можна в патентно-технічному відділі за адресою: пр. Д. Яворницького, 18.

42.35-434я73
К 65
Копитко, Петро Григорович.
Удобрення плодових і ягідних культур [Текст] : навчальний посібник / Петро Григорович Копитко. - К. : Вища школа, 2001. - 206 с. 
- ISBN 966-642-067-8.

ОСОБЛИВОСТІ ҐРУНТОВОГО ЖИВЛЕННЯ ПЛОДОВИХ І ЯГІДНИХ КУЛЬТУР
   Умови ґрунтового живлення плодових культур відрізняються від умов живлення трав’янистих польових культур насамперед тим, що вони створюються в садовій монокультурній агроеко-системі під постійним довготривалим сумісним впливом на ґрунтове середовище самих багаторічних рослин і техно­логічних заходів їх культивування. Істотніші відмінності спо­стерігаються в крупномасивних плодових деревних насад­женнях, кущових ягідниках і менш значні на плантаціях суниці.
   У деревних і кущових насадженнях поживний режим ґрун­ту створюється під посиленим впливом елювіальних ґрунто­утворювальних процесів, що зумовлюються більшим, ніж на полях, снігонакопиченням взимку в північній і середній зонах садівництва та інтенсивним зрошенням у південній зоні, а також дренажною дією кореневих систем рослин на глибоку ґрунтову товщу. При паровому утриманні ґрунту процес міне­ралізації органічних речовин у ньому переважає над процесом гуміфікації. Внаслідок цього утворюється відносно багато роз­чинних мінеральних та органічних сполук, які можуть вими­ватися далеко за межі кореневої системи плодових дерев, що вирощують, навіть на ґрунтах важкого гранулометричного складу. Найбільші запаси азоту, звичайно, містяться у верхньому мет­ровому шарі ґрунту, але й значні його кількості мігрують у глибокі шари підґрунтя та досягають підґрунтових вод. При цьому під чорноземом опідзоленим спостерігається помітне збільшення запасів органічного азоту в зоні капілярної кайми підґрунтових вод. Дослідженнями встановлено, що в ґрунті під плодовими насаженнями процеси вимивання та міграції сполук азоту відбуваються набагато інтенсивніше, ніж під польовими культурами.
   При паровому утриманні ґрунту в деревно-кущових пло­дових насадженнях інтенсивніше, ніж на полях сівозмін, від­буваються процеси водної ерозії ґрунту. Вони спричинюють значне поверхневе змивання поживних речовин, що вносять­ся з добривами, особливо на схилах, де розміщена більша частина загальної площі садів.
   Особливості плодових насаджень полягають у тому, що вони є довготривалими монокультурними агрофітоценозами, які відрізняються порівняно слабкою стійкістю проти несприят­ливих факторів середовища (шкідників, хвороб, забур’яненості). Тому в садах доводиться інтенсивніше застосовувати різні агротехнічні заходи, зокрема хімічні засоби захисту рослин. Значна частина останніх врешті-решт потрапляє в ґрунт і впливає на його середовище досить часто біотоксично, що неодмінно відбивається на ґрунтовому живленні рослин.
   При удобренні плодових культур, крім особливостей по­живного режиму та інших ґрунтових умов, слід враховувати й особливості кореневого живлення багаторічних плодових рослин. Більшість плодових рослин завдяки широко розгалуженій кореневій системі, яка глибоко проникає в ґрунт, спроможна задовольняти свої потреби в елементах живлення з велику їх запасів в освоюваній корінням ґрунтовій товщі. При цьому процес живлення триває досить довго в річному циклі – з ранньої весни до початку зими. Живлення багаторічних плодових рослин відрізняється ще й тим, що значна частина винесених за вегетаційний період поживних речовин знову повертається в грунт з рослинним опадом.
   Особливості багатьох плодових культур полягають і в то­му, що період формування врожаю поточного року збігається з диференціюванням квіткових бруньок для плодоношення в наступному році. Тому рівень продуктивності рослин зале­жить від умов живлення, створюваних удобренням як у поточ­ному, так і в попередні роки. Це зумовлюється ще й тим, що плодові дерева і кущі як багаторічні з досить великою масою організми, здатні виявляти певну буферність відносно змін умов фунтового середовища і не так швидко, як однорічні трав’янисті культури, реагують на зміни рівня фунтового живлення під впливом удобрення. Деякою мірою причина такої сповільненої реакції плодових рослин полягає в тому, що внесені поверхнево добрива збагачують поживними речо­винами не весь кореневмісний шар фунту, а тільки його верх­ню частину і з ними контактує лише мала частина кореневої системи.
   Потреби плодових культур у поживних речовинах і відпо­відно в удобренні та реакція на його застосування також за­лежать від видових, сортових, підщепних, та вікових відмін.
   У молодих насадженнях більша частина мінеральних речовин, що виноситься деревами, міститься в листі й з ним після листопаду повертається в грунт.
   У плодоносних насадженнях розміри винесення елементів живлення зумовлюються в основному їх продуктивністю. Це підтверджується відповідними експериментальними даними, зокрема результатами визначення винесення азоту, фосфору і калію близьковіковими деревами двох сортів яблуні: Каль­віль сніговий і Пепінка литовська. Чим вища загальна продуктивність насад­ження, тим більше ним виноситься елементів живлення 3 ґрун­ту. Однак це ще не означає, що так само прямо пропорційно залежить і потреба в удобренні. Нерідко високопродуктивні сортопідщепні комбінування, маючи більш широко і глибоко розгалужену кореневу систему, здатні забезпечити себе еле­ментами живлення з великої товщі ґрунту краще, ніж менш продуктивні.