Світ захоплень

Вироби


Малювання
 
Детальніше ознайомитися з цією книгою можна у відділі абонемента адресою: вул. Байкальська, 78.

1574740 аб       
75.031.4(477.63)(075)
Г 21
Гарькава, Тетяна Анатоліївна. 
 Петриківський декоративний розпис [Текст] : підручник / Т. А. Гарькава ; ред. Є. А. Антонович ; відп. за вип. О. Нечай ; Дніпров. нац. ун-т ім. Олеся Гончара. - Дніпро : Ліра, 2017. - 218 с. : кольор. іл. - Бібліогр.: с. 100-101. - ISBN 978-966-383-916-6. 
 
Полотно на картоні
Фарби: гуаш або акрил. Гуаш розводимо водою та клеєм ПВА, акрил тільки водою. 
Пензлики: білячий № 3, «кошачка». Спочатку створюємо олівцем композицію з квітів та птахів. Потім зафарбовуємо жовтим кольором у квітах. Створюємо квіти фарбами: набираємо на білячий пензлик № 3 червону фарбу, а на кінчик коричневу і робимо так зва­ний «перехідний» мазок. Далі вмочуємо пензлик у жовтогарячу фарбу, а кінчик у краплак і також малюємо перехідні мазки в квітах. Інші квіти малюємо вказівним пальцем, намочуючи його в рожеву, червону фарби по черзі, роблячи мазочки. Розробляємо всі квіти «пітушінням» - тоненькими жилочка­ми, ставимо жовті крапочки, кольором виділяємо середину квітів. Після квітів переходимо до малювання листя. Для цього розводимо жовто-жовтогарячу фарбу, темно-зелену та краплак. Білячий пензлик вмочуємо спочатку в жовто-жовтогарячу фар­бу, а кінчик пензлика - в темно-зелену і виконуємо «перехідні» мазки. Знову набираємо на пензлик жовто-жовтогарячу фарбу і вмочуємо кінчик пензлика в краплакову фарбу, роблячи також «перехідні» мазки. Після виконання квітів та листя «кошачкою» малюємо то­ненькі гілочки коричневою фарбою, поєднуючи листя і квіти. На гілочках робимо пуп’янки чи маленькі ягідки .Для виконання трави між квітами та листям розводимо жовту та темно-зелену фарби. Пензлик із шерсті кішки вмочуємо спочатку в жовту фарбу, а потім на кінчик пензлика набираємо темно-зелену фарбу і робимо нажими пензликом, плавно відпу­скаючи. Отримуємо трави також з «перехідним» мазком. Після закінчення розпису беремо акриловий лак і лакуємо картину та раму.

Розпис по металу
Фарби: акрилові або олійні. Акрилові розводяться водою, олійні розводяться розчинником або уайт-спіритом чи скипидаром.
Пензлики: білячі № 2,3, «кошачка» (пензлик із шерсті кішки) та пензлик із щетини плоский № 8. Тацю спочатку протираємо спиртом (обезжирюємо її). Потім темно-синьою акриловою фарбою декілька разів її фарбу­ємо з обох сторін пензликом із щетини плоским № 8. Потім беремо наждачний папір № 0 і легенько шліфуємо шкуркою тацю. Крейдою малюємо композицію на таці. Розводимо білу, акрилові фарби і виконуємо «підмальо­вок» - зафарбовуємо в потрібних місцях на квітах та на листках. На палітрі розводимо білу, блакитну, синю, рожеву фарби і малюємо квіти. Білячий пензлик умочуємо спочатку в блакитну фарбу, а кінчик у синю і робимо «перехідні» мазки у квітах. Потім вмочуємо білячий пензлик у рожеву фарбу, а кінчик у білу і ма­люємо інші «перехідні» мазки. Пензлик із кошачої шерсті вмочуємо в краплакову фарбу і проводимо тоненькі жилочки в квітах. Ставимо в потрібних міс­цях крапочки. Для листочків розводимо жовту фарбу з блакитною й от­римуємо жовто-зелену фарбу. Білячий пензлик вмочуємо в цю фарбу і малюємо листя. Потім пензликом із кошачої шерсті малюємо тоненькі жи­лочки в листі, вмочуючи в краплакову фарбу. Розводимо жовту фарбу, додаючи до неї білу. Цим кольором поєднуємо квіти та листя, малюючи тоненькі гілочки пензли­ком із кошачій шерсті. Домальовуємо різні пуп’янки та ягідки, малюємо траву між квітами та листям зелено-блакитною фарбою пензликом із кошачої шерсті. Після закінчення розпису покриваємо тацю олійним, яхто­вим або алкідним лаком.
Розпис по дереву
Скриньку обробляємо наждачним папером для того, щоб поверхня була гладенькою.
Фарби: гуаш, акрил, клей ПВА.
Пензлики: білячі № 2,3, «кошачка», пензлик із щетини плос­кий № 8. Розводимо фарби - зелену і трішки синю з водою та клеєм ПВА. Фарбуємо скриньку з усіх сторін два рази. Перший раз фар­буємо з додаванням у цю фарбу більшої кількості клею ПВА. Знову після висихання фарби шліфуємо наждачним папе­ром по всій скриньці для отримання гладенької поверхні. Композицію наносимо білою крейдою. Покриваємо калину жовтою фарбою, листя - білою, зміша­ною з клеєм ПВА та водою, тобто виконуємо «підмальовок». Розводимо червону фарбу і малюємо пальцем калину. Потім малюємо листя жовто-зеленою фарбою з клеєм ПВА та водою, вмочуючи кінчик пензлика в жовту фарбу. Жовтогарячою фарбою з додаванням білої фарби виконуємо зведення всієї ком­позиції, тобто малюємо пензликом із кошачої шерсті гілочки, на яких тримається калина та листя. Блакитною та жовтогарячою фарбами малюємо маленькі ромашки «кошачкою». Жовто-зеленою фарбою малюємо травичку пензликом із кошачої шерсті. Після закінчення розпису та його повного висихання поверхню скриньки варто покрити акриловим, алкідним або олійним лаком. Це слугує захисним шаром від зовнішньог впливу та механічних ушкоджень, а також надає фарбам додаткової виразності.
Розпис по тканині
Фарби: акрилові по тканині.
Пензлики: білячі № 2, 3, «кошачка».
Малювати будемо блакитну серветку. Для цього олівцем на­носимо композицію. Робимо підмальовок жовтою та білою фарбами, які розво­димо тільки водою. Розводимо червону та жовтогарячу фарби і малюємо квіти, вмочуючи в краплакову фарбу кінчик пензлика. Листя малюємо жовто-зеленою фарбою, вмочуючи по черзі в темно-зелену та краплакову фарби. Зведення композиції (гілочки) виконуємо коричневою фар­бою. Також малюємо рожевою фарбою пуп’янки. Траву малюємо кобальтом зеленим і ставимо червоні ягідки. Після закінчення розпису закріпляємо зі зворотної сторони праскою, поклавши зверху тоненьку тканину.
Розпис по склу
Фарби: акрилові по склу.
Пензлики: білячі № 2, 3, «кошачка».Розписувати будемо чашку зі скла темно-сірого кольору.Перед розписом обов’язково треба знежирити поверхню чашки, а потім насухо протерти синтетичною тканиною.Фломастером будуємо композицію розпису. Потім виконуємо підмальовок фарбою, розводячи тільки водою.Малюємо квіти червоним, жовтим та жовтогарячим кольо­рами, виконуючи «перехідні» мазки. Листя малюємо білячим пензликом № 2 світло-зеленою фарбою, краплаком - пензликом із кошачої шерсті. Гілочки робимо світло-жовтогарячою фарбою. Траву ма­люємо жовто-зеленою фарбою, ставимо жовтогарячі крапочки між травою. Після розпису чашку варто запекти у духовій печі при тем­пературі 200 °С. Запікати 10-15 хвилин. Після запікання чашку можна використовувати в побуті.