Рацибарська Юлія  Малокомплектні школи в селах: бути чи не бути
// Українське слово. - 2015. -№ 16. - С. 12  ( 22.04.2015 )

У Царичанському районі Дніпропетровщини наступний навчальний рік може не розпочатись у 4 із 17 шкіл. Доля одного із сільських закладів освіти – Юр’ївської школи – вже практично вирішена: на зборах територіальної громади і на сесії сільради визнали необхідність призупинення її роботи. Начальник відділу освіти Царичанської райдержадміністрації Сергій Китайгора зазначає: ця школа – лише чотири десятка дітей, у класах – по кілька учнів. Між тим у скарбниці району, каже він, дуже бракує коштів: якщо з державного чи обласного бюджету не надійдуть субвенції, вже у жовтні нинішнього року район не матиме ні копійки на зарплати педагогам та опалення шкіл.

«Ми лавіруємо, але коштів немає»
Посадовець запевняє: заплановане закриття деяких шкіл у селах – вимушений крок, за умови покращення справ із фінансами «оптимізовані» заклади зможуть відновити роботу через рік. Учні, за словами керівника райвідділу освіти, не постраждають – їх обіцяють розвозити автобусами до найближчих шкіл.
Рекомендовано призупинити 4 школи, поки дві територіальні громади пішли назустріч
Сергій Китайгора
«Якщо говорити про Царичанський район, на сьогоднішній день я можу сказати, що забезпеченість району складає 5,5 млн грн. Це означає, що десь починаючи з середини жовтня, якщо не буде ніяких дотацій, уточнень, то у нас в галузі освіти не буде заплачена заробітна плата, не буде оплати за енергоносії. В принципі, ситуація дуже плачевна. Тому було вирішено разом з громадами вивчати можливість закриття малокомплектних шкіл. Дуже невелика кількість дітей там, у деяких з них взагалі відсутні класи, проводиться індивідуальне навчання дітей вдома. Рекомендовано призупинити 4 школи, поки дві територіальні громади пішли назустріч. Кожен боїться взяти на себе відповідальність, так, ми лавіруємо, а треба прямо сказати: коштів на утримання цих шкіл немає. Ми прорахували: якщо зараз закрити Юр’ївську школу, у неї кошторис – близько 1 мільйона гривень, то витрати на підвезення дітей складуть 300 тисяч гривень на рік», – зазначає посадовець.
Що буде з учителями шкіл, роботу яких планують призупинити? У Царичанському районі зазначають, що частині з них знайдуть ставки в інших школах, попросивши піти на пенсію вчителів-пенсіонерів.
Юристконсульт Дніпропетровського обласного профспілкового комітету освітян Андрій Швець застерігає: при звільненні чи переведенні на інші посади вчителів мають дотримуватись норм законодавства, зокрема, попереджати самих працівників не менш, ніж за два місяці, а профспілки – за три місяці.
«Якщо роботодавець планує звільнення працівників у зв’язку з економічними причинами, він повинен завчасно, не менш ніж за 3 місяці надати профспілкам інформацію, а також провести з профспілками консультації щодо заходи із запобігання звільненням або пом’якшення їхніх наслідків. Працівники мають бути персонально попереджені не пізніше, ніж за 2 місяці. Доцільно це робити письмово», – каже юрист.
Без громадських організацій, без батьків?
Скільки всього шкіл по області можуть призупинити роботу у наступному навчальному році й скільки вчителів можуть лишитись без роботи, зараз невідомо. Профільний департамент облдержадміністрації поки не оприлюднив ніяких розрахунків. Правозахисник Василь Сухов зазначає: цього року на фінансування галузі освіти області бракує 390 мільйонів гривень, але це не означає, вважає він, що треба скорочувати школи, які в селах є часто єдиними центрами громадського життя.    Полный текст публикации смотри в отделе периодики ДОУНБ по адресу: пр. К. Маркса,18