Швайко Юрій  Цікава Дніпропетровщина
// Магістраль, 2016. -№ 69(14.09). - С. 8  ( 20.09.2016 )

Уже кілька століть село Рубанівське Васильківського району на Дніпропетровщині вважається місцем сили, гармонії, спокою та надії. І недарма, оскільки саме тут розташований Свято-Покровський храм, до якого приїздять паломники зі всієї України, аби віднайти втрачену життєву рівновагу.
Свято-Покровський храм розташований на мальовничому березі сільського ставка. Побудували його в середині XIX ст. коштом вдови надвірного радника Катерини Василенко (за легендою — на згадку про сина декабриста), а за колір цегляних стін звідтоді його називають «червоною церквою».
За радянських часів храм пережив гоніння. У 1960 р. був закритий і частково зруйнований, проте на початку 90х років на прохання місцевої громади ентузіасти, очолювані отцем Василем, відновили будівлю, повністю переробивши дах і бані. Тож сьогодні цей діючий храм та історико-культурний заповідник вражає відвідувачів величністю і спокоєм: садом, квітниками та нещодавно оборудованою нижньою церквою.
До речі, у СвятоПокровському храмі покояться мощі його засновниці та ієрея Олександра, замученого більшовиками. Поруч — поховання священиків і засновника села козака Рубана. А в сусідньому селі Вербів ське вже друге століття стоїть Свято Знаменський жіночий монастир.
Як дістатися
До обох святих місць від залізничної станції Синельникове І п'ять днів на тиждень (крім понеділка та четверга) об 11.45 (крім середи) та о 18.00 прямує автобус сполученням Синельникове І—Рубанівське
«Орлине гніздо» Криворіжжя

Мальовничі скелі на берегах ріки Інгулець поблизу селища МОДР (абревіатура однойменного довоєнного гірничого селища, повна назва — Міжнародна організація допомоги борцям революції) — неначе маленька часточка Карпат на Дніпропетровщині. Це пам'ятка природи, яку визнано одним із найкращих природних об'єктів нашої країни. І недарма зветься вона «Орлиним гніздом» Криворіжжя.
Ці скелі складаються з двох масивів — Великої та Малої Орлінки. Висота Малої Орлінки, що цікава древніми печерами та гротами, сягає 10 м. Три тисячі років тому скіфи добували тут залізну руду, а у XVI—XVIII ст. у цих місцях була укріплена й захищена зі всіх сторін скарбниця козаків.

Велика Орлінка вища, та завширшки невелика. Окремі її скелі сягають 28 м у висоту. Тут відкривається одна з найкрасивіших криворізьких панорам. У1960—1970 рр. минулого століття на Великій Орлінці часто проходили змагання з альпінізму. Та сьогодні окремі скелі туристи можуть пройти без спеціального спорядження.
Скелі МОДРа не лишать байдужим жодного мешканця та гостя Дніпропетровщини. А безліч мальовничих краєвидів і неймовірних пейзажів постійно ваблять сюди туристів. Приїдьте і побачите, що фото* зроблені тут, виходять надзвичайно гарними.
Дістатися «Орлиного гнізда» Криворіжжя можна будьяким видом громадського транспорту Кривого Рогу, що прямує до вул. Маріупольської або вул. Бандуристів, звідки вже  і скелі видно. Орієнтиром також може слугувати криворізький парк ім. Маршавцева


Грязьовий курорт

Між селами Знаменівка та Но вотроїцьке є справжнє джерело здоров'я — озеро Солоний Лиман, дно якого вкривають лікувальні грязі, а поруч розташувався славнозвісний курорт.
Тут лікують захворювання кістковом'язової системи, різноманітні захворювання хребта та реабілітують після травм. Озеро Солоний Лиман — рідкісне родовище, яке формувалося протягом століть.
Це озеро розташоване на околиці великого Самарського лісу, а за формою воно нагадує коло діаметром майже 1,8 км. У центрі озера є витягнутий острів, а на берегах — кілька невеликих заток. На березі Солоного Лиману зведено грязесховище, що дозволяє зберігати лікувальні властивості грязі протягом певного часу. А поблизу цього озера є підземні джерела мінеральних вод, що їх використовують для лікування хронічних захворювань шлунковокишкового тракту. Наостанок відзначимо, що однойменний курорт діє протягом усього року.
Дістатися до Солоного Лиману можна з автовокзалів міст Дніпро та Новомосковськ. Кінцева зупинка «Новотроїцьке».

 Полный текст c иллюстрациями смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18