Репан Олег  Скидаючи чуже вбрання
// Український тиждень. - 2015. - № 39. - С. 30-32  ( 08.10.2015 )

Складна пам’ять
Є ще цікавий нюанс: наші люди відчувають свою закоріненість у добі козацтва, і це абсолютно не випадково. Мережа населених пунктів краю якраз і сформувалася в часи Нової Січі. Можемо почати з великих міст. Біля джерел обласного центру стояли Новий Кодак і Стара Самарь, Половиця і Лоц-Кам’янка тощо. Дніпродзержинськ має в основі Кам’янське, Тритузне й Романкове, Новомосковськ — Самарчик. Такі приклади можна наводити й далі.
Найчастіше в переказах про заснування села фігурує зимівник якогось запорожця. Навіть у тих випадках, коли воно назване на честь російського поміщика, все може бути не так просто. Візьмімо для прикладу Василівку — мальовниче село в Новомосковському районі, на правому березі Самари. Нормальне поміщицьке село, але якщо копнути глибше, то виявиться, що найстаріша його частина має назву Горішнє або Остапівка — за іменем козака-першопоселенця.
Така пам’ять про козацтво не рідкість у наших селах. Найчастіше це саме історія про засновника, але час від часу можна наштовхнутися на цікаві легенди, що пояснюють назви балок чи сільських кутків. Іноді крізь імлу століть проривається навіть таке: «Моя бабуся розповідала, що їй розповідала…» Якщо стисло, то «три бабусі тому» жінки з цієї родини носили їсти козакам, які стояли командою он на тому горбочку! Правда чи вигадка — сказати важко, але архівна перевірка показує, що під час російсько-турецької війни 1768–1774 років тут і справді стояла козацька команда. От і думай, вірити чи ні.
Збираючи крихти історичної пам’яті, можна наткнутися на справжній скарб. Так було в Перевізьких Хуторах на Базавлуку, де мені пощастило спілкуватися з дідом 1924 року народження, який походив із родини перевізників через оцей самий Базавлук. Він охоче водив нас на річку, показував місце, де стояв «порон», і бідкався, що комуністи той «порон» забрали, так хоч би для себе використали — згнив марно без хазяйських рук, та й усе.
  Полный текст публикации смотри  отделе периодики ДОУНБ по адресу: пр. К. Маркса,18 и на сайте газеты:  http://tyzhden.ua/Society/147684