Шматков Григорій  Усе, що вилітає з труби у небо, рано чи пізно осідає на землі : інтерв'ю
//Землевпорядний вісник. - 2018. - № 3. - С. 21-25  ( 21.03.2023 )

       Перший аудит території міста — Новомосковська на Дніпропетровщині — провели у 2010 році на замовлення міської ради. Торік закінчили аудит міста Вишневе під Києвом. Два роки тому на прохання Єлизаветівської сільради обстежили її територію. Причини звернення до нас у кожного свої.      
«Аналіз ґрунтів треба робити не тільки для того, щоб визначити їхню продуктивність, але й щоб знати, наскільки вони забруднені, в першу чергу, важкими металами, радіонуклідами»
       От наприклад, Єлизаветівська сільрада хотіла з’ясувати реальну шкоду навколишньому середовищу від підприємства з виробництва м’яса птиці, яке працює на її території. Усі відходи із забійного цеху тут змивали водою і скидали в яруги. А оскільки виробництво потужне — 9 тисяч голів забивають щогодини, то уявіть собі ці звалища. Ми їх виявили, аналіз стічних вод показав перевищення допустимих показників у сотні разів. Другим джерелом забруднення була фабрика, на якій із відходів цього ж виробництва отримують біогаз. Біогазова установка дає рідкі відходи, і власники підприємства не придумали нічого кращого, як зливати їх на землі держрезерву — мовляв, це ж органіка, вона полям тільки на користь.  З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.