(бкр)  Про запорозьку оковиту, Миколу II і радянського цензора
// Сучасність.-К. ; Мюнхен, 1969. -№ 7. - С. 117-121  ( 08.02.2023 )

Наприкінці 1965 року у книгарнях Києва і ще декількох міст з’явилася гарна книжка: розповіді доцента Дніпропетровського гірничого інституту, кандидата технічних наук Івана Максимовича Шаповала про видатного українського історика, 
археолога, етнографа, дослідника козацької старовини і письменника Дмитра Івановича Яворницького. Своєю привабливо-таємничою назвою — «В пошуках скарбів», постаттю запорожця з старої ґравюри на обкладинці і змістом книжка зразу ж привернула увагу читачів. Проте, як несподівано з’явилася ця книжка в книгарнях, так само раптово вона й зникла, не зважаючи на те, що видано її тиражем у ЗО тисяч примірників. Дехто, також між ними й члени офіційних радянських делеґацій до Об’єднаних Націй, окремі туристи пробували здобувати цю книжку по книгарнях Нью-Йорку, Вашінґтону, Торонто, куди вона попала невеликими кількостями. Але й тут розшуки за книжкою «В пошуках скарбів» були даремними. Надісланих з України примірників не вистачило для всіх, хто бажав її купити.
Десь аж 1967 року книжка оповідань Івана Шаповала про Дмитра Яворницького почала знову прикрашувати книгарняні полиціці на Україні і за кордоном — того ж самого видання (Видавництво художньої літератури «Дніпро», Київ, 1965, 322 стор.), у тому ж самому оформленні, без будь-якого позначення, що це друге видання. Тільки захопленому читачеві купленої ще в грудні 1965 року книжки «В пошуках скарбів» ілюстрація «Запорозької пляшки з оковитою» на 91 сторінці купленого ним потім для свого приятеля другого примірника цієї ж книжки здалася якоюсь інакшою, трохи більшою та й суміжні сторінки замайоріли якимись дивно роздрібненими абзацами.
 З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою Дніпро, вул Д. Яворницького, 18 та на сайті видання : 

https://shron2.chtyvo.org.ua/Suchasnist/1969_N07_103.pdf?