Карманов Анатолій   "Україна - в першій п'ятірці країн з повним циклом виробництва ракетно-космічної техніки"
// День(укр). - 2019. -№ 5. - С.8-9  ( 21.03.2019 )

1. НОВА КОСМІЧНА ПРОГРАМА
— 28 грудня 2018 року уряд схвалив проект «Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-космічної програми України на 2019—2023 роки». Наразі проект опрацьовується в комітетах Верховної Ради. Наскільки швидко потрібно затвердити цей документ, щоб він запрацював і почав повноцінно втілюватися? Як оцінюєте цю космічну програму?
— Попередня космічна програма завершилася 2017 року, враховуючи процес формування державного бюджету, наступна програма мала бути затверджена ще 2016 року. Таким чином, навіть якщо затвердження відбудеться негайно, то воно вже запізниться на три роки.
Що стосується оцінки космічної програми 2019—2023-х. Ця програма не краща за три попередні, але й не гірша за них. У цій програмі передбачений поступовий розвиток національних можливостей у космічній сфері, але він може бути реалізований лише в разі неухильного виконання закладеного в програмі фінансування галузі.
Для збереження досягнутих на світовому рівні позицій для української космічної промисловості існує два шляхи. Перший — це інтеграція у світовий розподіл праці відповідно до компетенції. Другий — активний вихід на комерційні ринки. Обидва шляхи передбачені законопроектом і можуть бути реалізовані за реальної державної підтримки.
2. «ЦИКЛОН-4М»
— Наприкінці цього року на космодромі біля міста Кансо в канадській провінції Нова Шотландія повинні розпочатися будівельні роботи для запуску ракети «Циклон-4М». Цей проект українські підприємства, зокрема КБ «Південне», втілюють разом із канадською компанією Maritime Launch Services Ltd. Проект із ракетою «Циклон-4», яку повинні були запускати з космодрому «Алкантара», зупинили, тому що Бразилія, разом із якою він втілювався, вийшла з угоди про співпрацю. Озвучена причина — зрив термінів реалізації проекту. Які уроки винесли на підприємстві з роботи над проектом «Циклон-4»? Як ця історія вплинула на створення «Циклону-4М»?
— Реалізація таких великих проектів, як створення ракетно-космічного комплексу, куди входить не лише сама ракета-носій, а й обширна наземна інфраструктура з великою кількістю всіляких технічних систем та обладнання, — процес не лише наукоємний і дорогий, а також доволі чутливий до політичних та організаційних ризиків.
Як причина односторонньої денонсації угоди про співпрацю за проектом «Циклон-4», бразильською стороною була вказана втрата рівноваги в технологічно-комерційному балансі проекту. В основі такого рішення були внутрішні проблеми Бразилії: імпічмент президента, високий рівень корупції, падіння рівня економіки та інші. При цьому на момент денонсації розробка в зоні відповідальності української кооперації була практично завершена без суттєвих змін технічних і комерційних параметрів. Велося виготовлення першого льотного зразка ракети-носія «Циклон-4» і поставних комплектів наземного технологічного обладнання.
Високий ступінь готовності ракети-носія і наземних систем став основою для проекту «Циклон-4М» і визначив його комерційну й інвестиційну привабливість, оскільки ракета «Циклон-4М» є розвитком ракети-носія «Циклон-4» і модернізована в частині використання екологічно чистих компонентів палива на першому ступені.
 З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:   https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/ukrayina-v-pershiy-pyatirci-krayin-z-povnym-cyklom-vyrobnyctva-raketno