Котнюк, Юрій  Холодний листопад вісімнадцятого. Уроки газових бунтів
// Юридичний вісник України. - 2018. -№ 47. - С. 10  ( 29.11.2018 )

Криворізькі теплосхеми
Кривий Ріг обслуговує дві теплопостачальні організації — Комунальне підприємство «Криворіжтепломережа» і Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль». Перше з названих уже було героєм наших судових хронік (ЮВУ № 9 від 3.03.2018 р. «Кривбас не платить за газ»), в якій розповідалося, що підприємство через суд зобов'язало Нафтогаз й Укртрансгаз виконувати умови договору про постачання йому природного газу незалежно від того, чи виконує свої зобов'язання воно саме. Втім попри судові баталії в нього склалися відносно непогані стосунки з товариствами групи НАК «Нафтогаз України» — щось заплатив їм він, щось простили йому вони, але в нинішню осінь «Криворіжтепломережа» увійшло без зайвих істерик.
Незважаючи на розрекламовану урядом готовність до опалювального сезону, кризова ситуація в Кривому Розі, Смілі та інших містах показала народу, що на владу надійся, але в'язанку дров тримай сухою. Бо те, що ми бачили на початку листопада, може виявитися квіточками - ягідки будуть згодом.
Набагато складнішою була сигуація з АТ «Криворізька теплоцентраль», яка своїми шістьма котельнями обслуговує другу половину міста. Колись вона мала статус державного підприємства котре, якщо вірити засобам масової інформації, багаторічний мер міста Юрій Вілкул за сприяння колишньо-го прем'єр-міністра Миколи Азарова перетворив на свою годівничку. Не змінилася ця роль підприємства й за наступних прем'єрів. Посудіть самі: станом на початок листопада «Криворізька теплоцентраль» мала заборгованість перед Нафтогазом у сумі 1,06 млрд грн, зате їй самій споживачі були винні 1,8 млрд грн, причому борги населення складали 252 мільйони, держави — 140 мільйонів (з них 79 — відшкодування пільг і субсидій, а 61 — відшкодування різниці в тарифах). А от борги вже згаданого КП «Криворіжтепломережа» — аж 1,4 млрд грн.
 
Тепер ви зрозуміли смисл схеми? Вілкул-старший брав у держави газ для свого комунального підприємства і з негласного дозволу уряду не платив за нього, а за рахунок зекономлених грошей вирішував проблеми міста, внаслідок чого виглядав в очах городян білим і пухнастим. Ко- рупційність даної схеми виглядала настільки очевидною, що не реагувати на неї навіть було непристойно навіть для такого закоренілого казнокрада, як тодішній Генеральний прокурор України Віктор Пшонка. Так, у жовтні 2013 року Господарський суд Дніпропетровської області задовольнив позов прокуратури Центрально-міського району Кривого Рогу, яким наглядове відомство вимагало стягнути з КП «Криворіжтепломережа» на користь ДП «Криворізька теплоцентраль» заборгованість у сумі 1,2 мільярда гривень. Проте виконати дане рішення підлеглі - Олени Лукаш, напевно, не встигли, а підлеглі Павла Петренка, швидше за все, й не думали виконувати. Тим часом очолюваний зубастою командою молодих вовків Нафтогаз не став дарувати свої гроші і за його ініціативою в березні 2017 р. розпочалася процедура банкрутства «Криворізької теплоцентралі» (вже не ДП, а АТ), а саме воно перейшло у відання Фонду державного майна України.
 З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18